Sleutelduel met Duitsers? Nee, vindt Koeman II meer de eeuwige nummer 12 23 Oranje's defensie De Ligt zoekende bij Juventus Miedema niet van de partij willen duiken met krantenknipsels uit 1989 over zijn debuut bij Barce lona, een 2-0 verlies tegen Vallado- lid. ,,Toen zullen ze misschien wel gedacht hebben: wat hebben we nu gehaald?'' Snel daarna kwam het vanzelf goed, wil Koeman er maar mee zeggen. ,,We denken wel eens te makkelijk over de aanpassings periode van een speler'', zegt hij. Veel op zijn bord De Ligt: ,,Nu ik weer voor het eerst in Nederland ben, realiseer ik me pas hoeveel er in de afgelopen an derhalve maand op me af is geko men. Doordat ik weer gewoon Ne derlands kan praten, bijvoorbeeld. Dat was toch even geleden. Als je het bandje terugspoelt, is er in korte tijd veel op mijn bord gekomen.'' De concurrentie, de taal, de cul tuur, de hiërarchie in de spelers groep van Juve, de manier van ver dedigen: alles is anders dan bij Ajax. ,,Al vind ik die manier van verdedi gen nog wel meevallen'', zegt hij. ,,Ook tegen Napoli ging ik duels aan op zeventig meter van mijn eigen doel. Er worden niet opeens totaal andere dingen verwacht.'' Vijf meter verderop hoeft Van Dijk het helemaal niet te hebben over aanpassingsperikelen. De ver dediger van Liverpool ging in de Premier League vrolijk door waar hij gebleven was: wedstrijden win nen. Onlangs nog met de Europese Supercup, na een zege op Chelsea. Zijn populariteit is ongekend. Kin deren bij het trainingsveld willen niets liever dan een handtekening van Van Dijk, bij wie alles in goud lijkt te veranderen de laatste jaren. ,,Toen ik mijn prijs won bij de UEFA, zei onze trainer het goed'', vertelt hij, relativerend. ,,Deze award hebben we als team gewon nen, alleen ben ik hem op gaan ha len. Alles begint bij de teampres tatie. Als Georginio (Wijnaldum, red.) vorig jaar niet zo belangrijk was geweest tegen FC Barcelona, hadden we de Champions League finale nooit gehaald. En dan had ik die award ook niet gewonnen.'' Geen appje Uiteraard wordt ook Van Dijk nog gevraagd naar De Ligt, toch zijn partner in de defensie van Oranje. ,,Nee, ik heb hem niet meteen een appje gestuurd dit weekend'', aldus Van Dijk. ,,Dat doen ongetwijfeld al heel veel mensen, en ik vind ook: er is geen reden om je zorgen te ma ken. Of hij ook ooit zo'n award gaat winnen? Ik hoop het. Matthijs heeft er zeker de kwaliteiten voor.'' De spelers van het Nederlands elf tal waren gisteren amper binnen, of ze werden alweer geconfron teerd met het maffe speelschema in hun EK-kwalificatiereeks. Een schema waarin ze na een halfjaar pas op twee wedstrijden staan. En pas drie punten hebben, tegen over Noord-Ierland al twaalf. En ook een schema waarin wedstrijd 2 en 3 beide tegen medefavoriet Duitsland zijn. Daar kun je als spelers en bondscoach de kriebels van krij gen. Maar Ronald Koeman wil zo niet denken. Wordt Duitsland vrijdag een sleutelduel voor de rest van de kwalificatie? ,,Nee'', antwoordt hij. ,,Zo zie ik dat niet.'' Alles wat je nu in Duitsland haalt, is in feite extra. Ik wil niet zo panisch doen als ik hier en daar lees Koeman heeft zijn eigen kijk op hoe Oranje het EK 2020 gaat ha len. ,,Je moet twaalf punten halen tegen Estland en Wit-Rusland en de betere zijn in de onderlinge duels met Noord-Ierland. Alles wat je nu in Duitsland haalt, is in feite extra. Daar wordt het vervolg van de kwalificatie makkelijker van. Ik wil niet zo panisch doen als ik nu hier en daar lees.'' In de rekensom van Koeman zou Oranje de Noord-Ieren voor blijven in de stand. De eerste twee teams krijgen een direct EK- ticket. Maar waarom zouden de Noord-Ieren niet stunten tegen Duitsland? Koeman: ,,Dat kan, maar laten we niet speculeren. Als we van wedstrijd naar wedstrijd werken is Duitsland nu de eerste en de belangrijkste klus.'' Op het trainingsveld in Zeist werkten alle 23 internationals een eerste sessie af. De voorbereiding is met vier dagen kort. En eigen lijk kan Koeman zijn groep alleen morgen maximaal belasten. De rest van de tijd gaat deels op aan reizen en herstel. Wat zich kan uitbetalen deze week, is dat Oranje al maanden een vaste selectie heeft. Alleen Donyell Malen is nieuw, Joël Velt- man terug van weggeweest. Zet het af tegen de duiventil die Oran je soms was in het verleden. Met bij de eerste interlands na de zo mervakantie soms vijf of zes an dere namen. En in de vorige kwa lificatiereeks, die voor het gemiste WK, had Oranje drie bondscoa- ches. Na de ontslagen Danny Blind kwam Fred Grim (als inte rim) en daarna Dick Advocaat om te redden wat er te redden viel. ,,We werken nu in drie maan den de rest van de kwalificatie af. Nee, ik heb geen wijzigingen in de selectie overwogen'', zegt Koe man. ,,Vastigheid is mede onze kracht.'' De omstandigheden zijn er naar. De Leeuwinnen spelen weer thuis en dan weet je: het land loopt an dermaal uit met families die de aanraakbare vice-wereldkampioe- nen een keer in het echt willen zien. Natuurlijk, zou je bijna zeg- Jill heeft pech dat anderen het op haar posities ook altijd goed deden. Ik vind het knap dat ze altijd is blijven knokken gen, is ook het Abe Lenstra Stadion zo goed als uitverkocht. Even terug naar afgelopen vrij dag, toen Oranje zoals verwacht simpeltjes won van het ultra- zwakke Estland. Roord scoort er eentje, net zoals vier jaar terug te gen precies dezelfde tegenstander. Toen maakte ze haar eerste doel punt als international. Als enorm talent van 18 jaar. Daarna bleef ze lang de nummer 12, het rugnum mer (nu 19) waar ze daarom bewust afscheid nam. Ze was er wel klaar mee, dat vervloekte nummer, teke nend voor de situatie waarin ze zich bij Oranje bevond. Bij afwezigheid van de gebles seerde Lieke Martens speelt Roord nu als verkapte linksbuiten. Tegen Estland liep dat prima. ,,Ik had het wel naar mijn zin. Beetje leuk tik ken. Ja, ik voel me wel goed en vrij. Als Lieke fit is, is het logisch dat zij op die positie staat, maar het is fijn om me te kunnen laten zien in Oranje.'' Vanavond speelt Roord alweer haar vijftigste interland, veelal als invaller. Vooral omdat de concur rentie op het middenveld zo groot is. Dat weet bondscoach Sarina Wiegman ook. ,,Ze heeft in die zin pech dat anderen het op die posities ook altijd goed deden. Ik vind het knap dat ze altijd is blijven knok ken.'' Tegen Turkije mag ze het laten zien en interland nummer 50 van glans voorzien. TOPSCORER dinsdag 3 september 2019 slechte tijden Oranje wacht een inhaalrace in de EK-kwalificatie. Uit bij de Duitsers beginnen lijkt dan vervelend. Maar bondscoach Ronald Koeman heeft zo zijn eigen kijk op hoe Oranje het EK van 2020 haalt. Maarten Wijffels Zeist -Bondscoach Ronald Koeman Koeman: „Vastigheid is mede onze kracht.'' foto bsr agency - Bondscoach Sarina Wiegman Jill Roord geniet van de trai ning bij de Oranje Leeuwinnen voor de wedstrijd tegen Turkije. FOTO BSR AGENCY HEERENVEEN Vivianne Mie dema mist vanavond het EK- kwalificatieduel met Turkije. Zij liep vrijdag tegen Estland een hamstringblessure op en is niet op tijd fit. ,,Met alle res pect, maar tegen Turkije ga je geen risico lopen'', zei ze toen al. ,,Het gaat wel beter met haar, maar niet goed genoeg om te spelen'', aldus bonds coach Sarina Wiegman giste ren. Miedema wordt voor het duel wel in het zonnetje gezet als topscorer aller tijden van Oranje (63 goals).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23