©NDERNEMER Energie is cruciaal 4 v '\rf 'Make second hand first choice globally' Brexit: wil je, moet je, kun je voorbereiden? Vinted: al 22 miljoen geregistreerde gebruikers per maand deondernemer.nl Vinted ontstond ruim tien jaar geleden toen twee ondernemers geloofden dat er behoefte aan een marktplaats voor tweedehandskleding zou zijn. Twee weken geleden boorde CEO Thomas Plantenga met het platform ook in Nederland een nieuwe markt aan. Aanvankelijk was Vinted een leuk hobbyproject voor twee ondernemers. Toen er een derde partner bijkwam, werd het serious business in Litouwen, Duitsland, Polen en Tsjechië. Thomas Plantenga - die zijn eerste grote online succes had geboekt met Botentehuur.nl - ging er vijf weken consultancy doen. ,,Ik woonde toen in New York, maar ben eigenlijk nooit meer teruggevlogen vanuit Vilnius, waar het hoofdkantoor is. Door mijn ervaring met andere tech start-ups begreep ik heel goed waar ze doorheen moesten." Na een flinke sanering en een heel nieuw bedrijfsplan werd Vinted weer gezond. ,,De missie is altijd hetzelfde gebleven: mensen over tuigen dat ze beter tweedehands kleding kunnen kopen, omdat het economisch beter is voor de consument en beter voor de planeet. Ofwel: 'Make second hand first choice globally'." Vinted zit eigenlijk vrij simpel in elkaar, legt de CEO uit. ,,Het is consumer-to-consumer. Wij maken het proces van tweedehands- kleding verkopen en kopen heel eenvou dig. Je kunt in verschillende landen je product te koop zetten en met één druk op de knop kleding kopen. We verbinden landen aan elkaar waardoor je een groot aanbod hebt. Goede techniek maakt dat mogelijk." Opvallend is dat Vinted een heel nieuwe markt aanboort. ,,We zien dat 70 procent van alle men sen die tweedehands kleding koopt en verkoopt via Vinted dat nog nooit eer der had gedaan. Andere online markt plaatsen lijden hier dus niet onder." Internationaal zijn er inmiddels 22 mil joen geregistreerde gebruikers per maand. De doelgroep die Vinted in Nederland wil aanspreken, is hetzelfde als internationaal. ,,We zien dat het sen timent rond het kopen van tweedehand- skleding in Nederland goed is. Mensen willen bewuster omgaan met kleding, meer nog dan in de andere landen waar we zitten. Het tweede is dat de Neder lander als vanouds op de kleintjes let." In het begin haken vooral (jonge) vrou wen van 18 tot 35 aan, later groeit het naar oudere segmenten en meer manne lijk. Wel is frappant dat in Nederland juist het aantal mannen hard groeit. Het business- model is drieledig. Als eerste: verkopen op Vinted is gratis, kopers betalen een vaste commissie en een percentage van 5 procent van de ver koopprijs. ,,Die koper krijgt daarvoor wel een korting op de verzending. Door onze volumes kunnen we die kortingen bieden." Tweede geldstroom zijn advertenties die verkopers kunnen plaatsen op het platform. De derde bron van inkomsten is het bieden van 'topadvertenties', zodat je als koper nog meer zichtbaar bent. Energie is cruciaal. Dat klinkt zo simpel. Dat is het eigenlijk ook. Waarom maken we het onszelf soms zo lastig? Ik houd van quotes en deze bij belspreuk kennen we allemaal: 'behandel een ander zoals je zelf wilt worden behandeld'. Deze had ook andersom bedoeld kunnen zijn. Want zorg je wel goed voor jezelf? Ik maak vaak mee dat mensen zuiniger zijn op de gezond heid van hun huisdier dan op die van zichzelf. Ook in organisaties kan energiemanagement vaak beter. De energie in de organisatie en van jou als leider zijn bepalend voor je succes. Goede energie zorgt er voor dat talenten bij jou (blij ven) werken en bedrijven met je willen samenwerken. Durf jij te zeggen dat je bijdraagt aan de gezondheid van je mensen, of kost werken bij jou hen een aantal jaar van hun leven? Vanuit Lifeguard stellen we steeds vaker deze vraag aan CEO's: hoe behandel jij je team? De energie en visie van jouw organisatie worden steeds belangrijker. Wat straal je uit als organisatie? Natuurlijk vraag je je dit af. Je komt anno 2019 niet meer weg met onzorgvuldig geprodu ceerde producten. Waarschijnlijk heb je de tijd genomen voor re flectie tijdens je vakantie. Daar ben je er niet mee: ligt het idee nog op je strandstoel of heb je er echt iets mee gedaan? Van dromen naar actie is moeilijk. De Stoïcijnse filosofie werk niet voor niets in fases: van perceptie, naar actie, naar volhouden. In wat mij betreft het mooiste sportboek ooit geschreven, 'The boys in the boat' over de gouden Amerikaanse 'acht' plus stuurman van 1936, vertelt Daniel James Brown magistraal hoe de negen roeiers vertrouwen in elkaar en in elkaars droom vin den en welke rol de coach daarin heeft, juist door zijn team los te laten. Ons welbevinden staat onder druk. Okay, het CBS kwam onlangs met mooie cijfers over de levens verwachting van nu, maar met mij durven veel specialisten te stellen dat we er over twintig jaar echt anders op zullen staan. Nu al is ruim 50 procent te zwaar, kin deren van 8 hebben 30 procent minder kracht dan in 1980 en steeds meer mensen ervaren stressgerelateerde klachten. Van nature ben ik een optimist, maar van dit soort cijfers krijg ik het warm. Dat is ook de reden dat we in trainingen stimuleren opgedane kennis ook thuis in te zetten. Onze trainingen richten zich op de fitheid en weerbaarheid van individuen en organisaties. Rituelen beginnen thuis, al bij het afgaan van je wekker. Jouw ritue len bepalen je energie voor de dag en jouw energielevel heeft invloed op je interacties met anderen. Zo heb je invloed op de energie van je eventuele partner en kinderen. Wees daarom zuini ger op jezelf en geef het door. Energie is cruciaal volg ons op nraoQü Internationale marktplaats voor tweedehandskleding Lees het hele interview op deondernemer.nl/vinted Met nog zo'n twee maanden te gaan weten we nog steeds niet of er op 1 november een hele harde No Deal, een transitiefase, wéér een uitstel, of heel misschien zelfs geen Brexit komt. Lennard van Otterloo, woonachtig en werkzaam in Londen, is Brexit-expert en columnist bij De Ondernemer: „Vooral voor het midden- en kleinbedrijf is het vaak lastig om één of meerdere mensen vrij te maken om de verschillende scena rio's door te rekenen en een draaiboek te maken voor de vijf meest waarschijnlijke. Waar grote bedrijven een blik externe consultants open kun nen trekken om specialistische kennis in te kopen, is dat voor kleinere bedrijven vaak niet haalbaar." FAILING TO PREPARE IS PREPARING TO FAIL Een goede voorbereiding is het halve werk. Toch is dat soms makkelijker gezegd dan gedaan. Als het gaat om voorbereiden op Brexit spelen er voor zowel Nederlandse als Britse bedrijven een aantal problemen. Soms is voorbereiden zelfs onmogelijk. 1 NOVEMBER ,,Ga je als mkb nu al je supply chain veranderen of je productielijn ombouwen voor een nieuwe leverancier als dat misschien niet nodig blijkt? Ga je afnemers aan de andere kant van de Noord zee nu al vertellen dat je na 1 november niet (of alleen tegen hogere kosten) kunt leveren? Onder nemers zijn meestal optimisten, maar dat wordt nu toch wel echt op de proef gesteld", vindt Van Otterloo. 30RDER COMMUNITIES against brexit Op de website van De Ondernemer doet Van Otterloo vanuit Londen via columns en podcast geregeld verslag van weer nieuwe ontwikkelingen en geeft hij tips en adviezen. Scan de QR-code en lees de nieuwste column van Lennard van Otterloo op deondernemer.nl Oud-schaatser Martin Hersman is managing partner bij Lifeguard en maakt als vitaliteitsspecialist deel uit van onze Raad van Advies. MARTIN HERSMAN OVER VITALITEIT Dit is een wekelijkse uitgave van De Ondernemer De artikelen worden geschreven door de redactie van De Ondernemer, deels in samenwerking met betalende partners. Meer praktische tips en inspirerende verhalen? Ga naar deondernemer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19