Duizend winkels dicht, is het te laat voor de schoenenzaak? ECONOMIE 17 mmm' WmtiÏMi Wmu&BËh' ,,Dit is iets wat ik de afgelopen veertig jaar vaker heb zien gebeu ren: pieken worden gevolgd door dalen en dalen door pieken. De woningmarkt is wat dat betreft net een rollercoaster. Waar de woningmarkt bij gebaat is, is con tinuïteit. Waar het kabinet op in had moeten zetten tijdens de cri sis, was doorbouwen." „Provincies, gemeenten, bouwers en ontwikkelaars, adviseurs: ie dereen heeft wensen, en aan alle wensen zit een prijskaartje. Zo draagt de focus van gemeenten op het bouwen binnen de stadsgren zen bij aan een hogere kostprijs, net als de stapeling van duur- zaamheidseisen. Bouwers hebben op hun beurt te maken met de schaarste aan bouwlocaties, ge stegen grondkosten en aardgas loos maken. Ga zo maar door.'' ,,Dat een bouwbedrijf als com merciële partij er geld aan wil verdienen, vind ik niet zo vreemd. En overigens zijn hun marges niet eens zo heel hoog. Wat ik wel vreemd vind, is dat een partij als de overheid er geld op wil verdienen. Die zouden juist het maatschappelijke belang in het oog moeten houden.'' ,,Gemeenten en provincies zullen hun eisen moeten bijstellen. Denk aan minder dure (onder grondse) parkeergarages, minder extra duurzaamheidseisen, bijge stelde grondkosten en minder ambitieuze hoogbouw. En even goed zullen bouwers de hand in eigen boezem moeten steken. Dat betekent meer standaardiseren en modulair produceren, om zo de kosten omlaag te brengen.'' ,,Daar is meer voor nodig. We zul len echt met z'n allen moeten sa menwerken. De rijksoverheid zal daarbij de regie moeten pakken. Laatst had het kabinet het over een investeringsfonds. Ik zeg: in vesteer in de woningmarkt, trek de portemonnee daarvoor. Maak het mogelijk om meer in het groen te bouwen, uiteraard met respect voor de natuur. De rijksoverheid heeft al afge dwongen dat er elk jaar 75.000 woningen moeten worden neer gezet. Tot dusver komt dat niet bepaald van de grond. Er zijn de laatste jaren niet veel meer dan 65.000 woningen opgeleverd. Het probleem is dat de afspraken te vrijblijvend zijn. De overheid zal moeten zorgen dat er concrete prestatieafspraken worden ge maakt. Ook moeten we meer zicht krijgen op bouwlocaties, spreiding van bouwprojecten en de werkelijke vervulling van de woonbehoeftes.'' ,,Het zal wel moeten. Er zijn hele groepen, waaronder jongeren, die nu niet aan de bak komen op de woningmarkt. Zij blijven versto ken van een fatsoenlijke woning en daarmee doen we afbreuk aan het geluk van een groeiende groep.'' ,,Ons eerste huis hebben we ge kocht op het dieptepunt van de markt in de jaren 80, een woning op het platteland in Leimuiden. Later zijn we verhuisd naar Al phen aan den Rijn. Wat ik be langrijk vind, is het gevoel van thuiskomen. Ik zal je zeggen: ik ben nooit bezig geweest met de waarde van mijn woning. Als de huizenprijzen stijgen, betaal je ook meer voor een eventueel an der huis, dus rijk maakt het je niet.'' Toch is er volgens Sonny Duijn, re- tailspecialist bij ABN Amro, nog hoop voor de overgebleven schoe nenverkopers. ,,Niet alle winkels gaan failliet, de verwachting is dat de verkoop in 2020 zelfs licht gaat stijgen.'' Eerst wat beroerde cijfers op een rij. In 2012 telde Nederland nog 3.453 schoenenwinkels, dat zijn er zeven jaar later ruim duizend min der (2.450 verkooppunten in augus tus 2019). Dat blijkt uit gegevens van ABN Amro, Locatus, Euromo nitor en GfK. Het waren zowel ke tens als particulieren die de deuren sloten. Van Dalen, De Schoenen reus, Dolcis en Manfield: het zijn voorbeelden van ketens die de afge lopen jaren omvielen of in afge slankte vorm verder gingen. De branche heeft het volgens Duijn moeilijk omdat de winstmarges zo beperkt zijn. ,,Door de enorme con currentie lukt het de winkels niet om hun prijzen te verhogen. In 2018 lagen de verkoopprijzen van schoe nen op het laagste niveau sinds 2005, terwijl het algehele prijspeil in die periode met 22 procent is ge stegen.'' Online aandeel Uiteraard speelt ook het online be stellen een belangrijke rol in het te rugdringen van de fysieke schoe nenzaak. Het online aandeel van schoenenaankopen is tussen 2016 en 2018 van 21 naar 28 procent geste gen. Duijn: ,,Daarnaast ondervin den schoenenwinkels concurrentie van kledingwinkels. ,,Zo hebben grote kledingwinkels als Primark, H&M en ZARA ook schoenen in hun assortiment opgenomen en verkopen die voor een lage prijs. Zo is 9 procent van de totale omzet van H&M Nederland afkomstig van schoenen.'' Van deze trend kunnen schoe nenwinkels volgens econoom Duijn ook iets leren. ,,Zo is een schoenenwinkel in Heerenveen een samenwerking aangegaan met een modewinkel in de buurt en vormt daarmee een zogeheten one stop shop voor de klant. Bezoekers kunnen bij meerdere gespeciali seerde partijen terecht om een out fit bijeen te shoppen. Bovendien is het bereik van de winkel groter en neemt de kans op een impulsaan koop toe.'' Consumenten kopen meer, dat zie je ook terug in de schoenenbranche Ook het verhogen van de service is volgens Duijn een manier voor winkeliers om zich te onderschei den van het online kanaal. ,,Het is belangrijk dat verkopers hun klan ten kennen. Dit kan met behulp van apps die de schoenmaat meten. Voorbeeld is 3D-aboutme. Bij her haalaankopen kunnen schoenen winkels deze data en kennis inzet ten om de klant te helpen de juiste maat te kiezen.'' Internetverkoop zal volgens ABN Amro de komende jaren verder groeien, maar de bank verwacht dat ook de schoenenwinkels zelf meer gaan verkopen. „Consumenten ko pen meer, dat zie je ook terug in de schoenenbranche.'' Van Haren heeft met 6,2 procent het grootste marktaandeel in de Nederlandse schoenenbranche, gevolgd door Adidas (5,4) en Scapino (4,3). dinsdag 3 september 2019 GO 'De overheid moet de woningmarkt redde Nico Rietdijk is voorzitter van branchevereniging NVB. foto frank jansen De extreme prijzen, het nij pende tekort aan woningen, zijn bouwers en ontwikkelaars daar ook niet debet aan? Is het onderliggende probleem niet dat alle partijen - van ge meenten tot bouwers - flink wat geld aan de woningbouw willen verdienen en zo de prij zen opdrijven? Wat moet er gebeuren om de prijzen te beteugelen? Gaat dat onze woningmarkt ge zond maken? Gelooft u dat het ooit gaat ge beuren, een gezonde woning markt? Heeft u eigenlijk ooit zelf pro blemen gehad om een woning te vinden? De verkoop stagneert, het aan tal winkels loopt hard terug en we bestellen steeds vaker on line. De schoenenbranche heeft het zwaar. Sanne Schelfaut Rotterdam - Sonny Duijn, ABNAmro Sinds 2012 verdwenen ruim duizend schoenenwinkels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17