0) \^m 16 ECONOMIE De woningmarkt is ziek en wordt alleen maar zieker als we niets doen, waarschuwt Nico Rietdijk, de baas van branchevereniging van ontwikkelaars en bouwers NVB. Kort ii Onderzoek: 'Positie pensioenfondsen ongewis' De financiële positie van pensioenfondsen blijft penibel. Begin vorige maand dook de gemiddelde dekkingsgraad voor het eerst in 2,5 jaar onder de 100 procent en daar is die begin september nog steeds. De kans op pensioenkortingen neemt daardoor verder toe. De gemiddelde dekkingsgraad van de fondsen zakte begin augustus van 102 naar 98 procent, aldus de 'pensioenthermometer' van advies- en onderzoeksbureau Aon. Aperam Randstad Vastned Duidelijke daling in de autoverkoop in augustus De verkoop van nieuwe personenauto's in Nederland is in augustus met meer dan 16 procent gedaald vergeleken met een jaar eer der. Een woordvoerder van RAI Vereniging verklaarde dat de daling vooral samenhangt met de hogere aanschafbelasting (bpm) in verband met nieuwe Europese emissietes- ten en het afzwakkende consumentenver trouwen. Omzet- en winstgroei Eneco Energiebedrijf Eneco heeft in de eerste helft van 2019 een hogere omzet en winst ge boekt. De onderneming zette meer stroom, warmte en gas af, onder meer dankzij en kele overnames. Daarnaast bracht Eneco de kosten omlaag. Zo gaf het bedrijf bijna een tiende minder uit aan personeelskosten. Opbrengsten sinds 2013 ieder kwartaal gegroeid De omzet van zakelijke dienstverleners in Nederland is in het tweede kwartaal met 6,2 procent gegroeid ten opzichte van een jaar eerder (cijfers: CBS). De opbrengsten in de sector stijgen al sinds 2013 ieder kwartaal. Onder andere IT-dienstverleners, accoun- tantsbedrijven en administratief dienstver leners groeiden. Dat was ook het geval bij uitzendbureaus en arbeidsbemiddelaars. ASR ,,Kijk eens wat een prachtige kas ten van huizen hier", zegt Nico Rietdijk (66), wijzend op het villa wijkje dat achter hem verrijst. Deze villawoningen in Voorburg zijn duidelijk niet voor de gewone man. En dat geldt tegenwoordig zo'n beetje voor het gros van de nieuwbouwwoningen. Slechts 2 procent van de nieuwbouwhuizen is te koop voor onder de 2 ton, een derde daarentegen is duurder dan 4 ton. ,,Om een nieuwbouwhuis te kunnen kopen, moet je elf keer modaal verdienen. Elf keer!", re ageert Rietdijk verontwaardigd. In de veertig jaar dat hij in de bouwwereld werkt, waarvan 29 jaar als baas van de club van bou wers en ontwikkelaars (NVB), heeft hij de woningmarkt niet an ders meegemaakt dan ongezond. Toen hij en zijn vrouw eind jaren zeventig voor hun eerste koophuis in Den Haag gingen kijken, was de woningnood zeker zo groot, zegt hij terugblikkend. ,,Als je in die tijd geen kinderen had, dan mocht je niet eens een huis kopen met meer dan drie kamers. Toen waren het gekke tijden en het lijkt in middels niet beter te zijn gewor den." De scheidend baas van de ontwikkelaars en bouwers roept de rijksoverheid op om een eind te maken aan de gekte. ,,Neem de re gie, trek je portemonnee en maak het mogelijk om aan de rafelran den van de stad te bouwen, uiter aard met respect voor de natuur." ,,We hebben te weinig oog voor woonwensen van huishoudens. Er worden bijvoorbeeld torenflats op dure locaties neergezet, terwijl uit een recent uitgebreid onderzoek van het ministerie van Binnen landse Zaken bleek dat de be hoefte aan nieuwbouwflats min der groot is dan wat er gebouwd wordt. Uit datzelfde onderzoek kwam naar voren dat mensen be hoefte hebben aan goedkopere woningen en meer in een groe- nere omgeving willen wonen in plaats van in de stad.'' ,,Er is niet één verantwoordelijke of één schuldige aan te wijzen. Er zijn veel partijen betrokken en veel verschillende oorzaken. Schaarste is een belangrijke ver klaring en een belangrijk ant woord is nieuwbouw.'' ,,Het kabinet heeft in de crisis on gelukkige maatregelen genomen die de woningmarkt verder in de problemen hebben gebracht. Er was te veel focus op het redden van de banken en te weinig op de woningmarkt. De bouw heeft daar harde klappen van gekregen.'' Waar het kabinet op in had moeten zetten tijdens de crisis, was doorbouwen IKMI DEKKINGSGRAAD O 42% De metaalpro ducent profi teert van de hoge nikkelprijs. dinsdag 3 september 2019 Analisten gaven een koopadvies voor het aandeel. AUTOMOTIVE ENERGIEBRANCHE ZAKELIJKE DIENSTVERLENING De winkelbeleg ger had last van vertrek Hudson's Bay. De verzekeraar noteerde ex-divi dend. o Natasja de Groot Voorburg Hoe kan het dat we in die veertig jaar de problemen niet hebben kunnen oplossen? Wie is verantwoordelijk voor de problemen de woningmarkt? Heeft het kabinet niet te hard in gegrepen tijdens de crisis en daarmee op het verkeerde mo ment de rem gezet op de wo ningbouw? Wat had er toen moeten gebeu ren? -Nico Rietdijk, NVB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16