14 Russische krant brengt film over bloedige gijzeling van vijftien jaar geleden Maakten de terroristen een bestorming van de school in Beslan onontkoombaar, of lokte het Russische leger die uit? Een film van Novaja Gazeta stelt het laatste. Bij de gijzelingsactie in de school in het Zuid- Russische Beslan in september 2004, stond vernietiging van de terroristen voorop, niet het redden van de gijzelaars. Russische troe pen zijn bovendien met zwaar ge schut en uit eigen beweging de be storming van de school begonnen. Daarbij kwamen 334 mensen om, onder wie 186 kinderen. Onder handelingen heeft het Kremlin nooit gewild. Dat is het beeld dat oprijst uit de film School nummer 1, die de Russi sche onderzoekskrant Novaja Gazeta online heeft gezet. Zondag was het precies vijftien jaar gele den dat Tsjetsjeense en Ingoesjeti- sche rebellen de drie dagen du rende gijzelingsactie begonnen. Ze eisten vooral de terugtrekking van Russische troepen uit Tsjetsjenië. De officiële versie van de autori teiten luidt nog altijd dat de terro risten op de derde dag zijn begon nen met het detoneren van hun explosieven. Daardoor is het dak van de sportzaal ingestort, wat de meeste slachtoffers veroorzaakte. Het Russische leger zou toen geen andere optie meer hebben gehad dan de bestorming in te zetten, ondanks dat de familieleden van de gijzelaars daar van meet af aan fel op tegen waren. De leider van de crisisstaf had hun destijds be zworen dat er geen bestormings plannen waren. De documentaire van Novaja Gazeta laat zien dat de zaak anders ligt. Meerdere ooggetuigen verkla ren in de film dat granaten de sportzaal al penetreerden voordat de terroristen hun bommen lieten afgaan. ,,Ze schoten op de school met een verschrikkelijk spervuur. Zo is het en niet anders, de ramen versplinterden'', vertelt Ella Kesa- jeva, die bij de tragedie een neefje verloor. Ze is nu vicevoorzitter van de organisatie Stem van Beslan, die vijftien jaar na dato nog altijd aandacht vraagt voor het werke lijke verhaal van de gijzeling. Kesajeva vertelt dat de beschie ting - onder meer met tanks - twee uur duurde. ,,Ik heb het met eigen ogen gezien. Iedereen heeft het gezien.'' Toen ze het later een generaal voorlegde, zei die alleen maar: ,,Je liegt.'' Oud-Doemalid Joeri Saveljev, Ze hebben twee uur gewacht, zodathetdak zou instorten en het bewijs materiaal zou verdwijnen een ballistisch en explosievenex- pert, bevestigt dat. Hij vertelt in de film dat op een flatgebouw tegen over de school vijf vlammenwer pers en granaatwerpers van het Russische leger zijn aangetroffen. De Russische legerstaf beweert dat die wapens alleen zijn ingezet toen de bestorming al voorbij was. Vuurballen Tijdens het proces tegen de enige gevangengenomen terrorist, zo toont de film, spraken echter tien tallen getuigen de officiële chro nologie van de bestorming tegen: niet de bom in het basketbalnet van de sportzaal ging als eerste af, daarvoor al vlogen er van buitenaf enorme vuurballen door het dak van de sportzaal, die explosies ver oorzaakten. Volgens Saveljev kunnen die projectielen alleen maar naar bin nen zijn geschoten vanaf het dak van het flatgebouw tegenover de school. Hij zegt dat de brandweer niet meteen werd toegelaten. ,,Ze hebben twee uur gewacht, zodat het dak zou instorten en het be wijsmateriaal zou verdwijnen.'' Een veelzeggend gegeven in de film is ook dat de meeste doden zijn gevallen in vertrekken waar de terroristen geen explosieven hadden geplaatst, zoals in de kan tine van de school. Het gebouw is de dag dat de gijzeling was afgelo pen, direct gesloopt. Volgens de filmmakers hebben de autoriteiten nooit serieus wil len onderhandelen met de terro risten. Oud-hoofdredacteur Dmi tri Moeratov van Novaja Gazeta vertelt dat de in 1996 tot Tsjets jeense president verkozen Aslan Maschadov bereid was met de ter roristen te gaan praten. Hij zat evenwel ondergedoken sinds in 1999 Rusland de tweede oorlog in Tsjetsjenië was begonnen en was bang dat de Russen hem zouden arresteren of vermoorden als hij naar Beslan zou gaan. Maschadov - door het Russische leger gedood in 2005 - wilde vol gens Moeratov alleen komen als er twee journalisten met hem zou den meegaan: Anna Politkovskaja van Novaja Gazeta en Andrej Babitski van Radio Svoboda ('Vrij heid'). Beiden waren veel in Tsjetsjenië geweest. De autoritei ten arresteerden Babitski onder vage voorwendselen al op de luchthaven in Moskou. Polit- kovskaja - in oktober 2006 dood geschoten - werd onderweg in het vliegtuig vergiftigd. Ze overleefde, maar kon niet verder naar Beslan. Maschadov haakte daardoor af, on derhandelingen kwamen er niet. Hogerhand Voor oud-president Roeslan Aoes- jev van de Kaukasische republiek Ingoesjetië, die erin slaagde 26 moeders en hun zuigelingen vrij te krijgen, is het duidelijk dat Mos kou niet wilde dat Maschadov zou komen onderhandelen. ,,Wie had dat dwarsgezeten? Hij zou zonder troepen en ongewapend zijn geko men. Het besluit hem te negeren kwam van hogerhand.'' Volgens Novaja-journaliste Je- lena Milasjina hebben de autori teiten van meet af aan moedwillig het aantal gijzelaars gebagatelli seerd: 341 in plaats van de onge veer duizend die in werkelijkheid vastzaten. ,,Als dat grote aantal van meet af aan bekend was gemaakt, zouden de autoriteiten niet meer de mogelijkheid tot bestorming hebben gehad. Zo'n groot aantal kinderen laat dat niet toe. Dat be grijpt iedereen.'' dinsdag 3 september 2019 Drama in Beslan onnodig? Joost Bosman Moskou -Joeri Saveljev, oud-Doemalid en explosievenexpert Een vrouw legt afgelopen zondag bloemen neer bij een herdenking in Beslan. Foto's van de slachtoffers die vijftien jaar ge leden omkwamen bij de gijzeling. fotos reuters M Een Russi sche soldaat en een vrouw dragen in 2004 baby's de school uit nadat de gij zelnemers hadden toege staan dat 26 zuigelingen en hun moeders de school mochten ver laten. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 14