II Onderwijsminister onder vuur van academici NIEUWS 13 Mijn algemene punt is dat er geen heilige huisjes zijn Protest tegen regels e-sigaret Zaak heeft rol in veilig appen ,,De balans tussen wat immigran ten hier krijgen en wat we van ze vragen is zoek. Er moet sprake zijn van rechten en plichten. Op Euro pees niveau moeten landen hun fair share doen. Nederland, Duits land en Zweden doen nu veel meer dan een groot aantal andere lidstaten.'' ren. Nederlanders zijn redelijke mensen: die vinden dat wij een eerlijke bijdrage moeten leveren aan het helpen van mensen die op de vlucht zijn voor oorlog en ge weld, in de eerste plaats in de re gio. Maar als je dan ziet dat meer dan de helft van de Somaliërs die hier naartoe zijn gekomen in de bijstand zit, dat ze in veel gevallen de taal niet spreken. Dan wordt het wel lastig om mee te doen. Het gaat mij om wederkerigheid: rech ten en plichten moeten onderdeel zijn van integratie, daarom vind ik bijvoorbeeld dat de taaleisen om hoog moeten. Maar tegelijkertijd moeten die mensen die alles op al les zetten om er hier wat van te maken ook alle kansen krijgen.'' ,,Dat is een prikkelende vraag. Wat ik hier probeer te doen is een rich ting te schetsen, waar het anders en beter kan.'' ,,Het gaat mij om iets anders. Ik kan hier heel gemakkelijk zeggen dat er lastenverlichting voor de middenklasse moet komen, maar daar zit wel een prijskaartje aan. Tegelijkertijd gaat door de vergrij zing ons verdienvermogen achter uit. Wat ik dus betoog is dat we, gegeven het afnemende verdien- vermogen en de noodzaak van las tenverlichting, ook moeten kijken naar publieke uitgaven.'' ,,Ik begrijp de behoefte om er een specifiek punt uit te lichten, maar dat doe ik niet. Er is alleen geen free lunch.'' ,,Sindsdien is er op dit dossier ook veel veranderd.'' Hoekstra laat een lange stilte val len. Dan: ,,Bij deze speech had ik de hypotheekrente niet in gedach ten. Mijn algemene punt is dat er geen heilige huisjes zijn.'' ,,Bij mijn weten is er bij het CDA nog niet eens een procedure. Dit zal op zijn vroegst in 2020 ge spreksonderwerp zijn. Als die vraag komt, ga ik in de zomer van 2020 nadenken of ik mij kandidaat wil stellen.'' ,,Ik ben gewoon aan het werk als minister. Dat is ook mijn rol. We zijn pas halverwege met dit kabi net.'' ANP Leiden ,,We hebben het vertrouwen in haar opgezegd, omdat ze niets op lost en alleen maar problemen cre- eert'', aldus de woordvoerder, hoogleraar Rens Bod. Van Engelshoven was aanwezig bij de opening van het academisch jaar in de Pieterskerk in Leiden. Op een plein naast de kerk, Het Ge recht, stonden volgens Bod circa duizend mensen te demonstreren, zowel docenten en professoren als studenten. WOinActie wil een forse investe ring in het hoger onderwijs. De al gemene universiteiten van ons land willen in ieder geval binnen hun ei gen budget geen geld overhevelen van medische en alfa- en gamma- Nog nooit was de relatie tussen politiek en hoger onderwijs zo slecht als nu studies naar leergangen bèta en techniek. Dat was wel geadviseerd door de speciale commissie-Van Rijn en deels overgenomen door het kabinet, omdat er veel vraag is naar beroepen in laatstgenoemde sectoren. Algemene universiteiten bieden alle studies aan en willen geen ne gatieve ingrepen doen in de eigen organisatie, omdat ze kwaliteit aan alle studenten willen bieden. Van Engelshoven verdedigde in haar toespraak de verschuiving van geld naar de bèta- en technische wetenschappen als een noodzake lijke 'spoedreparatie'. Ze erkent dat zo'n noodgreep 'zelden fraai' is. ,,Maar het uitbreiden van de oplei dingscapaciteit bij onze bèta-oplei dingen kan niet wachten tot een la ter moment.'' Carel Stolker, de rector magnifi cus van de Universiteit Leiden, liet zich in een interview gisteren in Het Financieele Dagblad al fel uit over de verstoorde verstandshou dingen. ,,Ik heb het gevoel dat poli tiek en hoger onderwijs elkaar zijn kwijtgeraakt'', aldus Stolker. ,,Ik heb nog nooit meegemaakt dat de relatie - nota bene op het hoogte punt van de economie - zo slecht was als nu.'' In zijn slotwoord bij de opening van het academisch jaar leek Stol- ker 'Den Haag' en de minister de hand te reiken. ,,Uw tekst geeft veel aanknopingspunten om gezamen lijk goede dingen te doen.'' dinsdag 3 september 2019 DEN HAAG De Elektroni sche Sigaretten Bond Ne derland (Esigbond) en ge bruikersorganisatie Acvoda (actief voor dampen) ver zetten zich tegen strengere regels voor de e-sigaret. De regering wil e-sigaret- ten vanaf 2020 onder het huidige rookverbod laten vallen. Ook moeten ze wor den verkocht in neutrale pakjes en mogen ze vanaf 2021 niet meer worden uit gestald in winkels. Volgens de organisaties wordt het rokers zo moeilijker ge maakt voor een minder schadelijk alternatief te kiezen. ,,Een groeiende groep overheidsorganisa ties en wetenschappers heeft geconcludeerd dat de elektronische sigaret veel minder schadelijk is dan traditionele sigaret ten'', zegt Emil 't Hart, voor zitter Esigbond. ,,Het is on begrijpelijk dat de e-sigaret niet wordt ingezet in de strijd tegen het roken.'' DEN HAAG Bedrijven die van hun werknemers ver wachten dat ze appberich- ten lezen en beantwoorden tijdens het rijden, zijn on verantwoord bezig. Dat zei minister Van Nieuwenhui- U kraakt harde noten over mi gratie. Zijn er te veel migranten in Nederland? Dat is het Europese verhaal. In uw toespraak zegt u echter dat politici 'moeten definiëren welke mate van immigratie en integra tie we succesvol kunnen dra gen'. Pleit u voor een quotum? ,,De mate hangt af van in hoeverre je mensen succesvol kunt integre- —Wopke Hoekstra MA Minister Wopke Hoekstra pleit voor een nieuw maatschappelijk evenwicht, waarin rechten en plichten weer in balans zijn. Inzet: kickbokstraining op het ministerie. fotos pim ras, hh U heeft nog steeds niet gezegd of u vindt dat Nederland minder migranten moet opnemen. Over de economie dan. U bepleit dat er ingegrepen moet worden in de 'almaar uitdijende kosten' voor de gezondheidszorg en de sociale zekerheid. Dus de minis ter van Financiën wil bezuini gen? U zegt dat heilige huisjes als subsidies, toeslagen en voor deeltjes voor zzp'ers op de hel ling moeten. Zit de hypotheek renteaftrek daar ook bij? Er was in het verleden een CDA- premier die de hypotheekrente aftrek tot taboe verklaarde. En dat kan weer gebeuren? Dit is al uw derde lezing dit jaar. U timmert flink aan de weg. Wanneer stelt u zich kandidaat voor het lijsttrekkerschap? Tot die tijd denkt u daar niet over na? Daar geloven wij eerlijk gezegd niks van. zen gisteren bij het start sein van de campagne 'MONO-zakelijk' gericht op werkgevers. Doel is dat alle bedrijven afspraken met hun personeel maken over veilig smartphonegebruik. Ruim een derde van de werkgevers (35 procent) heeft daarover geen af spraken gemaakt. Zij ver wachten van hun werkne mers dat ze binnen 30 mi nuten reageren op een op roep of berichtje, melden Veilig Verkeer Nederland en de Vereniging van Ne derlandse Autoleasemaat schappijen na onderzoek. WOinActie, een verzameling van onderwijsactiegroepen, heeft gistermiddag in Leiden geroe pen om het aftreden van minis ter van Onderwijs Ingrid van En gelshoven. —Carel Stolker, rector magnificus Protest van docenten en stu denten in Leiden. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13