Veel vermisten bij scheepsbrand VS 12 NIEUWS Met zijn derde grote lezing in ruim een halfjaar tijd zal niemand verbaasd zijn als Wopke Hoekstra zich volgend jaar kandideert als CDA-lijsttrekker. Voorlopig concentreert hij zich op zijn verhaal als politicus en zwijgt hij over persoonlijke ambities. „Daar denk ik pas in 2020 over na.'' INTERVIEW MINISTER WOPKE HOEKSTRA A De balans tussen wat immigranten krijgen en wat we ze vragen is zoek Wopke Hoekstra zet hoog in. De CDA'er - nu nog minister van Fi nanciën, waar over later meer - droomt in zijn HJ Schoo-lezing hardop over 'het land van morgen', waarin de hel denrol is weggelegd voor de mid denklasse. Die groep, de 'ruggen graat van de samenleving', heeft het moeilijk, betoogt Hoekstra. Hij pleit voor een 'nieuw maatschap pelijk evenwicht', waarin rechten en plichten weer in balans zijn en mensen verantwoordelijkheid ne men voor de samenleving. Noem zijn betoog gisteravond in de Theater Diligentia in Den Haag, gerust een visie. Hoekstra heeft weinig op met de kwalificatie van premier Mark Rutte, die visie nog omschreef als 'de olifant die het uitzicht belemmert'. ,,Het is wel degelijk de taak van een politicus om te zeggen welke kant het op moet met een land'', zegt Hoekstra eerder op de dag op zijn werkka mer. ,,Ik ben niet van het pathos. Maar ik durf tegelijkertijd wel te zeggen dat dit een tijd is van toe nemende onzekerheid, waarbij mensen behoefte hebben aan per spectief.'' ,,Dan heb je het over mensen die enkel tot drie keer modaal verdie- nen. Het zijn vooral anderhalfver- dieners, leraren op de lagere school of een echtpaar dat samen een bloemenzaak heeft. Het zijn normale Nederlandse gezinnen, die de kern vormen van de samen leving. De middenklasse is een grote groep mensen die belangrijk zijn voor stabiliteit. Als het goed gaat met de middenklasse, dan gaat het goed met het land.'' ,,Er komt veel op ons af. De wereld is instabieler aan het worden, nieuwe technieken komen op, zoals artificial intelligence. Tegelijkertijd is er sluipenderwijs een proces gaande van toene mende onzekerheid. Er zijn veel meer flexibele banen, nergens stijgt het aantal zo hard als in Ne derland. En in plaats van dat scho lieren een studie kiezen op basis van hun mogelijkheden krijgen ze meteen te maken met een studie schuld.'' ,,Ja, ik voel dat echt zo. We vinden dat in Nederland een beetje span nend om te zeggen. Er is hier vrij heid, en een grote mate van gelijk heid. Er is stabiliteit; er is hier al zólang vrede, dat is echt uniek. En je mag hier houden van wie je wil. We wonen echt op een bevoor rechte plek en die moeten we ten koste van alles doorgeven aan de volgende nieuwe generatie.'' Dat meldde een woordvoerder van de kustwacht. Het lijkt er volgens de woordvoerder op dat de slacht offers zijn verdronken. De kustwacht van Los Angeles begon gisteren een grote reddings operatie en stuurde meerdere red- dingsboten en helikopters. Volgens de kustwacht zijn de vijf geredde opvarenden bemanningsleden. Zij waren aanwezig in de hoofdcabine toen de brand uitbrak nabij Santa Cruz Island. Ze konden in het water springen. Voor het lot van de ver miste opvarenden wordt gevreesd, omdat zij benedendeks sliepen. De boot brandde uit tot de waterlijn en zonk grotendeels naar de bodem. Alleen een deel van de boeg stak gisteren nog boven het water uit. Een woordvoerder van de brand weer zei dat er 'meerdere mensen zijn omgekomen', maar onduidelijk was nog hoeveel precies. Brand weerwoordvoerder Mike Eliason gaf aan het ergste te vrezen voor de nu nog vermiste passagiers. ,,We houden nog steeds hoop dat ie mand naar de kust is gezwommen. Wanneer ze 's nachts voor anker liggen, zijn ze vrij dicht bij de kust. We moeten blijven hopen, maar we bereiden ons voor op het ergste sce nario.'' Volgens het hoofd van de kust wacht kwam er een melding dat er We moeten blijven hopen, maar bereiden ons voor op het ergste scenario mensen vast zouden zitten door het vuur. Brandweer en kustwacht door zochten gisteren het water, in de hoop overlevenden op te kunnen pikken. De reddingsacties verlie pen moeizaam, mede doordat het erg mistig was rondom de boot. De brand brak midden in de nacht uit. Het schip lag op dat mo ment 18 kilometer uit de kust van het Santa Cruz Island voor anker. Het gaat om een 22-meter lange boot die duikers en vissers kunnen huren. Afgelopen weekend maakte een groep duikers hiermee een ex cursie naar de wateren rond het ei land. Gisteren hadden ze moeten terugkeren naar de haven in Santa Barbara. dinsdag 3 september 2019 GO voor Jan Hoedeman Laurens Kok U neemt het op voor de midden klasse. Wie zijn dat volgens u? En dat is niet het geval? —Wopke Hoekstra, minister Tegelijkertijd schetst u Neder land als een paradijs: 'Je zal er maar mogen wonen'. Bij een boot voor de kust van Zuid-Californië zijn de lichamen van vier opvarenden gevonden. 29 mensen zijn nog vermist, nadat er 's nachts brand was uit gebroken. Op de boot sliepen 38 mensen, van wie er vijf konden worden gered. Raymond Boere Lex de Bruijn Rotterdam/Los Angeles -Mike Eliason, brandweer Een brandweerman helpt mee bij het blussen van de brand op de boot voor de kust van Zuid- Californië. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12