EUWS 11 Onterechte uitkering in cel Brand door oefenbom F16 Mens bron van ESBL-bacterie Nu de PvdA zich tegen het eigen leenstelsel keert, zou er zomaar weer een basisbeurs kunnen komen. Maar het is wel wachten op een volgend kabinet. ,,We moeten geduld hebben." e zitten niet vaak samen in één kamer, Christen unie-leider Gert-Jan Segers en Lodewijk As- I scher, maar vanochtend is de PvdA-leider er met een grote taart naar binnen gestiefeld om 'een heel bijzonder moment' te markeren. De PvdA sluit zich aan bij het geesteskind van de Chris tenunie: Coalitie-Y. ,,Dit is dus een soort bruidstaart", grapt Segers. Coalitie-Y bedenkt oplossingen voor problemen waar de jongere van nu - generatie Y - tegenaan loopt: hoge studieschuld, presta- tiedruk, onzekere contracten en minder kans op een koopwoning. Nieuwe zekerheden voor een nieuwe generatie. Daar hoort een basisbeurs bij Nu zitten er nog zes jongerenorga nisaties in, straks moet het een brede maatschappelijke beweging worden, met als belangrijk punt: afschaffing van het leenstelsel. Dat uitgerekend de PvdA dat doel omarmt, is saillant. De partij is de bedenker van het sociaal leenstelsel, de eigen minister - Jet Bussemaker van Onderwijs - voerde het in; studenten krijgen geen basisbeurs meer, maar kun nen het geld voor hun studie le nen. Deze leningen waren vanaf het begin omstreden. Het PvdA- congres riep de partij begin dit jaar op na te denken over een alterna tief. ,,Daar zijn we sinds januari over aan het denken", stelt As- scher. „Vooral met jongeren bin nen onze partij." Middenin dat 'denkproces' wilde Segers hem spreken. ,,Ik wilde juist aankloppen bij een voorstander van het leenstelsel, omdat die ook moet zien dat de uitwerking niet is zoals beoogd." Asscher sloot zich 'na lang beraad' bij hem aan. ,,Wij willen nieuwe zekerheden voor een nieuwe generatie. Daar hoort een basis beurs bij." Daar dacht de PvdA recent nog anders over: ,,We hadden destijds twee doelen: toegankelijkheid en solidariteit. We zien nu dat mbo'ers minder vaak doorstromen naar het hbo", verklaart Asscher. ,,En solidariteit kun je beter op een andere manier regelen, via een toptarief van 60 procent." Op de vraag of de PvdA met de invoering van het leenstelsel een fout heeft gemaakt, komt geen antwoord. ,,Ik wil niet de discussie over het verleden voeren. Maar we moeten niet doen alsof voor de invoering van het leenstelsel alles beter was: toen hadden mbo'ers geen OV-studentenkaart en was de aanvullende beurs lager." Grote doorbraak Voor de jongerenorganisaties be tekent de aansluiting van de PvdA een grote doorbraak. Kees Gillesse, voorzitter van het Interstedelijk Studenten Overleg (ISO) noemt het 'echt een dag om te vieren'. ,,We hebben lang het gevoel gehad dat onze zorgen niet werden gehoord", zegt Alex Tess Rutten, voorzitter van de Landelijke Stu dentenvakbond (LSVb). Segers merkte dat gevoel van gelatenheid ook bij zijn eigen dochter. ,,Die zei dat haar generatie de sjaak is." Ondanks de feeststemming en de taart heeft de draai van de PvdA niet meteen gevolgen. Regerings partijen VVD en D66 zijn nog altijd voorstander van het leen stelsel en dus komt er deze kabi netsperiode geen einde aan. Eer stejaars die gisteren aan hun oplei ding zijn begonnen, lenen nog al tijd hun beurs. ,,Ook mijn eigen dochter", zegt Segers. ,,Maar we moeten geduld hebben. Soms lukt het om het regeerakkoord open te breken, zoals met het kinderpar- don, maar het ligt niet voor de hand." Het manifest dat Coalitie-Y op 16 september - daags vóór Prins jesdag - aan premier Mark Rutte presenteert, moet als blauwdruk dienen voor de formatie van het volgende kabinet. Nu een meer- We hebben lang het gevoel gehad dat onze zorgen niet werden gehoord derheid van de partijen een basis beurs wil terugbrengen, is de kans groot dat die straks ook aan de for matietafel zitten. ,,Het liefst schui ven we dan ook zélf aan", zegt voorzitter Semih Eski van CNV Jongeren. Ook GroenLinks verbindt zich aan de coalitie. ,,Het is gewoon een supergoed initiatief", vindt partij leider Jesse Klaver. ,,We moeten af van de stress in de samenleving voor deze generatie." Christen Unie en PvdA willen dat rege ringspartijen CDA, altijd al voor stander van de basisbeurs, en VVD en D66 zich ook aansluiten bij Coalitie-Y. Asscher: ,,Dat wordt moeilijk, maar ik zou het mooi vinden als het lukt." dinsdag 3 september 2019 GO DEN HAAG Nederlandse gedetineerden in het bui tenland hebben onterecht een uitkering ontvangen omdat de Sociale Verzeke ringsbank, die onder meer AOW-uitkeringen regelt, drie jaar lang niet de beno digde gegevens kreeg van het ministerie van Buiten landse Zaken. Ook door fouten bij het UWV kregen 23 gevangenen in het bui tenland onterecht uitkerin gen. Na een systeem update had de organisatie de gegevens van gedeti neerden drie maanden lang niet gecontroleerd. OOST-VLIELAND Een ver keerd terechtgekomen oe- fenbom van Defensie heeft brand veroorzaakt op het militaire oefenterrein de Vliehors op Vlieland. De oefenbom van een F16 miste zijn doel en belandde in een duinpan. De brandweer bestreed met Staatsbosbeheer en Defensie het vuur. De brand woedde dicht bij de schiettoren op de Vliehors, ver van de bewoonde we reld, zo meldt Defensie. De F-16 die betrokken was bij de brand komt van vlieg basis Volkel. Defensie onderzoekt het incident. BILTHOVEN De mens zelf is de belangrijkste bron van besmettingen door gevaar lijke ESBL-bacteriën. Meer dan 60 procent van de be smettingen wordt veroor zaakt door menselijk con tact, meldt het RIVM. Tot nu toe was dit volgens het gezondheidsinstituut onbe kend. Het RIVM stelde al eerder vast dat mensen slechts beperkt met ESBL- bacteriën in aanraking komen via de veehouderij en door het eten van vlees. ESBL-bacteriën zijn on schadelijk in de darmen of op de huid van gezonde personen. Maar bij ernstig zieke patiënten kunnen ze een infectie veroorzaken die moeilijk te bestrijden is met antibiotica. Studenten hopen op comeback basisbeurs Hanneke Keultjes Den Haag -Lodewijk Asscher (PvdA) -Kees Gillesse (ISO) PvdA-leider Lodewijk Asscher (tweede van links) bracht gisteren een taart mee voor Coalitie-Y. FOTO GUUS SCHOONEWILLE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11