dat we dit met jullie kunnen vieren' JA 750JAAR El VRIJHEID Kamerlid Pia Dijkstra wil niet wachten op initiatief kabinet Walcheren JOL Waterpoloërs Oranje inspireren Zeeuwse jeugd Max Verstappen crasht in Spa al in de eerste ronde 'Ze legden alles geduldig uit'sport 12 Beladen race na dood Formule 2- coureurAntoine Hubert» sport 6 Edwin van der Aa Jan Hoedeman Den Haag D66-Kamerlid Pia Dijkstra stuurt binnenkort haar voorstel naar de Tweede Kamer, omdat zorgminis- ter Hugo de Jonge geen haast maakt met onderzoek naar de groep oude ren die klaar is met het leven. Afge lopen weekend liet Dijkstra de mi nister telefonisch weten dat ze niet langer wil wachten. „Mensen op hoge leeftijd die gaan lijden aan het leven, moeten de gelegenheid krij gen om op een zelfgekozen mo ment te overlijden'', legt de initia tiefneemster vandaag uit in een in terview met deze krant. Ze neemt tegenstand vanuit vooral christe lijke hoek voor lief. Volgens het plan komen senioren met een stervenswens straks te recht bij een levenseindebegelei der, een speciaal opgeleide hulpver lener. Die moet over een periode van enkele maanden via gesprek- ken met de oudere en diens naasten bepalen of de wens tot euthanasie blijvend en vrijwillig is. Ook wor den alternatieven gezocht en be sproken. Mocht het uiteindelijk ko men tot euthanasie, dan kan van die handeling nog tot op het laatste moment worden afgezien. Mensen die lijden aan het leven, moeten op zelfgekozen moment kunnen sterven Enkele jaren geleden kwam Dijk stra al met het idee voor een wet 'voltooid leven', maar dat plan oogstte bergen kritiek. Critici vin den dat ouderen die levensmoe zijn, moeten worden geholpen om hun leven weer zin te geven. Niet dat je de optie euthanasie actief bij hen moet aandragen. Het huidige kabinet van VVD, D66, CDA en ChristenUnie pakt zelf geen nieuwe medisch-ethische wetgeving op, is afgesproken in het regeerakkoord. Sterker nog: CDA- minister De Jonge maakt zelfs geen tempo met een beloofd onderzoek naar de doelgroep, meent Dijkstra. ,,Dat vind ik heel jammer. De mi- nister voelt de urgentie duidelijk minder dan ik.'' In de Haagse wandelgangen valt in christelijke hoek te horen dat het D66-voorstel deze regeerperiode wordt 'begraven'. ,,Nou, dan heb ben ze pech, zegt de politica en oud-nieuwslezeres daarover. ,,Ster- ker nog: ik zal dit wetsvoorstel snel indienen, begin komend jaar.'' Dijkstra denkt dat haar initiatief voorstel de eindstreep kan halen, maar niet snel. ,,Zo'n plan vergt veel overleg en discussie in het parle ment. Het is geen wet die je er even snel doorheen jast. Over de eutha nasiewet is ook dertig jaar gesoebat, hè!" P4 maandag 2 september 2019 Nieuwsmedia Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 Op een bank op de Terneuzense Scheldeboulevard geno ten ze zaterdagmiddag van hun ijsjes: Jehad Kembaz, zijn vrouw en hun kinderen. Ze wonen sinds drie jaar in Axel, nadat ze zijn gevlucht voor de oorlog in hun land, in Syrië. Prachtig vindt Jehad de viering van 75 jaar vrijheid die za terdag werd ingeluid. Een vrijheid die hijzelf en zijn gezin niet meer vond in Syrië. ,,Vrijheid is het belangrijkste wat er is." Wat hij zeker zo belangrijk vindt: ,,De meeste mensen hier zijn aardig." Samer Alnaji, gevlucht uit Aleppo, komt erbij. Hij lacht breeduit. ,,Het is heel mooi dat wij dit nu met jullie kunnen vieren." In een nabrander van de afgelopen hete zomer, werd het herdenkingsjaar van de bevrijding in gezet met een hoofdrol voor koning Willem-Alexander en koningin Maxima en overlevenden van de Slag om de Schelde.» ZEELAND 16 Plan D66 voor 'voltooid leven' D66 zet een omstreden initia- tiefwet door die euthanasie mo gelijk maakt voor mensen op hoge leeftijd die levensmoe zijn. Het plan ligt zeer gevoelig bin nen de coalitie, omdat CDA en ChristenUnie principieel tegen zijn. —Pia Dijkstra, Kamerlid D66 In de ochtend kans op een bui. Later 18°C meer zon. pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,75 711688 55555

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1