9 Het probleem van het MECC- dak is niet de hoogte, maar de belastbaarheid In de Rotterdamse raad is er weer stand, zoals daar altijd weerstand is. Moet de stad zoveel euro's ver kwisten aan dit megalomane ge beuren? Uiteindelijk stemmen acht volksvertegenwoordigers te gen, maar wethouder Kasmi is toch blij: een grote meerderheid van 37 is vóór. Hoewel de raad niks over het prijskaartje mag zeggen, doet het bedrag van 15 a 20 miljoen de ronde. Zó, die ziet er happy uit, denken journalisten als ze Kasmi donder dag 4 juli door de gangen zien zweven. Als de raad start, blijkt waarom. Er is nieuws, en Kasmi wist het al: burgemeester Halsema trekt de kandidatuur van Amster dam, de grote buitenlandse favo riet, in. Geen van de Amsterdamse zalen heeft plek. Een aantal raads leden roffelt op de tafels: 020 legt het af tegen 010. De European Broadcasting Union ziet Maastricht vanwege het ontstaan van de EU, het Ver drag van Maastricht, wel zitten, leest het Rotterdamse campagne team intussen in de media. En dan is er het verhaal van de knusse binnenstad en de internationale oriëntatie. Daar verbazen ze zich in Rotterdam wel over. Is dé havenstad van Europa dan mét internationaal? Ja, Rotterdam is uitgespreid, maar zo kan je alle randactiviteiten juist mooi verde len. En is er iets mooiers dan een uitgelichte Erasmusbrug? MECC-directeur Van de Wiel staat niet te lang stil bij de Amster damse aftocht. Hij plakt en knipt die donderdag 4 juli tot 1.30 uur met de rest van het campagneteam - bestelpizza's bij de hand - in het historische pand van Maastricht Marketing aan het bidbook. De deadline is vrijdag 5 juli. In Rotterdam heeft Blaas, de marketingmanager van Ahoy, haar passages al 21 juni af. Ze gaat met een gerust hart even op vakantie naar Sardinië. Bidbooks? Geen ze nuwenoperatie in de Maasstad. Rotterdam Partners, het congres bureau, gooit er elke week wel een paar uit. Bidbooks Dan is het D-day. De dag dat de bidbooks naar Hilversum moeten. Eindelijk kunnen Maastricht en Rotterdam woensdag 10 juli de eindbazen, executive producers Sietse Bakker en Inge van de Weerd, in de ogen kijken. Einde lijk kunnen ze ook concurrenten Utrecht, Arnhem en Den Bosch zien - niet alleen Amsterdam, maar ook Zwolle, Leeuwarden, Den Haag en Breda zijn intussen afgevallen. Als de Rotterdamse wethouder Kasmi om 11.32 met dienstauto bij het NPO-gebouw arriveert, schrikt hij even van de vijf microfoons onder zijn neus. Hij rekende op een nogal sobere ceremonie. En, wacht even, pro beert een journalist nu het koffer tje met het geheime Rotterdamse 'bid' uit zijn handen te trekken? MECC-directeur Van de Wiel grinnikt als hij de anderen ziet. Utrecht met een fietskoerier, Den Bosch met Bossche bollen. En de Rotterdammers: hebben die nou echt voetbalsjaals om? Gelukkig is zijn delegatie erin geslaagd om met twee touringcars, een band, een stoet modellen, burgemeester en gouverneur een onvergetelijk indruk te maken. En dan te beden ken dat MECC het nog groter wilde aanpakken. The Village People, 's werelds beroemdste gay- act, had mee moeten komen. Kasmi merkt niks van het Lim burgse misprijzen. Op de terug weg in de dienstauto stelt de Rot terdamse wethouder vast dat de sjaals met 'Rotterdam. Make it happen' gretig aftrek vonden. Het organiserend comité hing ze met een om de nek. Twee steden Of hij al iets weet? In het bunga lowpark in de buurt van het Por tugese Lissabon, waar Van de Wiel na het inleveren van het bidbook met vrouw en dochter verblijft, is van vakantie geen sprake. De media stalken hem met vragen over de 'tussentijdse verkiezing': er blijven dinsdag 16 juli slechts twee kandidaatssteden over. Is zijn stad door, dan moet hij op de eer ste vlucht richting Nederland voor de officiële 'site visit' van het co mité van Sietse Bakker aan het MECC. Als het verlossende bericht bin nen is - Maastricht en Rotterdam zijn door, Utrecht, Arnhem en Den Bosch vallen af- kan Van de Wiel niet aan de champagne. De taxi moet zo snel mogelijk komen. Pas in Brussel beseft hij dat hij al leen een vakantiekloffie heeft. Hij scoort vlug een overhemd op het vliegveld, leent van collega Sven schoenen maat 42 (te groot) en een jasje maat 48 (te klein). Geluk kig ziet niemand dat hij tijdens het locatiebezoek op 17 juli, felle zon aan de hemel, staat te puffen. Rotterdam loopt onderwijl in stilte harder dan de concurrent. Projectmanager Dave Geensen gaat vóór de site visit aan Ahoy nog snel twee dagen naar gaststad Tel Aviv - om zeker te weten dat hij niks over het hoofd ziet. Hij komt gerustgesteld terug. Tel Aviv zegt: 'you're right on track'. Of executive producer Sietse Bakker tijdens het locatiebezoek onder de indruk is van het fana tieke reisje? Het valt niet te zeggen. De man, altijd strak in het pak, heeft de pokerface uitgevonden. Wel vraagt hij Susanne Blaas, de Rotterdamse marketingmanager, waarom ze met krukken loopt. Antwoord: een juichblessure. Ze sprong een gat in de lucht toen ze hoorde dat Rotterdam door was naar de volgende ronde, hoorde knak in haar kuit. Zweepslag. In het MECC stelt het comité van Bakker Van de Wiel veel tech nische vragen, ook over het dak. Het probleem van het dak zit 'm niet in de hoogte, zoals de media denken. Het gaat over iets anders: de belastbaarheid. Twee ton aan showapparatuur moet het dak dra gen en dat kan het MECC niet. De NPO moet dus óf het decor anders opbouwen - aan een frame bij voorbeeld - óf miljoenen in een aanpassing steken. MECC zelf kan dat niet ophoesten. Dat zit nog midden in een kostenverslindende verbouwing van 50 miljoen. Ja, een zwakke plek in het bid en de directeur weet het. Het team van Bakker blijft er later ook maar over doorgaan. Top Anders dan Van de Wiel ziet wet houder Kasmi geen hiaat in het Rotterdamse voorstel. Ahoy: top. Infrastructuur: top. Ervaring met muziekshows: ook top. En - nogal een hang up van de EBU - genoeg aandacht voor diversiteit in een stad met 174 culturen. Maar toch: wat als er iets ongrijpbaars speelt? Een smaakkwestie? Dat Maastricht lieflijker wordt bevonden? Kasmi gaat 9 augustus, de dag dat de pro cedure sluit, niet helemaal gerust op citytrip naar Lissabon. Bij de gate op Schiphol krijgt hij een appje dat het niet één maar drie weken duurt tot het besluit valt. Néé, he. Was het niet Dave, zijn project leider, die zei dat dit alles een soort uitgerekte zwangerschap is waar zo onderhand de vacuüm- pomp aan te pas mag komen? zaterdag 31 augustus 2019 4 Links: Shula Rijxman, voorzitter van de raad van bestuur van de NPO, en wethouder Said Kasmi van Rotterdam gisteren bij de officiële bekendmaking. Midden: De sjaaltjes van Rotterdam deden het in juli goed bij het aanbieden van het bidbook. Rechts: Maas tricht pakte het toen groter aan. FOTO'S ANP guwO^fón £lUtt£P&icn 4 Executive producer van het songfestival Sietse Bakker op be zoek bij MECC in Maastricht op 17 juli. Hij stelt technische vragen, bijvoorbeeld over het dak. foto anp 4 Wethouder Kasmi en directeur Jolanda Jansen van Ahoy kunnen hun geluk niet op. Ze hebben gehoord dat hun stad het song festival mag organi seren. FOTO FRANK DE ROO M.m.v. Sander van Mersbergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9