'Ik zeg weleens tegen Paul: ik zou televisie willen maken die niet op televisie komt' Nederland kent haar vooral als de aan calorieën verslaafde advocate Danni Lowinski uit de gelijknamige SBS6 kijk cijferhit - gemiddeld 700.000 liefhebbers - die vier seizoenen lang op prime time stuntelde. Toch blijkt het tv-cv van Marlijn Weerdenburg veel omvangrijker. In De dolende dertiger schotelde ze kijkers de di lemma's van haar eigen zoekende generatie voor. In De nieuwe lekkerbek speurde ze naar andere smaaksensaties - soms regelrechte culinaire beledigingen - als chocandellen en lasagne-schijven. En onlangs trotseerde de Amsterdamse bij de strandopgang van Kijkduin slagregens en windstoten voor de opnamen van MAX' nieuwe paradepaardje, de sculpturenwedstrijd Aan 't zand. Een mix van Heel Holland Bakt en Project Rem brandt, waarin zes kandidaten op het strand ploeteren om de mooiste beelden in elkaar te priegelen. ,,Toen Jan Slagter me voor de presentatie benaderde, spoot het enthousiasme niet meteen uit mijn oren'', zegt ze. ,,Ik dacht eerst: nee hè, weer zo'n talentenjacht. Er zijn er al zoveel. Maar toen ik mij erin ver diepte, ontdekte ik dat er een hele wereld schuilgaat achter die zandsculpturen. Wed strijden, fanatiekelingen, eigen technieken. Een niche die ik niet kende. Wat me verder aansprak: dit programma draait niet om amateurs, maar om professionele kunste naars. Dat garandeert kwaliteit, een bepaald niveau waardoor we uitdagende opdrach ten konden geven. Er werd op een gegeven moment zestien uur aan een sculptuur gewerkt. Dan heb je kunst. Mooie, toegan kelijke kunst.'' Presentatrice/actrice/zangeres Marlijn Weerdenburg straalt. Licht pak, witte snea kers, schaterlach en om haar nek schittert 'haar baargoud bling-bling', in de vorm van een ketting met de letters teun. Een verrassing van haar vriend Paul, vlak na de geboorte van haar zoon, nu bijna twee jaar geleden. Beiden kwamen haar opzoeken in het hotel bij de set van Aan 't zand waar ze ruim twee weken bivakkeerde. ,,André van Duin, met wie ik De nieuwe lekkerbek presenteerde, had me al gewaar- schuwd: zorg dat je jezelf vermaakt. Want Aan 't zand is net als Heel Holland Bakt een programma waarbij de makers veel moeten wachten. Teun en Paul kwamen met mijn ouders en schoonmoeder, dat was onge looflijk lief. Daarnaast heb ik genoten van gezellige strandtenten en verder heb ik heel veel lekker voor me uitgestaard. Heerlijk, even helemaal niets. Ik heb een druk jaar gehad, ben volop in de voorbereiding van mijn eigen theatertour, en dat is in combi natie met een klein kind best pittig. Thuis begint het circus elke dag om 7 uur 's och tends. Als ik mazzel heb. Die periode in Kijkduin was hard werken, maar voelde met tussenpozen als een fijne vakantie.'' ,,Het is allemaal slow tv waarbij een echt gesprek mag worden gevoerd. Er vallen stil tes, je krijgt tijd om naar mensen te kijken en ze te leren kennen. Veel series worden stuk gemonteerd, zo snel wordt alles achter elkaar gezet. Dan voel ik geen emotie meer, want hup: ik zit alweer in het volgende shot. En dat oer-Hollandse, dat kneuterige spreekt ook aan. De deelnemers kunnen mijn buurman of -vrouw zijn, gewone herkenbare mensen om wie ik soms kan gniffelen of over wie ik denk: o jee, pakken zij dat zo aan? Nou nou. Slow tv vormt ook een tegenwicht tegen de social media die bol staan van vluchtige content. Het snelle, het gelikte, het lekkere. Een grote o-dat-wil-ik-ook-show. Ik houd meer van rafelrandjes, het ongepolijste. Aan 't zand heeft ook een bite: ik geef tegen gas en vraag door als ik niet direct zie waar om iets mooi is. En de jury oordeelt soms streng. Alleen maar lief of gezellig zijn is niet interessant.'' ,,Ja, moeilijk. Ik dacht vooral: een goed gemaakt programma. Verder vind ik het vreselijk om mezelf te zien. Ik zeg weleens tegen Paul: ik zou televisie willen maken die niet op televisie komt.'' ,,Ik vind mezelf vaak te bleu. Te naïef. Dat is eveneens mijn kracht: ik sta open voor an dere mensen, luister, ga compleet met hen mee. Dus ook als ze me voor de gek houden. Dat heb ik niet in de gaten. O néé, Marlinos, denk ik dan. Schei toch uit, djiezus. Aan de andere kant: ik wil op mijn eigen manier mezelf en mijn creativiteit blijven inzetten. Hetzelfde geldt voor optredens en zingen. Ik ben van huis uit een perfectio nist, maar moet beseffen: niets gaat exact zoals vooraf gepland. Bovendien is het heel saai om als publiek bij een perfectionist te zitten. Je wilt kijken naar iemand die ple zier beleeft, niet naar iemand die het goed wil doen. Iemand die er gewoon echt is, ook als het misgaat.'' ,,Ja, Troostlied. Mijn vader was vier jaar geleden ongelooflijk ziek: hij had nier- en darmkanker en moest worden geopereerd en bestraald. Een heftige periode. Iedereen MAX scoorde deze zomer enorm met We zijn er bijna!, Denkend aan Holland en MAX vakantieman. Aan 't zand komt uit dezelfde stal. Wat maakt die pro gramma's zo succesvol? Heb je jezelf al teruggezien? Wat ergert je dan aan jezelf? Je stapt in september het podium op met een heel persoonlijk programma, Marlijn zingt. Eén lied gaat over je vader. 10

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 98