8 NIEUWS RECONSTRUCTIE SONGFESTIVAL De Rotterdamse wethouder Kasmi is blij: Amsterdam trekt de kandidatuur in zaterdag 31 augustus 2019 Jansen heeft het nummer van Emilie Sickinghe, hoofd van de N ederlandse songfestivaldelegatie, namelijk achterhaald en haar op het hart gedrukt dat Ahoy dit kan. En: Sickinghe klonk - voor zover Jansen kon peilen - enthousiast. Wel zei ze dat er mogelijk een 'bidbookprocedure' komt, maar dat is logisch. O, als dit lukt. Jansen droomt er sinds de songfestival inzending van Anouk in 2013 al van. De grootste muziekshow ter wereld in Ahoy. Van de Wiel van MECC heeft zo'n handig lijntje met Hilversum niet. Zijn eerste move maandag 15 april: een appje naar Annemarie Penn-te Strake, de populaire, par tijloze burgemeester. ,,Wij, jij en ik, stellen ons kandidaat als beste stad om in 2020 het Eurovisie Songfestival te organiseren.'' Zij reageert met 'echt????', 'top!' en een emoji van een powervrouw. De gemeente is aandeelhouder van MECC, de lijntjes zijn kort. Van de Wiel voelt wat borrelen. Als ge meente én provincie toehappen, kan ook hij los. Ondertussen loopt de spanning in Nederland op. Duncan scoort een Gouden Plaat, bioscopen kon digen live-uitzendingen van het songfestival aan, er zijn Duncan- tompoezen en er is het gebruike lijke gemier rond de repetities in mei in Tel Aviv. Is de lichtbal niet te amateuristisch? Gaat de zanger de uithaal halen? Zo'n 4,4 miljoen Nederlanders scharen zich zater dag 18 mei voor de finale voor de buis. Daniëlle Bronckers van het MECC, thuis in Maastricht met vriend op de bank, heeft die avond zo haar eigen besognes. Bij winst moet ze het persbericht met de Maastrichtse kandidatuur er direct uitjassen. Want dSt wordt de stra tegie: de andere steden aftroeven in gretigheid. Weg met het cliché van het bescheiden, afwachtende Limburg. Tijdens de zoveelste her haling van 'say na na na' van San Marino dut Daniëlle even in, maar bij de punten is ze klaarwakker. Ja? Nee? Ja! 492 punten. Gouden glit ters. Om 1.35 uur die nacht zit het persbericht uit Maastricht bij hon derden journalisten in de e-mail. Geen discussie De Rotterdamse wethouder Said Kasmi, thuis in zijn eentje op de bank, ziet een lawine aan juich- berichtjes de groepsapp van het stadsbestuur instromen. De 43-ja- rige bestuurder, net een jaar in het zadel, stuurde zelf al een appje naar Jansen van Ahoy: hij kent haar droom. ,,Laat het songfestival maar komen. Mooie prestatie.'' Zij: ,,Precies. We gaan ervoor.'' ,,Ja? Gaan we ervoor?'' vraagt Kasmi zijn medebestuurders in de colle gevergadering twee dagen daarna. Het is eigenlijk geen discussie. Dit is 'once in a lifetime', volgens de Rotterdamse burgemeester Ahmed Aboutaleb. Het nachtelijke persbericht van Maastricht is intussen zo effectief dat MECC-directeur Van de Wiel zijn gebruikelijke fietsrondje zon dag door het Brabantse landschap wel kan vergeten. Zondagmiddag staat hij in Maastricht voor de camera's van de NOS, maandag avond zit burgemeester Penn bij talkshow Pauw. Fantastisch, vindt Van de Wiel. Gouden free publicity. Kasmi laat die Pauw-uitzending schieten en dat is geen toeval. Rot terdam gelooft niet in de reuring strategie. Het gaat, vindt het pro jectteam onder leiding van Dave Geensen, maar om één ding. Dat de Maasstad de European Broad casting Union, de veeleisende in ternationale organisator, het beste aanbod doet. Om te peilen wat dat is, sturen marketingmanagers van Ahoy Kees de Jong en Susanne Blaas er in de week na Duncans triomf de ene na de andere mail uit. De Jong en Blaas hebben één troef die anderen niet hebben. Ahoy is als enige grote Hollandse muziektempel lid van de Euro pean Arena Association, de EAA en dus kennen de twee de col lega's in Lissabon, Wenen en Stockholm, die het songfestival eerder te gast hadden, persoonlijk. De Jong en Blaas vuren, vóór de concurrentie wakker wordt, de ene na de andere vraag op de EAA- collega's af. Intussen wórdt de concurrentie wakker: niet alleen Amsterdam en Maastricht willen. Ook Zwolle, Leeuwarden, Utrecht, Arnhem, Den Bosch, Breda en Den Haag. De buitenlandse collega's verze keren De Jong en Blaas: Ahoy is de beste locatie van Nederland. Uit Zweden krijgt Rotterdam ook een antwoord op de kwestie der kwes ties: de centen. Stockholm was er 9,6 miljoen euro aan kwijt, maar de economie kreeg wel een im puls van 32,7 miljoen en de mediawaarde - reclame en al - was maar liefst 142 miljoen. Het geld, het is nogal een ding. In het Programma van Eisen dat, 32 pagina's dik, 12 juni bij alle po pelende steden in de mail ver schijnt, staat niet precies hoeveel euro's de NOS, NPO en AVRO- TROS eisen. Elke stad moet zelf inschatten wat nodig is. Hogere pokerkunde. Bied je te weinig, lig je eruit. Bied je te veel, ben je een dief van je eigen portemonnee. Tot zijn verrassing hoort de Rotterdamse wethouder Kasmi de Maastrichtse burgemeester Penn in talkshow Pauw al vóór de raadsprocedure zeggen dat ze het geld gaat regelen. In Rotterdam, met zijn felle, kritische raad, kan Kasmi zoiets niet maken. De raad beslist, die is 'budgetverantwoor delijk', en dit gaat wel over mil joenen. Neuzen Maar in de Maastrichtse raad klinkt geen enkel serieus protest. Zelfs de oppositie vindt: alle neu zen dezelfde kant uit, dat is beter voor het draagvlak onder de be volking. Tijdens de eerste 'infor matieve sessie' gaan alle Maas trichtse raadsleden al met rode shirts 'Maastricht, douze points' en de duimen omhoog op de foto. Over de provinciale bijdrage stemt Provinciale Staten van Lim burg niet eens officieel. Dat komt uit een bestaand potje. Alles bij elkaar legt Maastricht uiteindelijk 18,5 miljoen in. Vervolg van P7 Kijk op de site bij /video Zo komt het Songfestival uiteindelijk in Rotterdam terecht gm&iïlcn Duncan Laurence was vooraf al favoriet en wist het waar te maken: in Tel Aviv won hij in mei het songfestival met Arcade. fotos anp, getty SONS CONTEST ROTTERDAM 2020 12/14/16 MAY 2020

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8