Zelf dat tafeltje maken is leuk! Klusvrouw Hieke Grootendorst 'Het is belangrijk een relatie op te bouwen en dat kan al door even je hand op te steken' 11 Vuilniszak De buren zetten hun vuilniszak al na het weekend op de stoep, terwijl de vuilnis wagen pas op woensdag komt. Zeker tij dens de zomer zorgt dat voor heel wat stank en pikken vogels de zakken open, waardoor het vuil overal rondzwerft. Ik heb hen hierop aangesproken, maar dat heeft niet geholpen. De reactie is dat ze geen andere plaats voor de zak hebben. Nolf: ,,Elke gemeente en stad heeft duidelijke richtlijnen over het bui tenzetten van vuilnis. Op heel wat plaatsen is de regel dat je pas vanaf een bepaald uur voor de vuilniswa gen komt de zakken of containers buiten mag zetten. Houd je je daar niet aan, dan kan de gemeente een boete uitschrijven. In dit geval kun jij de milieudienst van je gemeente of stad hiervan op de hoogte brengen en die het probleem laten oplossen.'' Hieke Grootendorst geeft elke week klustips en een inkijkje in haar leven als klusvrouw. Vandaag: Epoxy. »Oud ijzer De buren verzamelen oud ijzer: hun oprit en voortuin staan daar vol mee. Een uitgebrande auto, staven van een bouwwerf, oude aluminium kozijnen. Je kunt het zo gek niet bedenken of het ligt in hun tuin of op hun oprit die aan de onze grenst. Mag je dit allemaal verza melen in je tuin? Nolf: „Zoiets hoort niet. In dit geval kan de wijkagent of de milieudienst van de gemeente bemiddelen en eventueel sanctioneren. Het verza melen van afval valt onder de milieu wetgeving en kan tot een boete lei den. Doorgaans is een boete efficiënt om het probleem op te lossen. Het enige dat jij hiervoor moet doen, is dus het probleem melden aan de wijkagent of milieudienst." »Oude eik In mijn achtertuin staat een eik van meer dan tweehonderd jaar oud. Zelf vind ik het een prachtexemplaar, maar de buren klagen dat er vogels in nestelen en hun uitwerpselen het terras besmeu ren. Ze eisen dat ik de boom kap. Kun nen ze daar een zaak van maken? Nolf: ,,Zo'n boom is zeer waardevol voor de omgeving. En ja, soms kan dit voor overlast zorgen, maar het brengt ook voordelen mee voor de buren: denk maar aan de schaduw die zo'n boom op warme dagen geeft. Je buurman kan niet eisen dat je de boom omhakt, het enige dat hij kan vragen is dat je bepaalde takken snoeit. Twijfel je hierover, dan kan de milieuambtenaar van jouw stad of gemeente hierbij bemiddelen.'' Giethars Tafel Wit en zwart Patroon Luchtbellen KOKEN ©eten GO ZATERDAG 31 AUGUSTUS 2019 Je hebt verplichte klussen in huis én je hebt zogeheten Do It Yourself-projecten, afgekort DIY. Wat het verschil is? Klussen in huis ervaren we vaak als een moetje, een DIY-project is gega randeerd leuk. Je maakt iets zelf wat je óók kant-en-klaar kunt kopen. Het effect van beide is hetzelfde: het geeft voldoening, je bent trots op het eindresul taat. Voor Eigen Huis Tuin heb ik meegewerkt aan DIY-projec- ten met epoxy. Dat klinkt als een heel ingewikkeld materiaal of project, maar dat is het niet. Werken met epoxy is heel mak kelijk en leuk, je kunt er gave dingen mee maken. Tijdens het maken van de filmpjes hebben we in elk geval veel lol gehad! Probeer het eens, en misschien helpt het je om ook klussen in huis leuker te vinden. Epoxy is een giethars op basis van twee compo nenten. Als je deze samenvoegt ontstaat een che mische reactie waarna de epoxy uithardt. Het ma teriaal hecht goed op allerlei materialen en het is bestand tegen alle soorten belasting omdat het kei- en keihard wordt. Ook is het geschikt voor toe passing op vloeren. Met epoxy kun je leuke dingen maken, zoals een tafel met marmer-look. Je kunt kant-en-klare pakketten kopen voor dit DIY-project, daarin zit alles wat je nodig hebt. De tafel moet je wel kopen, kies er één met een opstaande rand. Zorg dat je tafelblad waterpas staat. Meng de twee componenten volgens de instructies, zoek eventueel online in structievideo's op. Maak een bak met witte epoxy en één met zwarte. Giet de witte hars op het tafelblad met op staande rand. Verdeel de epoxy door het tafelblad te bewegen. Zoek online een afbeelding van een marmerpatroon op, dat je wilt namaken. Dip met een satéprikker in de zwarte epoxy en trek daarmee lijnen door de witte hars. Let op, de lijn zal nog uit vloeien, dus zet niet te dik aan. Door het uitvloeien droogt de epoxy grijzig op. Als er luchtbellen ontstaan, dan kun je die met een brandertje verwijderen. Zet die niet te lang op dezelfde plek, anders verkleurt de hars. Zorg dat het hooguit 18 graden Cel sius is in de ruimte als de epoxy uithardt. Anders gaat het te snel en is het resultaat minder strak. De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, BesteProduct.nl, HardwareInfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank, New Scientist en Tweakers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 83