Los burenruzies zelf op Overhangende takken van een boom, lawaai van een muziekinstallatie, luidruchtige seks, stinkende vuilniszakken. Het zijn ergernissen die voor veel problemen tussen buren kunnen zorgen. Daar hoeft niet altijd een rechter aan te pas te komen. Hoe los je het onderling op? Zeven adviezen. 10 KRISTEL MAURIEN »Bouwoverlast Mijn nieuwe buren zijn aan een ingrij pende renovatie begonnen. Om zeven uur s ochtends zetten de bouwvakkers de radio loeihard aan om de muziek te horen boven hun drilboren en andere bouwmachines. Het valt niet mee er iets van te zeggen, omdat het buitenlandse bouwvakkers zijn die me niet verstaan. Jan Nolf (68), gepensioneerd rech ter in België: ,,Denk aan de lange ter mijn. Het feit dat je (nieuwe) buren een woning renoveren, zorgt ook voor meerwaarde voor jouw huis. En je mag niet vergeten dat je het mis schien zelf in het verleden gedaan hebt of in de toekomst zult doen. Natuurlijk is het een vorm van beleefdheid dat de buren voor de werkzaamheden jou aanspreken over wat er de komende tijd zal gebeuren en welke hinder dit met zich mee brengt. Met de bouwvakkers heb je als buren geen contractuele band. Erger je je aan het lawaai, neem dan contact op met de aannemer of nieuwe eige naars en breng hen op de hoogte van de overlast. Geen idee wie dat zijn? Check dan de bouwvergunning. Wat je ook kunt doen is het probleem be spreken met de architect. Als dat met de opdrachtgever is afgesproken, is het zijn/haar taak om de bouw te vol gen. Dan is de architect de perfecte bemiddelaar.'' »Seks Mijn onderbuurman heeft een nieuwe vriendin en geniet volop van de liefde. Zowel hun luidruchtig liefdesspel als hun hoogoplopende ruzies houden mij en mijn zoontje vaak uit onze slaap. Als ik er wat van zeg, lacht hij me uit. Het heeft ook al eens tot een heftige discussie geleid waarbij hij tegen mijn deur trapte en een obsceen gebaar naar mijn zoontje maakte. Wat kan ik doen? Nolf: ,,Als het duidelijk is dat een gesprek niet tot een compromis of oplossing leidt, dan raad ik aan om de wijkagent in te schakelen. Die kan bij de buren langsgaan om te bemidde len. Pas als je buurman daarvan niet onder de indruk is, raad ik aan om je te laten bijstaan door een advocaat die voor jou bemiddelt en probeert tot een schikking te komen. Belang rijk is dat je kiest voor een advocaat die in mensentaal een verzoenende brief kan opstellen, waarin duidelijk gemaakt wordt dat jij de situatie van je buurman begrijpt, maar dat er ook begrip wordt gevraagd voor jou. Meestal verdwijnt de overlast na een briefwisseling die is opgesteld door een advocaat.'' Karaoke Onze nieuwe buurman is een sociale kerel, elke zaterdag- en zondagnamid dag heeft hij veel vrienden over de vloer. Dan wordt er gedanst en gezongen met een professionele karaokemachine, aan gesloten op enorme speakers. Om tien uur 's avonds wordt de muziek stop gezet, maar de overlast is behoorlijk. Nolf: ,,Voor professionele situaties als festivals gelden geluidsnormen, voor particulieren zijn die regels er niet. Erger je je aan het karaokelawaai van je nieuwe buurman, dan raad ik aan om eerst kennis met hem te maken. Vaak lopen ergernissen uit de hand omdat mensen elkaar niet kennen en niet met elkaar praten. Over het alge meen heb je met mensen die je kent minder snel een conflict dan met mensen die je niet kent. Het is be langrijk om een relatie op te bouwen en dat kan al met non-verbale com municatie zoals je hand opsteken als hij buitenkomt. Zo is het later mak kelijker om hem eens aan te spreken op het karaokelawaai. Helpt dat niet, bel dan aan om het te bespreken of stuur een vriende lijke mail. Loopt het echt helemaal uit de hand, dan kun je een proce dure opstarten, maar dat vraagt heel wat tijd en geld. Weet ook dat een rechter niet kan verbieden om thuis aan karaoke te doen.'' Postpakketten Ik werk geregeld vanuit huis, waardoor koeriersdiensten pakketten van de buren heel vaak bij mij afleveren. Op zich vind ik dat geen probleem, maar een buur man vindt dat ik het pakket dan 'savonds bij hem moet brengen. Is dat nu echt mijn taak? Kan ik weigeren de pak ketten aan te nemen? Nolf: „Weigeren kan altijd. Dit is een vorm van vrijwillige dienstverlening aan je buren. In normale omstandig heden zorgt dit voor heel wat solida riteit tussen buren en is het een goede manier om ze te leren kennen. Het doorgeven van pakketjes aan je buren zorgt er ook voor dat zij een positieve indruk van je krijgen. Vergeet niet dat vroeg of laat je buren eens een bestelling van jou in ont vangst zullen nemen. Het is dus een kwestie van geven en nemen.'' ZATERDAG 31 AUGUSTUS 2019 GO 'Buurman, wat doet u nu?!'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 82