Kennis van scheikunde is superhandig PeOK MINICRUISES VOOR MINIPRIJZEN Scheikunde ingewikkeld en abstract? Onzin, zegt de Duitse scheikundige en YouTube-ster Mai Thi Nguyen-Kim (32). In haar nieuwe boek Een kwestie van chemie legt ze uit hoe kennis van scheikunde van nut kan zijn in ons dagelijks leven. FERRIES Met een beetje scheikundige kennis kun je... een date redden Maar chemie en romantiek kunnen op meer manieren samengaan. Zo redde Nguyen-Kim haar date dankzij haar kennis van scheikunde ,,De eerste keer dat ik bij hem bleef slapen was ik mijn lenzenvloeistof vergeten. Zonder vocht drogen lenzen uit, in kraanwater be schadigen ze door de kalk. Met een lege colafles, een schaar, rietjes, een pan en een shotglas bouwden we een water- destilleerder. Gedestilleerd water is be ter dan niets.'' Tussen Nguyen-Kim en haar date zat het vanaf dat moment goed qua chemie. Ze zijn ondertussen al jaren getrouwd. een hoop geld besparen Productverpakkingen leiden je graag om de tuin, met een beetje kennis van zaken prik je daar doorheen. Wil jij ko kosmakronen met echte kokos? Het merk met 'natuurlijke smaakstoffen' kan zo maar goedkope schors van de massoiaboom gebruikt hebben in plaats van kokosnoten, want de massoia lac- tone-bacterie smaakt bijna hetzelfde en is technisch gezien een natuurlijk pro duct. Verstand van zaken helpt je dit soort trucs doorzien, maar wetenschappelijke nieuwsgierigheid is net zo belangrijk. Nguyen-Kim: „Verwonder je over wat je tegenkomt en denk logisch na.'' In haar boek geeft zij het voorbeeld van duur 'sportwater' met extra zuurstof, dat vol gens de fles sporters meer energie geeft. Klinkt te mooi om waar te zijn? Vraag jezelf dan af of je bloed eigenlijk wel ge dronken zuurstof uit de slokdarm kan opnemen. Even zoeken op je telefoon, en je ontdekt dat ingeslikte gassen zoals zuurstof vooral boeren geven. Dat water is dus waardeloos. zweetlucht weghalen Zweet stinkt niet, zweetetende bac teriën wel. Of, beter gezegd, de geur- stoffen die zij uitslaan. Die geurstof- fen, kleine moleculen, dwarrelen door de lucht tot ze in de receptoren van onze neus eindigen. Om die geur te bestrijden, kun je cy- clodextrines gebruiken. Dat zijn kooi- vormige moleculen die geur-moleculen 'opsluiten' en wegvoeren. Cyclodextri- nes zitten in veel geurneutraliserende sprays. Je kunt de bacteriën ook direct aanvallen met antibacteriële stoffen zo als alcohol, dat in veel deodorants zit. Zweetlucht uit je kleding halen is las tiger, vooral na het sporten. Thermische sportkleding houd je lekker koel, maar de polyesterstof is ook de perfecte broedplaats voor de micrococcusbacte- rie, die houdt van zweet en stinkende geurmoleculen. ,,Die geurmoleculen zijn niet opneembaar in water en spoel je dus moeilijk weg. Zelfs zeep werkt beperkt.'' Alleen geurneutraliserende sprays kunnen helpen. ,,Maar het is het vech ten tegen de bierkaai. Koop nieuwe kle ding, of draag een makkelijk wasbare stof als katoen.'' langer met je telefoonbatterij doen Kun jij op je telefoon uren kattenfilm- pjes kijken? Dan is het handig om iets te weten over de scheikundige wer king van accu's. Een telefoonbatterij heeft een minpool van grafiet en een pluspool van lithium, zuurstof en een metaal zoals kobalt. In de pluspool ko men lithium-ionen vrij, elektrisch gela den atomen. Tussen de twee polen zit elektrolyt, een geleidende stof. Samen vormen zij een lithium-ion batterij. Oude nikkelbatterijen zoals in je af- ROTTERDAM - HULL OKTOBER 2019 - MAART 2020 Boek vandaag nog via poferries.com of bel ons op 010 714 54 64 ZATERDAG 31 AUGUSTUS 2019 GO Moleculen zijn niet eng SAMUEL BOM Liefde is een chemisch proces waarin feromonen (geurmoleculen) en de hersenstof oxytocine ('het knuffel hormoon') een belangrijke rol spelen. Voor scheikundigen zoals Nguyen- Kim en haar vader is niets zo leuk als een rondje supermarkt om ingrediën tenlabels onder de loep te nemen. PER PERSOOM Stap aan boord en vaar mee vanaf Rotterdam naar Huil en ontdek alles wat geweldig is aan York, Leeds of Huil. Reis in stijl naar Groot-Brittannië tijdens een P&O Ferries minicruise vanaf €49 per persoon. Actievoor waarden: Aanbieding geldig t/m 29 maart 2020. Reizen van 1 oktober 2019 t/m 31 maart 2020. Geadverteerde prijs is een per persoons vanaf prijs gebasseerd op 2 personen die een 2-persoons binnenhut delen en reizen op maandag of dinsdag met bestemming Huil. Aanbieding op basis van beschikbaarheid. Volledige algemene promotionele voorwaarden van toepassing en online verkrijgbaar op poferries.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 74