de wereld over Dit zegt de wetenschap Zonnebrandcrème komt ook in je lichaam terecht Eureka! Het moet wel kloppen 'De hoeveelheid giftige stoffen in de crèmes is zeer laag 23 korte lijnen, weinig transport'', al dus Berkhout. De Theac-25 is nu nog vooral in teressant voor bedrijven in secto ren met veel restwarmte, zoals bakkerijen, gieterijen en koffie branderijen. De restwarmte gaat het apparaat in, en er komt kou uit. Voor de gewone huis-tuin-en- keukenconsument is de airco zon der stekker nog te groot, te zwaar en te duur. ,,Dat we nu de markt opgaan, wil natuurlijk niet zeggen dat we stoppen met updates en nieuwe modellen'', zegt Herbert Berkhout. ,,De allereerste machine werkte met een hoge druk, 10 bar, en dan moet alles van staal zijn, met bouten en noem maar op. Maar je kunt ook werken met om gevingsluchtdruk. Dan ben je tien keer minder efficiënt, maar je hebt ook tien keer minder kosten om de machine te maken. Dan kun je ook plastic gebruiken.'' Kees de Blok heeft al een patent op een andere vorm, een nieuwe generatie waarbij de cilinders niet haaks op de verbindende pijp staan maar er in de lengte in mee gaan. „Daardoor gaan de geluids golven er op een andere manier doorheen en wordt de machine ef ficiënter, kleiner. Met meer plastic in de bouw. Dan krijg je een ma chine als een gekromde buis met vernauwingen en verdikkingen. De uitlevering van die nieuwe, verbeterde versie laat zeker nog vijf jaar op zich wachten.'' In de meeste zonnecrèmes zitten chemische filters, zoals avobenzon en oxybenzon. Deze beschermen de huid tegen schadelijke uv-stra- ling en verbranding. Uit recent onderzoek van de Amerikaanse medicijnenwaakhond FDA blijkt echter dat deze filters niet alleen op de huid blijven liggen, ze drin gen er ook doorheen. Moeten we ons zorgen maken? Volgens Frank de Gruijl, die aan het Leids Universitair Medisch Centrum onderzoek doet naar de effecten van zonnestralen op de huid, is er geen reden tot paniek. „Dat door het smeren van zonne brandmiddelen ingrediënten in zeer lage concentraties in het bloed terechtkomen, is al langer bekend. Maar dat wil niet meteen zeggen dat je er ziek van wordt. Bij verdachte stoffen hangt dat af van de hoeveelheid.'' De ingrediënten in zonnebrand crèmes zijn streng getest op toxici teit, ofwel de mate van giftigheid. ,,Die is zeer laag, anders zouden dergelijke stoffen niet in crèmes belanden'', aldus de huidonder zoeker. De Gruijl benadrukt dat het on derzoek van de FDA alleen aan toont dat uv-filters in het bloed terechtkomen, niet wat daarvan de consequenties zijn. „Niemand weet of, en zo ja welke effecten er zijn op de gezondheid. Wat we echter wel weten, is dat het sme ren van zonnecrème huidschade helpt te voorkomen. Alles afwe gend slaat voor mij de balans dui delijk door in het voordeel van smeren. Dus ik zou zeggen: blijf vooral zonnecrème gebruiken.'' De Gruijl zelf is overigens geen fanatieke smeerder. Veelvuldig smeren zorgt ervoor dat de huid gevoeliger wordt voor uv-straling, stelt hij. ,,Er zijn mensen die vin den dat je jezelf en je kinderen elke dag moet onderboteren met zonnebrandcrèmes. Daar ben ik geen voorstander van, want hier door went de huid niet aan de zon. Het is gevolg is dat wanneer je niet goed bent ingesmeerd, je sneller verbrandt.'' De huidonderzoeker adviseert smeren bij langere blootstelling dan normaal, bijvoorbeeld tijdens een dagje strand. Bij voorkeur met een crème van minstens factor 30. Ook mag het lekker dik, want doorgaans smeren we te weinig. „De aanbevolen hoeveelheid is 2 mg per vierkante centimeter huidoppervlak, wat voor een vol wassene neerkomt op ongeveer 30 milliliter per smeerbeurt over het hele lichaam. In de praktijk ge bruikt niemand zo veel zonne brandcrème, want een flesje van 100 ml is dan in drie keer smeren leeg. Je mag tevreden zijn als je de helft van de aanbevolen hoeveel heid opsmeert'', aldus De Gruijl. Wat zijn de alternatieven voor zonnecrème? „Houd je kleren aan, en zet een hoed op, of blijf lekker in de schaduw'', zegt De Gruijl. „En dan het liefste een brede scha duw waarbij een groot deel van de blauwe lucht niet meer zichtbaar is, want ook daar komt uv-straling vandaan.'' ,,Toen ik als wetenschap per begon, jong en naïef, dacht ik dat 'de weten schap' antwoord had op alle vragen en dat weten schappers zich de hele dag bezighielden met waar heidsvinding. Dat beeld stelde ik vrij snel bij door dat ik ontdekte dat dat ro mantische beeld niet klopte. Ik werd kritisch en, ik geef het toe, best een beetje cynisch. Door mensen in het alge meen en wetenschappers in het bijzonder kan er enorm hoogdravend over de wetenschap worden gedaan en wat voor onbe grensde mogelijkheden er wel niet zijn. Het moet er gens in 2011 zijn geweest toen ik een praatje volgde van professor Yvo Smul ders, hoogleraar Interne Geneeskunde aan het VUmc. Hij stak geen loftrom pet af over de wetenschap, maar deed precies het te genovergestelde. Hij ver haalde over de beperking van het biomedische on derzoek dat hij deed en zette vraagtekens bij de betrouwbaarheid ervan. En hij stelde de vraag wat we er aan kunnen doen om onderzoek betrouw baarder te maken. Al luisterend naar hem, werden mijn ogen ge opend en toen ik naar huis fietste kwam ik tot de conclusie: zo kan je dus ook naar wetenschap kij ken. Ik werd enorm ge- triggerd door deze nieuwe denkwijze en wilde ermee aan de slag. Daarom ben ik onderzoek gaan doen naar de weten schap zelf. Uiteindelijk heeft de lezing van Smul ders ertoe geleid dat ik onderzoek ben gaan doen. Daarom heb ik het boek Wetenschapper op de sofa heb geschreven. Dat boek is gebaseerd op mijn onderzoeksveld, waarin ik onderzoek doe naar de integriteit en de betrouw baarheid van wetenschap pelijk onderzoek en de daarbij behorende publi catiecultuur.'' GO ZATERDAG 31 AUGUSTUS 2019 w Kijk op de site J bij /wetenschap De Theac-25 is nu nog alleen bestemd voor bedrijven, binnenkort ook voor de consument. foto vincent jannink/anp vreet We hebben ons deze zomer weer van top tot teen ingesmeerd met zonnecrème. Nu blijkt dat bepaalde bestanddelen in het bloed belanden. Hoe gevaarlijk is dat? KAJ VAN ARKEL Wetenschappers vertellen over hun eurekamoment. Dit keer Joeri Tijdink (38), Psychiater en universitair docent bij de VU en het UMC Amsterdam. -Jim Jansen Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking met NewStientiSt en met l f vanvnederland FOTO SHUTTERSTOCK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 71