Nederlandse vinding gaat O Het wordt steeds vaker erg warm en dus stijgt de verkoop van airco's. Maar de apparaten zijn energieslurpers. Een Nederlands bedrijf heeft een revolutionair alternatief in de maak: een stekkerloze airco die koelt met geluidsgolven. 'Als de instelling niet deugt, werkt het niet' 22 Invoer warmte bijvoorbeeld restwarmte uit industrie Uitvoer koude lucht In een pand in Enschede, verstopt in de hoek van een doorsneebedrijventerrein, werkt SoundEnergy aan de toekomst. Buiten, voor het gebouw, staat een kant-en- klare koelunit, met een witte container als behuizing. In het hart zit een zogeheten Theac-25. Binnen wordt gewerkt aan meer van deze machines, die de concurrentie aangaan met de traditionele, energieslurpende airco's. Over heel de wereld zijn nu al 1,6 miljard traditionele airco's in bedrijf. Dat aantal zal, mede dank zij de verwachte mondiale tempe ratuurstijgingen, in 2050 zijn op gelopen tot 5,6 miljard. Dat aantal geeft de uitdaging aan, waarvoor ze in Enschede staan. SoundEnergy heeft al enkele machines geleverd, in Dubai en in Mali. ,,Er staan er nu weer zes op stapel. In Nederland krijgt de grote koffiebranderij Mocca d'Or in Zwolle de primeur. In december'', zegt Herbert Berkhout (51), ceo van SoundEnergy. Berkhout glimt van trots, want de 'geluidskoeler' krijgt daarmee de kans om zich te bewijzen als de alternatieve, mi lieubewuste airconditioning. Een airco zonder stekker? Hoe dan? Berkhout: ,,Onze machine zet warmte om in geluidsgolven en die worden vervolgens omgezet in kou. Zonder de schadelijke cfk's (chloorfluorkoolstofverbindin- gen) die in de gewone airco zitten. Zonder de uitstoot van CO2. Onze technologie is 100 procent duur zaam. Er is nauwelijks verbruik van energie. Met onze installatie is een enorme besparing mogelijk op de energierekening.'' Warmtewisselaars Het apparaat bestaat uit vier met buizen aan elkaar verbonden cilin ders, warmtewisselaars (zie info- graphic). ,,De eerste twee wisse laars maken van warmte geluids golven, de laatste twee zijn iden- tiek maar wel omgekeerd aange sloten en die maken daardoor van de geluidsgolven weer kou'', aldus de directeur van SoundEnergy. ,,Alles draait daarbij om de juiste afstelling. Als die niet deugt, werkt het niet.'' Het brein achter de stekkerloze airco is Kees de Blok. Hij werkte bijna dertig jaar bij KPN Research en al zijn vrije tijd ging sinds de ja ren 80 op aan zijn 'opdracht' om warmte via geluid om te zetten in koelte. In 2000 zegde De Blok KPN vaarwel en kreeg hij alle tijd voor zijn ontwerp. In 2015 zette hij met Herbert Berkhout en Pawel Owczarek het bedrijf Sound- Energy op. ,,Ik kwam Kees tegen toen ik ar chitect was. Zijn airco verkeerde toen nog in de academische fase maar ik zag er meteen een grote praktische toekomst in. Sinds 2013 zijn we samen aan de slag. De moeilijkheidsgraad bij de ontwik keling schuilde erin daarin dat drie vakgebieden in elkaar moesten worden gepast: thermodynamica, akoestiek, en aerodynamica. Met thermodynamica (hoe gedraagt gas zich ten opzichte van tempera tuur en druk) zie je heel goed wat je aan het doen bent, maar met akoestiek denk je in golven en fre quenties en dan zie je dus niet wat je doet. En dan krijg je er ook nog eens aerodynamica bij. De geluids golven bewegen zich door de bui zen met het gas argon en dat vraagt onderzoek naar de invloed van de beweging op het materiaal en omgekeerd.'' Berkhout roemt de kracht van Kees de Blok. ,,Hij dacht verder dan de al bestaande computerbe rekeningen en de software over dit basisidee. Hij wilde alles in de praktijk nameten. Meten is weten. Met een regenpijpje, een weer- standje, een drukmetertje. Daar mee deed hij een cruciale stap: hij paste het theoretische model aan en ontwikkelde een unieke code om deze machine echt te kunnen maken. Toen Kees op een confe rentie in 2001 zijn prototype liet zien, keken anderen ernaar alsof het om een raket ging. Het was de eerste keer dat iemand er een had gemaakt.'' Korte lijnen Zonder precies het geheim van de smid te verklappen, spreekt Berk hout van een overzichtelijk pro duct dat uit relatief weinig onder delen bestaat. Er zit geen enkel be wegend onderdeel in. Het 800 kilo zware apparaat is mede daardoor erg stil. Een trilling is het enige dat je hoort. De traditionele airco maakt veel meer lawaai. ,,De waarde ervan is ongeveer gelijk aan die van een middenklassen- auto en die heeft zo'n tienduizend unieke componenten. Omdat onze machines overzichtelijk zijn, zijn de apparaten handig te maken. Dat kan in elke stad. Daarmee heb je ZATERDAG 31 AUGUSTUS 2019 GO A Omgevingstemperatuur Het temperatuur verschil aan weers zijden van de buis veroorzaakt een drukgolf richting In de volgende buis brengt deze trilling juist een koeling teweeg De airco die geen stroom HANS VAN ZON Herbert Berkhout. FOTO ANNINA ROMITA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 70