gehoorschade 'Doe die dopjes in. Want als je over twintig jaar doof bent, wie is dan de sukkel?' 21 hoek, waar de radio aanstaat en wat groepjes mensen met elkaar zitten te praten. Maar als je een festival of feest wilt organiseren, dan is het met dat geluidsniveau niet haalbaar.'' Feest Over dat laatste is iedereen het wel eens. Muziek moet bij be paalde gelegenheden harder staan voor de beleving van de toeschou wers. Kno-arts Kox beschrijft dat als het aanmaken van endorfine, het 'blijheidshormoon'. „Geluid komt op twee manieren binnen. Via je oren, maar ook via je sche del. Dat laatste gebeurt alleen als het harder staat. Dan voel je het geluid en dat is een cruciaal on derdeel van de beleving. Ik ben natuurlijk voor gehoorbescher- ming - niets zo frustrerend als pa tiënten wiens gehoor onherstel baar is beschadigd - maar muziek moet wel een feest blijven.'' Kox weet dat er bij metingen van alleen het publiek, vooraf gaand aan grote concerten, tot soms wel 103 decibel is geregis treerd, gelijk aan een disco of een kettingzaag. ,,In dat geval waren het gillende meisjes voor het po dium. Daar moet de muziek dan nog overheen.'' Is het dan onverantwoord om zonder oordopjes een concertzaal binnen te lopen? ,,Niet als je eens per jaar twee uurtjes bij een con cert bent waar het niveau maxi maal 103 decibel is'', zegt Kloet van VeiligheidNL. ,,Maar als je dat vaker doet misschien weer wel. Zit je constant met oortjes series te kijken of muziek te luisteren? Het gaat ook om de hele optelsom aan geluid. Ik adviseer altijd dop pen in te doen.'' Kox, die zelf sinds een bezoek aan een American footballwed- strijd in de jaren 90 in stilte con tinu een piep hoort, beseft dat het dragen van oordopjes - vooral on der jongeren - niet stoer is. ,,Ter- wijl onbeschermd naar een con cert gaan net zo onverstandig is als de hele dag op het strand bak ken zonder je in te smeren. Je gaat er niet meteen dood aan, maar op lange termijn neemt de kans op problemen bijzonder sterk toe.'' Dat is ook precies de vrees die Waylon heeft sinds het vuur werkincident. Daarbij kwam hij met de schrik vrij. ,,Ik was eerst doof, later in de nacht kwam mijn gehoor een beetje terug, alsof ie mand een vissenkom over mijn hoofd had gezet. Ik heb vier dagen in bed gelegen zonder telefoon, televisie of ander geluid. Toen kwam het geluid eerst met een kraak terug, later helemaal.'' Desondanks heeft hij er schade aan overgehouden. ,,Als ik nu lang in een drukke ruimte zit of een paar dagen achter elkaar optreed, merk ik het. Dan lig ik met een enorme zoem in bed. Ik verwacht echt dat ik over twintig jaar min der hoor. Maar ik wil nog wel mijn kleinkinderen horen lachen. Doe dus die dopjes in. Misschien vind je jezelf een sukkel als je oor dopjes indoet, maar als je over twintig jaar doof of depressief bent vanwege een constante ruis of piep, wie is er dan de sukkel?'' GO ZATERDAG 31 AUGUSTUS 2019 met onze oren Het belangrijkst: gebruik oordoppen met oud en nieuw, tijdens een concert of festival, of in de bios coop. Er bestaan oordop pen met muziekfilters die de kwaliteit van het geluid niet aantasten. Sommige filters dempen slechts 10 db, andere 30. Veilig- heidNL adviseert doppen met minstens 15 db. Wie dicht bij de speakers staat of een metalconcert be zoekt, kan beter kiezen voor ten minste 20 db. Een oorpauze nemen, bijvoorbeeld elk half uur vijf minuten, in een geluidsluwe omgeving. Het oor krijgt dan tijd om te herstellen. De volumebegrenzer in schakelen en een decibel meter downloaden op de smartphone of muziek speler Geen oortjes gebruiken, maar een koptelefoon die de hele oorschelp afsluit, liefst met noise reduction. Dan hoeft het volume minder hard. Maximaal 2 uur per dag naar muziek luisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 69