Ik heb geleefd Artsen weten niet wat hem mankeert, maar Paul verwacht dat hij dit jaar sterft 1 19 'Waarom geven we elkaar niet wat meer vertrouwen en accepteren we dat er af en toe iets misgaat?' 'Zelf eten wordt al lastiger. Ik wil dus niet hebben dat ze me straks moetengaan voederen' relativeren, maar kijkt wel op een heel kritische manier naar de fei ten, naar grote ideeën, naar we tenschappelijke onderzoeken die wel of niet goed zijn uitgevoerd, naar bijzondere initiatieven die de wereld beter maken, maar sluit zijn ogen niet als de rauwe werke lijkheid voorbijkomt. zijn we van nature goed of van na ture slecht? De titel verraadt de conclusie, maar het traject dat de schrijver aflegt, is boeiend genoeg om het een paar honderd bladzij den vol te houden. Hij voert de le zer onder meer langs de botsende wereldbeelden van twee grote fi losofen: Thomas Hobbes en Jean- Jacques Rousseau. Bij de ene is het glas halfleeg, die gelooft dat de mens in wezen slecht is en dat we alleen in toom zijn te houden door een sterke leider (Hobbes), de ander denkt dat we van binnen juist goed zijn, maar dat we zijn verpest door wat we met z'n allen 'de beschaving' zijn gaan noemen (Rousseau). Bij Bregman, de idealist, is het glas halfvol. Hij gaat graag uit van het goede in de mens. 'Als we ge loven dat de meeste mensen niet deugen', schrijft hij, 'gaan we el kaar zo behandelen. Dan halen we het slechtste in elkaar naar boven. Uiteindelijk zijn er maar weinig ideeën die de wereld zo sterk beïnvloeden als ons mensbeeld. Wat we aannemen in elkaar, is wat we oproepen. Als we het heb ben over de grootste uitdagingen van onze tijd - van de opwarming van de aarde tot het tanende ver trouwen in elkaar - dan denk ik dat het antwoord begint bij een ander mensbeeld.' ,,Dat is nog niet zo makkelijk'', er kent Bregman. ,,We zijn geher senspoeld. In films, in boeken, in het nieuws, overal worden men sen neergezet als egoïsten. Als je in Nederland tv kijkt, dan denk je al snel dat we in een land vol gek ken leven. Maar Nederland is na tuurlijk een fantastisch land, een van de beste plekken op de wereld om te leven.'' En als we het breder trekken, kunnen we wat Bregman betreft ook concluderen dat het ook erg goed gaat met de wereld. ,,De meeste mensen hebben het een stuk beter dan vijftig of honderd jaar geleden. Er zijn minder ziek tes, minder oorlogen en er is min der armoede. En ik zie echt wel dat er grote uitdagingen zijn, ik ben helemaal niet van jippiejajee en alles komt goed, op deze aarde is er op dit moment geen paradijs. Maar waarom nemen we geen af scheid van die ingebakken cul tuur van wantrouwen? Waarom geven we elkaar niet gewoon wat meer vertrouwen en accepteren we dat er af en toe iets misgaat?'' Oké, maar hoe dan? Bregmans boek staat bol van voorbeelden van hoe het anders kan. Kijk bij voorbeeld naar Agora, een school in Roermond zonder lokalen, huiswerk, cijfers en vakken, met kinderen van alle achtergronden en niveaus die onder begeleiding hun eigen leerroute uitstippelen. Bregman is onder de indruk van de gedrevenheid en de saamho righeid onder de leerlingen: ,,Er waren de afgelopen jaren weinig dingen waar ik vrolijker van werd.'' Of kijk naar de Stichting Buurt zorg, waar oprichter Jos de Blok het management afschafte onder het motto 'managen is flauwekul. Je moet mensen gewoon hun werk laten doen'. Hij schonk zijn personeel het vertrouwen en is inmiddels vijf keer gekozen tot werkgever van het jaar. Kijk ook naar de Venezolaanse stad Torres, waar burgemeester Julio Chavez besloot zijn macht weg te geven aan de burgers. 'De lokale revolutie begon met hon derden vergaderingen, waar alle burgers van Torres welkom wa ren', schrijft Bregman. 'Er werden niet alleen discussies gevoerd, maar ook beslissingen genomen. 100 procent van het investerings budget van de gemeente, onge veer 7 miljoen dollar, mocht voortaan door de burgers zelf worden besteed.' En het werkt. Corruptie en vriendjespolitiek zijn fors ver minderd, zo blijkt uit onderzoek. ,,En de inwoners waren nog nooit zo betrokken geweest bij de poli tiek. Talloze huizen en scholen werden uit de grond gestampt, wegen waren aangelegd en buur ten opgeknapt.'' Bregman: ,,Waarom beginnen we in Nederland ook geen experi ment met echte burgerdemocra tie? Ik denk dat we er klaar voor zijn. Het kan, we leven in een spannende tijd. Vijf jaar geleden was er een totale schaarste aan ideeën, maar nu hebben we het serieus over grote thema's als kli maatverandering en belasting ontwijking door de allerrijksten. Machthebbers willen natuurlijk graag dat wij elkaar wantrouwen. Want ja, dan zijn zij nodig om ons in toom te houden. Maar wat als het heel anders kan?'' Annemarie Haverkamp praat met mensen over hun leven en het einde dat nadert. ij wil uitgestrooid worden in de duinen. Zeeland werd zijn thuis. Achttien jaar geleden kocht de Brabantse fietsenmaker Paul van Asten (71) een vakantiehuisje in Zuidzande. Het idee was om daar later per manent te gaan wonen. Dat gebeurde al na drie jaar, toen hij zijn zaak goed kon verkopen. ,,In Tilburg leef je tussen zon en stenen. Als je hier omhoog kijkt, zie je alleen maar lucht.'' Vanaf de veranda groet Paul twee senioren die door zijn diepe tuin fietsen. Gasten van de B&B achter het huis. De hobby van zijn vrouw. ,,We zitten altijd vol.'' De fietsenma ker verbouwde alles eigenhandig. Net als in Frankrijk, waar hij ook een huis heeft. ,,Daar ben ik tien jaar mee bezig geweest. Het was net klaar. Nu kan ik niks meer, ik kan nog geen spijker in de muur slaan. Het huis in de Bourgogne staat te koop.'' Een duif hipt de zelfgetimmerde veranda op. Paul rijdt er met zijn rolstoel naartoe en zegt ksst. De vogel is niet onder de indruk, verschuilt zich onder de tafel en schijt op de vlonder. ,,Heeft hij ringen om de pootjes? Ja, het is een postduif.'' Als kind had hij duiven. Twee pauwstaartjes. Op zolder zaten ze in een hok. Maar wat deden die beesten? Vanuit de dakgoot naar beneden poepen. „Bovenop de fietsen die moesten worden gerepareerd.'' Hij lacht. Zijn vader was begonnen met de fietsenwinkel, vlak voor de oorlog. De jonge Paul en zijn vrouw Marion namen de zaak in 1980 over. Ze kregen twee kinderen en had den het goed. Met zijn ogen volgt hij de aangewaaide duif. ,,Moet ik hem pakken?'' vraag ik. ,,Ja.'' Dan kunnen we de nummers op de ringen lezen en op internet kijken of hij gemist wordt. Paul doet voor hoe je een duif vast pakt: duimen op de rug, vingers onder de buik zodat de pootjes ertussen zitten. Vanuit de rolstoel moedigt hij me aan. Een kleine twee jaar kan hij niet meer staan of lopen. Wat hem mankeert, is nog altijd onbekend. Zelfs in de Verenigde Staten hebben ze zijn medisch dossier bestudeerd, maar ook daar kwamen de artsen niet tot een diagnose. Het begon met pijn in zijn benen. Een heup bleek versleten en hij kreeg een nieuwe. Daarna volgden twee kunstknieën. Paul wijst op de littekens die als lange rits sluitingen over zijn blote benen lopen. Maar de pijn bleef en alle spierkracht sijpelde uit zijn lichaam. Inmiddels kan hij zich niet meer kan omdraaien in bed. De thuiszorg legt hem er 's avonds in en hij moet wachten tot ze hem er de volgende ochtend weer uit helpen. Reuma, Parkinson, een hersenaan- doening; alle mogelijke ziekten zijn de revue gepasseerd. ,,Ik heb een euthanasieverklaring en draag een niet-reanimerenpenning. Ik denk dat mijn leven dit jaar nog afloopt. Het hangt er vanafEr zijn momenten dat ik heel hard achteruit ga. Zelf eten wordt al lastiger. Ik wil dus niet hebben dat ze me straks moe ten gaan voederen. Praten gaat steeds moei zamer. En als ik niet meer zelf met mijn rol stoel kan rijden, is het over. Dat ze me hier 's ochtends neerzetten zo van 'blijft u hier maar de hele dag zitten'. Nee Het is frustrerend, zegt hij, als je altijd zelf hebt geklust en nu nog geen lamp kunt ver vangen. Gelukkig zijn er veel mensen die hij kan bellen. ,,Ik ben al vijftien jaar voorzitter van de dorpsraad. En ik zit bij een mannen- kookclub.'' Zijn vrouw ver baast zich er wel- eens over dat hij nooit kwaad wordt. Maar ja, op wie dan? Hij wil geen chagrijnige man worden waar men sen met een grote boog omheen lo pen. ,,Ik ben altijd heel ongeduldig geweest, het kon me allemaal niet vlug genoeg gaan. Als we op vakantie naar Zuid-Frankrijk gingen, reed ik in een keer door. Wachten bij de bakker of het postkantoor kon ik niet, dan ergerde ik me dood. Ook in de fietsenwinkel was ik al tijd jachtig. Nu niet meer. Je léért ook wach ten. Bij de dokter kan je over vijf minuten aan de beurt zijn, maar het kan ook een half uur duren.'' De postduif heeft zich laten vangen. Het invoeren van zijn nummers op internet le vert niets op. En nu? Paul maakt een gooibe- weging. Gewoon de lucht in met die vogel. Of hij ergens spijt van heeft, vraag ik. ,,Nee. Ik zou mijn leven zo overdoen.'' In een rol stoeltaxi wil hij zich nog één keer door Til burg laten rijden om te kijken wat er de laat ste jaren allemaal is veranderd. Dan is het goed. ,,Weet je wat gek is?'', zegt hij. ,,Als ik 's nachts droom, kan ik nog gewoon lopen.'' GO ZATERDAG 31 AUGUSTUS 2019 Bregmans boek is een zoek tocht naar de aard van de mens: Maar ja, hoe verander je dat? De meeste mensen deugen ver schijnt op 10 september bij De Correspondent. Rutger Bregman maakt ook een theatertour. FOTO KOEN VERHEIJDEN Wilt u ook het verhaal vertellen over uw levenseinde dat nabij is? Annemarie@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 67