Historicus wil cultuur van wantrouwen doorbreken 1 18 Het kan anders in de wereld, en beter, denkt historicus Rutger Bregman. Hij ging op zoek naar het goede in de mens. ,,We zijn gehersenspoeld met het idee dat we egoïsten zijn.'' 'De meeste mensen hebben het een stuk beter dan vijftig of honderd jaar geleden' aöoifo ans! lip ven valt het ge sprek stil. We zijn pratender- wijs bij toeval beland in Vuko- var, ooit een prachtig stadje aan de Donau in het oosten van Kroatië, pal op de grens met Servië. In 1991 lag Vukovar nog in J oegoslavië. In de herfst van dat jaar werd het in de oorlog com pleet verwoest. En 'compleet ver woest' is in dit geval geen under statement. Uw verslaggever was er vlak na de slag en zag wat mensen elkaar kunnen aandoen. Er waren een paar duizend doden gevallen, er waren burgers standrechtelijk ge- executeerd, er was geen huis dat niet zwaar beschadigd was, zelfs de bomen waren doormidden ge schoten. De vriendelijke jonge man die probeerde orde te schep pen op zijn erf (waar zijn dochter tje vrolijk ronddartelde) bleek een leider van Servische milities die eigenhandig mensen de keel had doorgesneden, uit wraak voor wat anderen hém hadden aangedaan. Het was geen opwekkend bezoek. mee te helpen aan de wederop bouw van de stad. Om iets te doen. Om iets heel te maken dat kapot was gegaan. Niet per se om iets te bewijzen, maar misschien wel om te laten zien dat het ook anders kan. ,,Ik ben een idealist'', zegt hij ergens halverwege het ge sprek. ,,En de kern van dat idea lisme is het besef dat de wereld van nu niet vanzelfsprekend is. De problemen die we kennen, zoals slavernij, of armoede, of de onge lijkheid tussen mannen en vrou wen, daar kunnen we iets aan doen.'' Maar daarvoor moeten we wel op een andere manier naar de wereld kijken, meent Bregman. En naar elkaar. Hij schreef er een boek over: De meeste mensen deugen. ,,Wat denk jij dan'', vraagt Breg- man, ,,als ik zeg dat de meeste mensen deugen en jij hebt gezien wat je hebt gezien in Vukovar?'' Dat is een moeilijke vraag, en een tje die steeds opkomt als je zijn boek leest. Als de meeste mensen deugen, waarom is er dan nog steeds zo veel ellende? Hij wil niks Wm w\\ Paspoort ZATERDAG 31 AUGUSTUS 2019 GO Optimist, idealist, positivist Bregman MARK VAN ASSEN Historicus Rutger Bregman (31) was er vele jaren later ook, om OtMk 17 C; 1 W Wii&jM I Rutger Bregman (Westerschouwen, 1988), historicus Schreef eerder onder meer Gratis geld voor iedereen en De geschiedenis van de vooruitgang. Trok internatio naal aandacht met zijn oproep aan de rijken der aarde tijdens het Wereld Economisch Forum om gewoon belas ting te betalen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 66