voor de kijkcijferhit van RTL Kandidaten 2019 'Niemand van de crew rookt of eet zichtbaar voor de kandidaten' 17 Robinsonner iets at en z'n gezicht vervolgens een dag verlamd was'', vertelde hij ooit. Nieuw in de 'fami lie' is Carlos Platier Luna, die twee jaar geleden, toen onbekende kan didaten weer eens mochten instro men, prompt winnaar werd van Ex peditie Robinson. Hij is eveneens kandidatenbegeleider. Smurfendorp De kandidaten prijzen stuk voor stuk 'de helden achter de scher men'. ,,Ook wij zitten in ons smur fendorp in een bubbel'', zegt Kluij- ver, sinds 2014 presentatrice van Expeditie Robinson. „Vrijwel alle ge sprekken hier gaan over Expeditie. Over de kandidaten, de gebeurte nissen, de verhalen. Mijn droom- kandidaat? Peter R. de Vries. Dat zou ik heel tof vinden.'' Copresentatori Kaj Gorgels is de opvolger van Dennis Weening. Kluijver en Gorgels volgen de ont wikkelingen op de voet. Kluijver: ,,'s Morgens horen we de verhalen of kunnen we beelden terugkijken in de regiekamer. Dan is het voor bereiden op de opnames. Make-up doe ik zelf. Geen visagie van drie uur, nee. Ingetogen, want je praat toch met mensen die aan het over leven zijn. Dan ga je niet in de krul of met extra wimpers rondlopen.'' In hun cabana leren ze hun tek sten. Hoe? ,,Ik heb een laptop mee. Bij mij werkt dat het beste als ik de tekst zelf overtik en dan een paar keer repeteer. En Kaj en ik zijn hier buren, dus als we samen de eiland- raad hebben, staan we op het bal kon hardop te oefenen.'' De kijkers krijgen de komende weken een boeiende reeks voorge schoteld, verzekert ze. ,,Er is vooraf wel geselecteerd op kandidaten die écht willen. Vorig jaar waren er te veel opgevers'', aldus Vandervorst die met kompaan Rynders ('Ik zou graag Paul de Leeuw, Jan Smit of Johnny de Mol op het eiland willen hebben') en RTL een bont gezel schap aan (oud-)sporters, YouTu- bers, presentatrices, radio-dj's en voormalige zangeressen bijeen kreeg (zie de portrettengalerij hier naast). ,,Dat is elk jaar een behoor lijke klus. Je wilt een mix van ka rakters, jong, oud, man, vrouw. Neem Corry Konings vorig jaar. Wie had gedacht dat zij zoveel te weeg zou brengen?'' Hij noemt Expeditie Robinson de 'moeder aller realitysoaps'. ,,Ieder- een wil weten hoe het is om te overleven, om niets te hebben. Sommigen komen hier en vragen het alsnog: krijgen we echt niets te eten? Nee dus. En geen telefoon. Geen prikkels, niets, ze moeten al leen zorgen dat ze eten hebben en de volgende ronde halen.'' De keuze voor celebrity's in 2010 bleek een gouden greep. Reynders: ,,Zij weten hoe met een camera om te gaan, zijn zich daar heel bewust van, maar het mooie: uiteindelijk valt schil voor schil weg en doet het er niet toe waarmee zij hun roem hebben vergaard. Ze moeten overle ven en worden beoordeeld op hun persoonlijkheid. Dat maakt Expedi tie Robinson zo puur en zo echt.'' Proeven proef moeten doen, worden ze op gehaald en naar het vasteland of ander eiland gebracht. Daar wor den de opnames gemaakt en staat een team klaar onder leiding van Van Westerloo en opnameleider Tjapko Bink. Dat team, van came ramannen, producers, assistent producers en geluidsmensen, moet zich aan strikte regels hou den. ,,Niemand van de crew rookt of eet zichtbaar voor de kandida ten, dat is not done. Horloges wor den aan de binnenkant gedragen, zodat ze niet weten hoe laat het is. En niemand draagt een spiege lende zonnebril, zodat de kandida ten zichzelf niet kunnen zien'', zegt Van Westerloo. Niemand praat met de kandida ten, ook de presentatoren niet. Uitzondering is kandidatenbege- leider (die de proeven uitlegt) en opnameleider Tjapko Bink die de hoognodige aanwijzingen geeft. ,,We doen er alles aan om de kan didaten in hun bubbel te laten.'' Die bubbel dreigde in 2010 uit- een te spatten. Op dat moment werd het programma nog met on bekende Belgen en Nederlanders werd gemaakt. De Belgische zen der VTM dreigde te stoppen van wege tegenvallende kijkcijfers. En zonder de Belgen zou het ook voor de Nederlanders te duur worden. Remko van Westerloo, destijds zenderdirecteur, redde Robinson van een vroege dood. ,,Mijn broer kwam met het idee om celebrity's te laten mee doen. Nou, dat heeft aardig uitgepakt'', glimlacht Mar jolein van Westerloo. Ze roemt de Robinsonfamilie - die door de jaren heen van samen stelling nauwelijks is veranderd. Kandidatenbegeleidster Marleen van Moer (ex-finalist) is er al jaren bij, net als 'Boom boom Danny': de bejaarde doch kwieke fireman die ontploffingen voor films 'regelt' en bij Expeditie Robinson voor de vurige omlijsting zorgt. Iedereen heeft zijn eigen taak, zoals ook George Rox. Deze Zuid-Afri kaanse avonturier legt de kandida ten uit welke planten en dieren wel en niet te eten zijn. Soms, heel soms, luistert een kandidaat niet goed. ,,Ik heb meegemaakt dat een GO ZATERDAG 31 AUGUSTUS 2019 Presentatoren Nicolette Kluiiver en Kai Gorgels Akwasi Ansah, rapper/schrijver Berdien Stenberg, fluitist Anita Heilker, zangeres Dionne Slagter, YouTuber Eva Cleven, Eva Koreman, presentator radio-dj v 1 Fien Vermeulen, nieuwslezeres Hugo Kennis, televisiekok Kelvin Boerma, YouTuber Tim Coronel, autocoureur Frank van der Lende, radio-dj Jaap van Deur zen, journalist Kim Kötter, presentator Yvette Broch, oud-handbalster Mariane Verkerk, Rijk Hofman, mnHolcrni it VniiTnhar Rob Geus, Roy Donders, presentator stylist Shary-An Nivillac, Thomas Berge, zangeres zanger Camera- en geluidsman - 5j Opname van de eilandraad waar kandidaten worden weggestemd <•5»^ Transport gaat voornamelijk nuor hot u/ator

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 65