Een smurfendorp in de tropen en twintig eilanden als decor 16 'Het zijn lange dagen, maar je moet erbij zijn als de kandidaten wakker worden' Proeven staf, een geïmproviseerde fitness en boksgedeelte, tentjes voor de Nederlandse crew en een ge bouw voor de uitgifte van spul len. Dat laatste behoort toe aan United, een facilitair bedrijf dat ook ervaring heeft met onder meer de Olympische Spelen, WK's en EK's. Ze leveren camera's, tenten, audio, kabels, kilometers lang. ,,Er staat hier nu meer dan in Hilversum'', stelt een medewerker. Schuin tegen over het gebouw van United is de jachthaven, waar het bootjes- verkeer wordt geregeld. Op een groot bord staan de twintig eilanden waarnaartoe gevaren kan worden. Ze dragen exotische namen als Matukad, Kalaw, Ayunan en Mantapayas. Door de jaren heen zijn vele gebruikt voor Expeditie Robinson. Voor proeven, maar kandidaten kun nen ook beloond worden met een 'winnaarseiland', of juist 'gestraft' worden en worden verbannen naar 'duivelseiland'. Voor veel volgers van het pro gramma is het een diepe wens om mee te doen aan Expeditie Robin son. Wekelijks smullen ruim 1 mil joen kijkers van de ontberingen, het gekonkel en gekissebis, maar ook van de ontluikende vriend schappen en het natuurschoon. „Aanspoelen op een onbewoond eiland blijft een aantrekkelijk idee. Niet voor niets is Robinson Cru- soë zo'n populair boek. Veel men sen verplaatsten zich in de kandi daten. Ze vragen zich af: wat zou ik doen als ik daar was?'', zegt Jourik Vandervorst (49), die samen met Oliver Rynders (47) de eindredac tie vormt. Naast een eigen cabana om te wonen, delen ze er een die dient als kantoorruimte met bu reaus, paperassen, laptops, posters van de kandidaten aan de wand en mappen. Deze twee Belgen gaan over de inhoud van het pro gramma. Want, hoe werkt het eigen lijk bij Robinson? Hoe onbe- woond is het eiland van de kandidaten eigenlijk? Wie van de medewerkers mogen daar komen? Over de antwoorden doet niemand geheimzinnig. Alleen een verslaggever, geluids- en camera man varen - elke dag - naar het ei land. Het trio vertrekt 's morgens tegen zessen en keert terug als het donker wordt, wederom rond zes uur. Ze hebben veruit de zwaarste taak. Ze staan twaalf uur lang in de verzengende hitte, moeten alert blijven op alles wat daar gebeurt. Duiken de kandidaten de jungle in, dan sluipt het trio mee. Wordt er gevist, dan staan de drie in het wa ter. ,,Waar zij zijn, zij wij'', zegt ge luidsman Rick Verbraak. ,,Het zijn lange dagen, maar je moet er bij zijn als de kandidaten wakker worden en naar eten op zoek gaan. Het mooie: we zitten er bovenop en wij mogen wel gewoon eten, hè. Buiten het zicht van de kandidaten natuur lijk. Dan zonderen we ons even af.'' Wat ze meenemen naar het ei land? Een waterfles sowieso. ,,Die kunnen we vullen als we willen, want er is daar een watervoorzie ning, ook voor de kandidaten. We drinken wel vijf liter per dag en plassen vaak maar één keer. Kun je nagaan wat je uitzweet.'' Verder gaat mee naar het eiland: een camera, audioset, hengel met boom (microfoon), kleren, een lunchpakket, EHBO-kit en een klamboe. ,,Voor als het slecht weer is, we niet terug kunnen en op het eiland moeten blijven. Dan slapen we daar op campingbedjes.'' Bij terugkomst van het eiland ver telt de verslaggever aan eindredac teuren Vandervorst en Rynders wat de kandidaten hebben beleefd. Zij tikken alles in op hun laptop en be kijken de volgende dag de beelden en maken een selectie. Nachtwaker Helemaal alleen zijn de kandidaten niet als de verslaggever, geluids- en cameraman van het eiland zijn. Voor de avond en nacht is er een nachtwaker. ,,En ze hebben een wal- kietalkie voor noodgevallen'', vertelt Marjolein van Westerloo, vanaf 2005 betrokken bij Expeditie Robinson. De dochter van voormalig SBS- en RTL-topman Fons heeft sinds twee jaar de leiding als senior producent van Banijay Survivor Central Pro ductions, een Frans bedrijf met de wereldwijde rechten van Expeditie Robinson. Landen kunnen zich elk jaar 'inkopen' bij Banijay, dat de meeste mankracht en bestanddelen van het programma levert. ,,De proeven, de eilandraad, alle logis tiek, cargo, catering, het onder houd.'' In februari gaan de bouwers van de proeven al aan de slag. Het mate riaal halen ze in Paniman, een dorpje op tien minuten varen. Daar, in een enorme loods, wordt alles vervaardigd: proeven, totempalen, kettingen, decorstukken. Daar wordt geschuurd, getimmerd en ge schilderd. „Voordat Robinson begint, zijn hier tweehonderd man aan het werk. Je weet niet wat je ziet'', zegt Van Westerloo. Ze werkt van begin april tot eind juli aan de productie. Vóór Neder land was ze betrokken bij de opna mes van de Finse en Deense pro ducties die op de Filipijnen werden gemaakt. Elk land moet zich aan het format houden, maar mag zijn eigen expe ditie vormgeven. RTL heeft dit sei zoen twee expedities, eentje met BN'ers (vanaf morgen op RTL 4) en een editie met onbekenden voor Vi deoland. Die reeks begint in januari van 2020 en wordt gepresenteerd door Geraldine Kemper. Eindredacteuren Rynders en Vandervorst zijn zo'n tien maanden per jaar met Robinson bezig. Als ze terug zijn uit de Filipijnen, zijn de twee nauw betrokken bij de mon tage in Hilversum. Vandervorst: ,,Aan één aflevering wordt bijna een maand lang gewerkt, maar dan heb je ook wat: want elke aflevering is een film op zich.'' Bubbel De deelnemers, de hoofdrolspelers, verkeren in een zorgvuldig in stand gehouden bubbel. Alleen als het echt nodig is, zien ze andere men sen dan de verslaggever, geluids- en cameraman. Als de kandidaten naar de eilandraad gaan, een duel of ZATERDAG 31 AUGUSTUS 2019 GO VERVOLG VAN PAGINA 15 De werkplaats in Paniman Geluidsman Vers!aggever Kandidaten Boten voor transport naar eilanden Kandidaten begeleiders Proeven ©3108 IVARK REIJNTJENS Eindredacteuren Jourik Vandervorst (links) en Oliver Rynders ontspant met de crew

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 64