Expeditie Robinson start zondag met twintigste editie m 15 «£b m Overleven op een eiland is al twee decennia de gouden formule van Expeditie Robinson, RTL's kijkcijferkanon. Deze krant bezocht de set op de Filipijnen. „Iedereen wil weten hoe het voelt om niets te hebben.'' IT Het is een idyl lisch plaatje, daar even bui ten het Gota Village Resort op de Filipijnen. Met de rotspar tijen als decor van het dal, de pal men en de kronkelende Manapo River, waarin waterbuffels staan te dommelen. Er is geen zuchtje wind en de zon schijnt niet, maar brandt. Hier, op ruim 10.000 kilometer van ons land, worden vandaag op names voorbereid voor het langst- lopende realityprogramma van de Nederlandse televisie, Expeditie Robinson. Veertig medewerkers telt de tv-crew, cameramannen, regisseurs, productieleiders, kan- didatenbegeleiders en carriers, de Filipijnse medewerkers die de spullen dragen. De hoofdrolspelers zijn er niet, die zitten op een eiland dat op drie kwartier varen ligt. Zelfs de twee presentatoren, Kaj Gorgels en Nicolette Kluijver, komen niet op die locatie. Slechts drie men sen mogen dagelijks de oversteek maken en daar is goed over nage dacht. Voor wie het programma niet kent: in Expeditie Robinson pro beert een groep mensen te overle ven op een onbewoond eiland. Ze hebben wat visdraad, een vuur steen, mogen wat kleren meene men en krijgen een waterfles. De etenswaar is minimaal: een beetje olie, meel en rijst. Toiletbeno- digdheden, tandpasta en telefoons zijn niet toegestaan. Contact met de buitenwereld is er niet. De kandidaten worden verdeeld over kampen die het tegen elkaar opnemen in proeven waarbij het draait om fysieke kracht, handig heid of het eten van bijzondere gerechten, zoals varkenshersenen, levende meelwormen of kuiken foetussen. Het verliezende team moet, tijdens de zogeheten eilandraad, een eigen lid weg stemmen. Dat kan de minst geliefde zijn of de sterkste. Die ontwikkelingen, de honger en verveling verster ken en versnellen de sociale processen. Als de kampen op een gegeven moment worden samengevoegd - de samensmelting - is het ieder voor zich. Na zo'n dertig dagen blijven drie finalisten over. Die strijden in een ultieme proef om de eer. Gedesoriënteerd Het is al een expeditie op zich om op de Filipijnen te komen. Van Schiphol twaalf uur vliegen naar Tapei (Taiwan), dan anderhalf uur naar Manilla en vervolgens een binnenlandse vlucht naar Naga. De tocht door de bergen in een busje voert over abominabele wegen waar de chauffeur net zo vaak links als rechts rijdt om grote gaten te vermijden. Je zou als kan didaat, met een net opgelopen jet lag, van minder ontberingen ge desoriënteerd raken. Expeditie Robinson wordt in de zomer gemaakt, sinds 2011 in het oosten van de Filipijnen. In het Gota Village Resort op het vasteland wordt een productie dorp van jewelste uit de grond gestampt. De cabana's, die gedurende de rest van het jaar aan toeristen worden verhuurd, zijn deze weken bestemd voor de Robinson- medewerkers, zo'n twee honderd in getal. De kandidaten hebben geen idee van het productiecir cus achter de schermen. ,,Dit krijg je allemaal niet te zien'', beaamt Kaj Gorgels. Hij was twee jaar geleden kandidaat en is nu - samen met Nicolette Kluijver - presentator van Expeditie Robinson. Gorgels keek zijn ogen uit toen hij begin deze zomer het dorp betrad: ruimtes voor de eindredactie, productie, cate ring (kantine en bar), medische GO ZATERDAG 31 AUGUSTUS 2019 y\ Het eiland, de bewoners DE CREW DENNIS JANSEN De twintig deelne mers aan de nieuwe editie van Expeditie Robinson flankeren presentatoren Nico- lette Kluijver en Kaj Gorgels. foto rtl Manilla KAAR I: LEES VERDER OP PAGINA 16

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 63