Saskia Noort Laatste zomerse dag, in godsnaam Zo doen zij dat Puntzak vol snoep verzacht leed op eerste schooldag VEEL GEDEELD Hele websites worden volgeschreven over de vraag wat er in de Tüte moet 14 Als de aarde er net zo aan toe is als je lijf, dan is dat niet best. Dan delen jullie deze laatste dag Kopje voor het baasje Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. Iet is de laatste warme zomerdag, zeggen ze. Je li chaam is op, je beachbody verdwenen. We moe ten barbecueën. We barbecueden gisteren, want iedere dag is misschien wel de laatste mooie dag. Je fietst weer naar de slijterij. Niet voor een flesje, maar een doosje rosé. Misschien wel de laatste. Grappen dat de opwarming van de aarde best wel chill is, maak je allang niet meer, want die zijn inmiddels verboden door de ge- dachtepolitie, en trouwens zo chill is het ook niet meer. Je lever staat er zo ongeveer hetzelfde voor, en je slokdarm brandt net zo hevig als de Amazone. Mag je dat nog zeggen? Daar komen we straks vanzelf achter. Je wilt een dutje doen in het donker. Netflix kijken met de gordijnen dicht en aan je voeten een ventilator. Je wilt vroeg naar bed en dat het pas laat licht wordt. Je wilt wakker worden zonder onrust. Maar je moet eruit want de zon schijnt, dus je hoort op ter rassen te zitten met de krant, naar buiten, wat ben je voor een zwijn? Andere mensen zijn al onderweg naar het strand. Zij sporten om zeven uur en hebben straks ruim parkeerplek. Achterin de auto de party tent en de opklapbare cam- pingstoelen, de koelbox vul den ze vannacht al. Na het barbecueën. Koude kipsa lade. Watermeloen/ feta/munt. Rosé, uiteraard en water met komkommer. Je kan het niet meer zien. De zoveelste Brandt Levie venkelworst met tzatziki op een Turks brood, zwartge blakerde aubergines voor de vega's en hop weer op een boot door de grachten, over de rivieren, langs haven plaatsen met wederom ter rassen en bier, snel terug want vanavond wacht De Parade en haar sangria en ga je nog naar Loveland, Won derland, Mysteryland, To- morrowland, Disneyland, Lowlands of wat voor Land dan ook? Er is een laatste openluchtconcert, zo tof, mag je eigenlijk niet missen, zo schattig in de bossen, in het park, op het strand, of een markt, braderie, jazzfes tival, ergens en met dit weer, dat je daar niet geweest bent. Omdat je het duizendste tuinfeest hebt, of iets op een roof top, en je je zoveelste gin-tonic drinkt, deze keer met karde mom en bloedsinaasappel. Je buren zitten op straat, het blijkt een straatfeest te zijn. Je kunt het niet maken naar binnen te gaan om Chateau Meiland te kijken. Ben je betoe terd. Neem een glas. Toon je eens betrokken. Het is de laatste dag van de vakantie. En dan dit weer! Je krijgt een plastic flüte met lauwe prosecco. Als de aarde er net zo aan toe is als je lijf, dan is dat niet best. Dan delen jullie deze laatste mooie dag. Welnee joh, zeggen ze. Zit niet zo te teuten. Morgen is het gewoon weer de laatste mooie dag. Daarom kocht je net een doos rosé, in plaats van een fles. Hoezo, het gaat helemaal niet regenen als een gek. Geloof jij Gerrit Hiemstra? Het KNMI dat hele hittegolven verdonkere maant? Laten we morgen barbecueën. Want je weet maar nooit, straks kan het niet meer. Het is in Duitsland al twee eeuwen lang een onverwoestbare traditie: de Schultüte. Een grote puntzak die kinderen op hun eerste schooldag meekrijgen van thuis, gevuld met stiften en potloden, speelgoed en (veel) snoep. CHRIS VAN MERSBERGEN BERLIJN Vooral het eerste jaar dat een Duits kind naar de ba sisschool gaat, kan de Schul tüte enorme afmetingen be reiken. De achterliggende gedachte van de extra ba gage: de traditioneel zo spannende eerste schooldag voor kinderen zo fijn moge lijk maken. Vooral vroeger was het een en al snoep wat de klok sloeg, daarom werd de puntzak in delen van Duits land ook wel Zuckertüte (suikerzak) genoemd. Te genwoordig stopt de verant woorde ouder vaker ook een stukje fruit in de tas. De traditie ontstond rond 1810 in de Oost-Duitse deel staten Saksen en Thüringen. Inmiddels is de Schultüte behalve in Duitsland ook in Oostenrijk en Zwitserland een bekend fenomeen. Zowel het uiterlijk als de inhoud van de zak houden gezinnen in de weken voor afgaand aan de grote dag da nig bezig. De Schultüten met Vogeltrainer Peter Wenzel van het Deense wildpark Eagle Reserve in Bindslev heeft nu al een flinke kluif aan Molina, een jonge condor die sinds november vorig jaar in het park woont. Het dier is nog jong en ziet Wenzel als zijn vader. Eenmaal volwassen weegt het dier 15 kilo en heeft een spanwijdte van 3,20 meter. foto reuters de hipste printjes zijn vaak al snel uitverkocht. Na aan schaf is de grote vraag: wat erin te stoppen? Over deze delicate kwestie worden hele websites volgeschre ven. De huidige consensus: het moet een mix zijn van leuk en nuttig. Dus snoep én een appel, een knuffel beest én een broodtrommel, een spelletje én een educa tief boekje. De regionale krant Stuttgar- ter Nachrichten gaf tobbende ouders deze week in een uitgebreid artikel aanwij zingen om de Tüte zo goed mogelijk te vullen. ,,Het doel is om op deze speciale dag een geschenk voor je kind te maken, samen van de voorpret te genieten en de opwinding te delen'', stelt de krant een tikje pa ternalistisch. Een paar tips van de krant: stop de zware dingen onderin, vul de kleine open ruimten in met snoepjes, pak de cadeautjes in en doe bovenin wat crêpepapier, zodat de zak makkelijker kan worden afgesloten. De Schultüte, Duitsers zweren erbij. Zodat ze hun kroost op die ene grote dag met nét wat minder buik pijn in het klaslokaal achterlaten. ZATERDAG 31 AUGUSTUS 2019 GO FOTO SHUTTERSTOCK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62