'Die New York Pizza kan niet snel genoeg komen' 5 dagen Veluwe 4 dagen Duitsland 99.- 5 zaterdag 31 augustus 2019 De invasie van de snelle hap krijgt in ons land een warm welkom. dere voedselomgeving rond scholen. De D66-politica ziet ook graag meer actie van het rijk. „Bijvoorbeeld het verlagen van de btw op groente, fruit en water, het verhogen van de prijs van ongezonde voedingsmiddelen, het beperken van ongezonde kinder- marketing en het instellen van maxima voor het gehalte suiker, zout en vet in producten.'' In Rotterdam heeft wethouder Sven de Langen (CDA) er een missie van gemaakt om iets te doen aan de op rukkende ongezonde hap. Hij staat echter nog aan het begin van zijn zoektocht. ,,Hoe we het gaan doen, weet ik nog niet precies. We onder zoeken alle opties.'' Stimuleren Veel gemeenten geven in hun ant woorden op de enquête van deze krant aan vooral in te zetten op voor lichting, en het 'stimuleren van de ge zonde keuze'. Dat is mooi, maar vol gens Roel Hermans van het Voedings centrum is het raar om tegelijkertijd de deur voor fastfood open te zetten. ,,Als gezondheid een bal is die je de helling opduwt, dan kun je mensen sterker maken zodat ze die bal beter voort kunnen duwen. Bijvoorbeeld door voorlichting. Je kunt ook die hel ling wat minder steil maken, door in te grijpen in de omgeving. We weten dat dit effectiever is.'' En dan zijn er nog de lokale be stuurders in kleine gemeenten, die beweren 'dat het probleem hier niet speelt'. Ze hebben toch immers geen Burger King of KFC? ,,Die mogen zich achter de oren krabben'', vindt Her mans. „Overal stuurt de omgeving eetgedrag. Ook in de lokale snackbar, in een openbaar zwembad, in de snackkar bij de middelbare school. Fastfood is overal.'' En de fastfoodketens zelf? Burger King en KFC reageren niet op vragen. McDonald's laat weten bij het openen van nieuwe locaties weinig opmerkin gen te krijgen over het gezondheids aspect. Maar: 'Welke vragen er ook zijn, we gaan graag de dialoog aan.' M De Vrienden Bram Soet- hout (l) en Hien Le, hier bij de McDo nald's, verheu gen zich op de komst van New York Pizza en de KFC. Moet dat nou? Zoveel fastfood- restaurants op een kluitje. De kritiek op de foodkavel bij de nieuwe afslag van de A58 in Goes is niet van de lucht? Maar de klanten maken zich niet dik. 'De New York Pizza kan voor mij niet snel genoeg komen!' Rob Paardekam Goes Hoewel de tientallen meters hoge reclamemast (ook al zo'n onding, vinden veel mensen) anders doet vermoeden, zijn nog maar twee van de vijf restaurants open op wat de Goese fastfood-boulevard wordt genoemd. Aan de paal prijken de logo's van McDonald's, Burger King, KFC, De Beren en New York Pizza, maar in werkelijkheid kan alleen bij die eerste twee ketens al een hap worden gescoord. KFC kan elk moment de deuren openen, de twee andere zaken volgen later. Esther van Overveld heeft op weg van Vlissingen naar Bergen op Zoom een tussenstop gemaakt bij de McDonald's. ,,Hij is gek op kip- nuggets'', zegt ze, wijzend naar zoontje Ties. Dat er kritiek is op de komst van vier fastfoodrestaurants bij elkaar (De Beren is meer een laagdrempelig 'gewoon' restaurant) kan ze op zich wel begrijpen. ,,Veel jongeren eten echt ongezond en op deze manier wordt dat alleen maar gemakkelijker'', zegt ze. ,,Ik reali seer me dat ik nu echt klink als een oma, maar toen ik op de middel bare school zat, was dit er allemaal niet. Een McDonald's, waar ik met mijn vriendinnen misschien één keer per maand iets ging eten, was al heel bijzonder.'' Hoewel ze be grip heeft voor de critici, geeft de de inwoonster van Bergen op Zoom haar zoontje zonder enig schuldgevoel een doosje nuggets. ,,Af en toe moet het kunnen, maar niet te vaak. Dat is wat ik hem ook zal meegeven als hij groter wordt.'' Dat is een verstandige opstelling H Van af en toe een keer naar de McDonald's gaan, wordt je niet slechter vindt een man, die in zijn werk- auto een hamburger en frietjes op peuzelt. ,,Ik ken een vrouw die haar kinderen in hun jeugd werkelijk niks gaf dat in haar ogen ongezond was. Een zakje chips als traktatie op school kon al op grote afkeuring re kenen. En wat denk je? Toen haar zoons tieners waren en zij er nau welijks controle meer over had, zijn die jongens helemaal los gegaan met slecht eten. Ze hadden iets in te halen, denk ik.'' De moraal van dit verhaal: 'Doe er niet zo kramp achtig over. Van af en toe een keer naar de McDonald's gaan, word je niet slechter.'' Ook Cynthia de Jong ('ik ben ver slaafd aan McFlurries, haha') zegt geen moeite te hebben met het cluster van fastfoodketens langs de snelweg in Goes. Wel vindt ze de samenstelling erg eentonig. ,,In Roosendaal heb je ook zo'n groep eetgelegenheden bij elkaar langs de snelweg zitten, maar daar zit naast de McDonald's en het Beren-res taurant ook nog een Délifrance. Dat maakt het net wat afwisselen der. Met zo'n broodjeszaak in plaats van bijvoorbeeld de KFC of de Bur ger King had ik het hier in Goes ook net wat leuker gevonden.'' De vrienden Hien Le uit Goes en Bram Soethout uit Wolphaartsdijk pakken op weg van school naar huis wel eens een hamburger of iets anders bij de McDonald's. 'Niet elke week', haasten ze zich te zeg gen. Bram en Hien zijn zeker te spreken over het feit dat er straks veel meer keus is. ,,Het is alleen zo jammer de New York Pizza pas als laatste komt'', grapt Bram. ,,Want daar verheug ik me nog het meest op.'' Hien vindt met name de KFC een aanwinst. ,,Daar moet je nu voor naar Middelburg.'' De kritiek op wat soms wel gekscherend de 'Obesitas-boulevard' wordt ge noemd, delen de jongens niet. ,,Als je het allemaal niks vindt, kom je toch gewoon niet?'' Gelegen in het knusse plaatsje Epe, direct aan de prachtige Heidevelden. Combineer de mooie natuur met een bezoek aan Arnhem of Hanzestad Zwolle! 4 nachten in 4* Fletcher Hotel-Restaurant Epe-Zwolle (8,0) 4 keer een uitgebreid ontbijtbuffet Gratis gebruik van het binnenzwembad Gratis parkeren en gebruik van wifi Aankomsten t/m november. Betaal pas bij aankomst! Centraal gelegen in natuurpark Neckertal-Odenwald, ideaal voor prachtige wandeltochten. Bezoek ook zeker Heidelberg (foto), Miltenberg en Mosbach. 3 nachten in 3* Limbacher Hof Landgasthof (7,7) 3 keer ontbijtbuffet, gratis wifi en parkeren 3 keer een 3-gangen diner in restaurant Fritz Aankomsten t/m december. Betaal pas bij aankomst! Verblijf 3 dagen o.b.v. Halfpension v.a. 79,- p.p. www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 Voor maar: Halfpension GO de weg van de volwassen Nederlanders kampt met over gewicht. 15 procent heeft ernstig overgewicht van de volwassen Nederlanders zal in 2040 overgewicht hebben, als er niet wordt ingegrepen. ILLUSTRATIE MARK REIJNTJENS FOTO MARCELLE DAVIDSE 70 cpg Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5