Een groot avontuur Die bank opende een deur naar de wereld 4 schap, de uitdaging en het per soonlijke contact met docenten: dat was heel fijn. Ik vond het een voorrecht om als docent onderdeel te zijn van het college in Middel burg, en jongelui diezelfde erva ring te geven." Dit wordt een succes De docenten herinneren zich het enthousiasme van medewerkers en studenten in de beginjaren. Luscombe: ,,We waren met veel academici van verschillende disci plines, die dit college allemaal dol graag wilden opzetten. Onder stu denten leefde hetzelfde gevoel: ook voor hen was dit een groot avontuur. Toch heb ik geen mo ment gedacht: het gaat niet luk ken. Iedereen had zo'n vertrouwen in Hans Adriaansens. Hij wist: dit wordt een succes." Er was ook onbegrip voor de op leidingen van de UCR. „Mensen dachten dat het bedoeld was voor studenten die niet kunnen kiezen, of ze dachten dat de opleiding geen diepgang had", herinnert Re- sovsky zich. ,,Maar het gaat om het ontdekken van je talent, om het bouwen van connecties tussen verschillende vakken. Als je ver schillende vakken volgt, kun je iets volledig begrijpen." Dat onbegrip is vijftien jaar later verdwenen, weet Luscombe. ,,De afgelopen jaren zijn er heel veel colleges opgezet in Nederland. Alle universiteiten hebben er min stens één. Ook in de reguliere uni versitaire opleidingen zie je het model van de university colleges terug: grote groepen studenten worden veel meer verdeeld." Sinds de oprichting hebben bijna tweeduizend studenten uit alle windstreken kennisgemaakt met Middelburg. University Col lege Roosevelt is vanaf de oprich ting een internationale gemeen schap: vijftig procent van de zes honderd studenten komt uit het buitenland. Van de zeventig do centen is de helft internationaal. Buitenlandse studenten volgen een cursus Nederlands bij docente Christine Crommelin (58). Tot en met afgelopen studiejaar was dat verplicht, vanaf dit jaar is het vrij willig. Hoewel de voertaal bij UCR Engels is, zijn studenten gemoti veerd om Nederlands te leren. ,,Sommige studenten ervaren een cultuurshock als ze in Middelburg komen studeren. Ze komen uit Ja pan, Tsjetsjenië, Cuba of Oman. Ze hebben geen idee waar ze terecht komen. Daar probeer ik aandacht aan te besteden, terwijl we Neder lands leren. De taal verbindt stu denten met waar ze zijn." Bijbaantje Voor sommige studenten is de cursus Nederlands noodzaak, om dat ze na hun bachelor een Neder landstalige master willen volgen aan een andere universiteit. ,,Me- dische studenten lopen tijdens hun opleiding ook stage in zieken huizen. Dan moet je de taal echt goed kunnen spreken. Maar het stelt internationale studenten ook in staat om een bijbaantje te heb- Tom Vennink in Moskou. FOTO ALEXANDRA SJTSJEGLOVA ben. Het is zo mooi als ze me en thousiast vertellen over hun eerste werkdag." Crommelin probeert de studen ten nadrukkelijk in contact te brengen met Zeeuwen. Tijdens de lessen Nederlands gaan de studen ten op pad met mensen uit de re gio. ,,We brengen een bezoek aan kaasboerderij Schellach in Middel burg en aan kunsthandel Lauren- tius in Middelburg." Crommelin organiseert ook ontmoetingen tussen Middelburgers en studen ten. ,,Ik hoor dat sommige Middel burgers jaren later nog contact hebben met de studenten. Ik denk dat de UCR Middelburg verrijkt heeft. Verschillende culturen zijn samengebracht." Verliefd Resovsky voelde zich vanaf het eerste moment thuis in Middel burg en in Zeeland. ,,Toen ik voor het eerst door de stad liep, was ik meteen verliefd op de gebouwen, die veel ouder zijn dan mijn ge boorteland." Dat gevoel heeft de Amerikaan na vijftien jaar nog steeds. ,,De gezelligheid op de markt: dat je de grens niet meer ziet tussen de verschillende ter rassen. Ik heb twee keer de kust- marathon gelopen: onbekenden riepen 'Go Joseph!', omdat mijn naam op mijn shirt stond. Ik hou ervan om in Ritthem naar de sche pen te kijken, die dicht langs de kust varen: kan het beter?" Het is al even stil in de 'Bagijnhof 4 the best' app-groep, maar mijn Bulgaarse oud-huisge noot Miroslav is binnen tien seconden 'aan het typenals ik vraag naar de beste herin neringen aan onze studietijd in Middelburg. In de app-groep zit ik samen met de huisge noten met wie ik als student acht jaar gele den lief en leed mee deelde. Een prachtige tijd. Verwachtingsvol kijk ik naar mijn tele foon. 'De bank' en 'ons huis', laat Miroslav weten. Mmh, die antwoorden konden spannender. We hebben zo veel mooie dingen meege maakt tijdens de studie aan Roosevelt Aca demy (of UCR, zoals het nu heet). Die keer dat we betaalden om de statistiekprofessor Joseph Resovsky de afwas van ons hele huis te laten doen (die we voor de gelegenheid vijf weken hadden opgestapeld tot het op schim melpootjes de keuken uitliep). Die keer dat we de rolstoel van mijn huisgenoot Thomas versierden met kraaltjes en een vlaggetje - zulke voor op kinderfietsjes- voor zijn ver jaardag en met hem op onverantwoorde snel heid door de straten van Middelburg scheur den. En die keer dat koningin Beatrix haar verjaardag in Middelburg vierde en mijn huisgenoot -wiens naam ik niet zal noemen- een loshangend verkeersbord probeerde mee te nemen en een nacht in de cel belandde. Dat vond hij zelf overigens helemaal geen leuke ervaring, maar toen het vorig jaar werd gememoreerd op zijn bruiloft kon er toch een lachje vanaf. Fast forward naar 2015. De koning is in New York voor de opening van de vergadering van de Verenigde Naties, waar ik werk voor het ministerie van Buitenlandse Zaken. De bur gemeester van Middelburg, Harald Berg- mann, is toevallig samen met toenmalig UCR-decaan Barbara Oomen in de stad voor de Four Freedoms Awards. Ik zorg dat de bur gemeester en professor als speciale gasten het VN-hoofdkwartier in kunnen komen, waar Zijne Majesteit een vergadering voorzit over water. Ze zijn opgetogen en vinden het mooi dat ze hier via een oud-leerling van Roosevelt en oud-inwoner van Middelburg bij kunnen zijn. De koning heeft het zelfs over Zeeland in zijn speech, en deelt met vele aanwezige staatshoofden en diplomaten wat voor dreun de Watersnoodramp was voor Zeeland, maar ook hoe deze de provincie sterker maakte. Ik word er emotioneel van, daar in die vergader zaal van de Verenigde Naties, samen met de burgemeester van het stadje waar ik volwas sen werd en de decaan van de universiteit die me wijzer maakte, terwijl onze koning het de normaalste zaak van de wereld vindt dat wij ZATERDAG 31 AUGUSTUS 2019 GO VERVOLG VAN PAGINA 3 Kris Derks (29) studeerde van 2008 tot 2011 aan University College Roosevelt. Ze werkt als redacteur bij talkshow Pauw. Eerder werkte ze vijf jaar voor het ministerie van Buitenlandse Zaken in New York. Zij schrijft zelf haar herinneringen op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 52