II 14 ZEELAND Het wereldkampioenschap 50+ wordt gehouden in Las Vegas Internationaal toernooi 50+ in Goes De 58-jarige Goesenaar, tweevoudig wereldkampioen, rekent bij het WK 50+ (3 tot en met 10 september) niet op Oranje-succes. Maar 24 jaar geleden ging hij ook met weinig verwachtingen naar Nevada... zaam op, maar voor WK's voor 50- plussers had geen belangstelling. Totdat de internationale bond be kendmaakte dat Las Vegas als gast heer mocht optreden. „Toen dacht ik: hé, dat is wel iets voor mij. Maar als ik mee wil doen, moest ik wel weer echt serieus voor gaan." Oliepatroon Groen deed mee aan voorwedstrij den waarbij hij op allerlei verschil lende oliepatronen scores moest neerzetten. „Banen kunnen op al lerlei manieren worden geprepa reerd", vertelt hij. Zelf doet hij dat in Goes ook. ,,Je hebt heel makke lijke patronen, waarop veel men sen uit de voeten kunnen, en zeer lastige patronen. Voor dit WK in Las Vegas zocht de bond naar all- rounders, naar mensen die overal wel mee overweg kunnen. Ko mende maandag, een dag voor het begin van het toernooi, maakt de organisatie namelijk pas bekend welk patroon er daar neergelegd is. En dan mag het niet zo zijn dat je als lid van het Nederlands team helemaal niet weet hoe je daarop de ballen moet laten rollen." Nederland begint met vier man nen en vier vrouwen aan het WK. Groen speelt solo, met de duo's, met de drietallen en met de vier tallen mee. ,,We hebben nog nooit echt met elkaar gespeeld. We zijn op basis van onze individuele prestaties bij de selectie terechtge komen. Wie weet groeit er wel weer wat moois tijdens het toer nooi en vullen we elkaar hart stikke goed aan." Dat Erwin Groen (58) uitgerekend dit jaar op het WK bowlen voor 50-plussers debuteert, is geen toe val. Het toernooi is namelijk in Las Vegas. Toen de Goesenaar dat an derhalf jaar geleden hoorde, was zijn interesse meteen gewekt. Daarbij in de buurt, 600 kilometer verderop in Reno, werd hij in 1995 namelijk wereldkampioen in twee disciplines. ,,Ik dacht: wat zou het mooi zijn als ik daar bijna 25 jaar later mee kan doen. Nu het gelukt is om me te kwalificeren, zie ik mijn reis naar de Verenigde Staten als een herbeleving van alles." Groen, die eigenaar is van Bow ling Goes, wordt nog vaak herin nerd aan de twee hoofdprijzen die hij pakte aan het einde van zijn toch al fraaie carrière. „Mensen ko men hier aan de bar zitten en vra gen: 'Jij bent toch die wereldkam pioen van lang geleden? Ik denk er zelf ook nog regelmatig aan terug. En nu ik naar Las Vegas ga nog va ker dan anders." De Goesenaar sloot zijn prof- Tijdens het toernooi kwam bij iedereen het besef: hier valt iets te halen - Erwin Groen was, kon het niet mooier eindigen. Zowel met het Oranje-trio als het Nederlandse vijftal gooide hij meer 'pins' om dan alle concur renten. ,,Dat hadden we niet aan zien komen", vertelt Groen. ,,Ik had al wel zilver en brons op EK's en WK's gewonnen, maar nog nooit goud. Eerlijk gezegd ge loofde ik er ook niet meer in. Ik had er een heel hard hoofd in met dit team. Maar we groeiden in het toernooi en opeens viel alles op z'n plek." Teamspeler In de equipe van 1995 zaten totaal verschillende karakters. ,,Ik was en ben een teamspeler", zegt Groen. „Ik geloof erin dat er meer bij komt kijken dan het gooien van de ballen. Ik denk dat je elkaar ook kunt stimuleren om er het uiterste uit te halen en dat zoiets effect heeft. Maar de anderen, allemaal jonger dan ik, waren daar niet zo van. Dat waren meer haantjes, die hun individuele belang voorop stelden. Ik had niet het idee dat we samen hoge ogen konden gooien." Door toeval - anders kan de Goesenaar het niet noemen - kwam het in het westen van de Verenigde Staten toch goed. ,,Tij- dens het toernooi kwam bij ieder een het besef: hier valt iets te ha len." Het mondde uit in goud bij zowel de drie- als de vijftallen. ,,En bij de drietallen werd onze tweede ploeg ook nog eens tweede. Uit eindelijk kon het niet beter dan dit." Daarom heeft Groen wel goede herinneringen overgehouden aan 'Reno'. Eind goed, al goed. Met een herbeleving van dat toernooi be doelt hij overigens niet dat hij in Las Vegas ook nog wat goud gaat ophalen. ,,Haha, nee die illusie heb ik niet. Er zullen daar ook mannen meedoen die 50 of 51 zijn en nog steeds in het profcircuit mee- draaien. Ik denk dat je er gek van staat te kijken hoe hoog het niveau nog is bij een WK voor 50-plussers." Zelf deed de Goesenaar een forse stap terug na zijn 34ste. „Mijn leven kwam wat meer in balans. Die drive, het ten koste van alles goed willen zijn in bowlen, werd minder. Het echte fanatisme ging eruit. Daarvoor in de plaats kwamen mijn gezin en het bedrijf." Het bowlen werd hem na 2009 even helemaal belet door een her nia. ,,Ik heb bijna twee jaar hele maal niet op de baan gestaan." Daarna pakte hij het weer lang- zaterdag 31 augustus 2019 Erwin Groen bowlen 1995 herbeleven GOES Van 3 tot en met 8 de cember is er in Goes voor het eerst een toernooi van de In ternational Seniors Bowling Tour. Het evenement is voor spelers die in of voor 1969 ge boren zijn. Er is ruim 6000 euro aan prijzengeld. Organisator Erwin Groen weet dat zijn sport vergrijst. ,,Van alle actieve spelers is een steeds groter deel boven de vijftig. Het is goed dat voor hen dan ook meer aandacht komt." Erwin Groen ziet zichzelf als en echte team- eler. foto marcelle Roeland van Vliet Goes loopbaan af met het WK in Reno. Voor de routinier, die toen 34 jaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 42