Sportwagen te koop, landgoed ook? Keijzer: ook een vrouw kan het CDA leiden NIEUWS 3 Er is geen enkel toezicht op crowdfunding voor particulieren Aanleiding is het verdwijnen van doneersite Dream or Donate. Op richter Robert-Jan Mastenbroek zegt dat zijn site is gehackt en dat hij is afgeperst door internetcrimi- nelen. Om daaraan te ontkomen, zag de internetondernemer maar één uitweg: zijn bedrijf en site op heffen. Hij belooft iedereen die via Dream of Donate geld heeft overge maakt aan een goed doel, terug te betalen. Tientallen gebruikers geloven helemaal niets van het verhaal van Mastenbroek, die nu als Broer Rasta door het leven gaat, en vrezen dat ze kunnen fluiten naar hun geld. MARKTPLAATS Uit gegevens van Fundwijzer, een organisatie die gegevens van crowdfundingsites bijhoudt, blijkt dat er op 28 augustus ruim 200 pro jecten via Dream or Donate actief waren. Uit de cijfers kan worden opgemaakt dat er aan deze projec ten ruim drie ton is toegezegd op het moment van het offline halen van de site. ,,Het is de vraag of dit geld wordt terugbetaald. Daarom pleiten wij voor strenge regelgeving op het ge bied van betalingsverkeer. Het zou voor elke doneersite een verplich ting moeten zijn de geldstromen uit te besteden'', aldus Niels Wil- kens, oprichter van crowdfun- dingsite Doneerdoel.nl. Korting Wilkens biedt gedupeerden van Dream or Donate korting aan als ze hun inzamelingsactie naar zijn site verhuizen. ,,Op die manier probe ren we de mensen een beetje te hel pen.'' Doneerdoel ontvangt zelf geen geld van donateurs, maar be steedt dit uit via Online Betaalplat- form. ,,Deze betaalservice handelt alle geldzaken af. De commissie die wij vragen, krijgen we ook uitbe taald via Betaalplatform. Zo zijn alle geldstromen goed verzekerd en hoeven donateurs niet te vrezen dat ze financieel het schip ingaan. Het is niet te geloven dat dit bij Dream or Donate niet zo was gere geld.'' Het is niet te geloven dat Dream or Donate geen betaalservice heeft gebruikt Wilkens en zijn mensen merken dat er deze week flink wat minder doneeracties worden opgestart. ,,Het vertrouwen is bij veel mensen weg. Ik denk dat alle sites even een stapje terug moeten doen.'' Wil- kens wil binnenkort met zijn colle ga's om tafel om de 'spelregels' te gen het licht te houden. Ook crowdfundingsplatforms Get- funded en Whydonate zijn voor stander van een stevige controle op de werkwijze van de sites. ,,Inves- teer in beveiliging, dat doen wij ook. Hierdoor zijn we wellicht wat duurder, maar je hebt dan wel de garantie dat je geld goed terecht komt'', aldus Alex van Getfunded. Niels Corver van WhyDonate laat weten dat de invoering van een keurmerk ook een stap in de goede richting is om te voorkomen dat geld verdampt. ,,En meer toezicht. Bij crowdfunding voor particulie ren bestaat nog geen toezicht. Dit gebeurt wel bij crowdfunding voor bedrijven, daar ziet de Autoriteit Fi nanciële Markten (AFM) op toe. Een dergelijke controle zou ook bij doneersites moeten worden inge voerd.'' AFM-woordvoerder Martijn Groenewegen laat weten dat er op Europees niveau wordt gewerkt aan wetgeving om toezicht op doneer- sites mogelijk te maken. ,,Het is wachten totdat Brussel met regel geving komt.'' Het ging volgens haar 'constant over kroonprinsen'. Keijzer: ,,Ik dacht: wel potverdikkie! Nou ben ik vijftig geworden en hoor bij de hoogstopgeleide mensen met lange politiek ervaring.'' Keijzer noemt zelf drie 'kroon prinsessen': CDA-vicefractie- voorzitter Madeleine van Toor- enburg, minister van Defensie Ank Bijleveld en zijzelf. Keijzer is nu nog staatssecretaris van Eco nomische Zaken en Klimaat. Ze wijst erop dat ze als tweede op de kieslijst stond, lid is van de partijtop en in 2012 ruim 127.000 voorkeursstemmen haalde en in 2017 ruim 165.000. Zij beslist pas of ze de strijd aangaat als het aan de orde komt. Maar zegt ze: ,,Zou ik het kunnen? Ja.'' Het CDA-partijbestuur wikt en weegt of zij het wel wil laten aankomen op een lijsttrekkers verkiezing. De Jonge heeft eerder al uitgesproken dat kandidaten elkaar kunnen beschadigen. Keijzer is niet bang voor een lijsttrekkersverkiezing. Sterker, zij deed het in 2012 met vijf ande ren. Buma won, zij werd tweede. ,,Ik heb een positieve ervaring, terwijl ik verloor. Je kunt het nu ook prima doen zonder elkaar te beschadigen.'' Keijzer: ,,Het partijbestuur moet eerst maar eens gaan bekij ken: hoe gaan wij dat nou doen met elkaar. Daarin speel ik nu wel een rol. Ik ben twee keer op nummer twee gezet, ik heb een hoeveelheid voorkeurstemmen gehad, dat is nog nooit vertoond in deze partij. Ik ben nu staatsse cretaris, en als j e kijkt naar wat ik de afgelopen tijd al op mijn be leidsterrein voor elkaar heb ge kregen. En ik ben een ongeloof lijk partijmens. De partij gaat mij aan het hart.'' zaterdag 31 augustus 2019 GO 'Laat doneerwebsites geld niet zelf beheren' Verplicht crowdfundingplat- forms hun betalingsverkeer uit te besteden aan een externe partij. Zo bied je meer zekerheid aan donateurs en verklein je het risico dat mensen hun geld kwijt zijn. Dit voorstel doen meerdere crowdfundingorganisaties. Sanne Schelfaut Zwolle -Niels Wilkens, Doneerdoel.nl Ondernemer Robert-Jan Mastenbroek uit Witha ren, die onder vuur ligt vanwege zijn plotseling opgeheven doneerweb- site Dream or Donate, doet een groot aantal dure spullen in de ver koop. Francisca Muller Op Marktplaats prijst Mastenbroek, die zich nu bedient van de naam Broer Rasta, onder meer zijn Fisker Karma sport wagen voor 30.000 euro aan met de wervende tekst: „Wil jij in stijl overal aankomen? De hele dag gefotografeerd worden omdat je zo'n toffe auto hebt? De mooiste auto die er bestaat nu voor een wel hele goede prijs.'' De in ongenade geraakte internetondernemer plaatste de advertentie op 20 augustus, een week voordat zijn website en bedrijf werden opgeheven. Op diezelfde dag plaatste Mastenbroek nog een reeks advertenties waarin hij designmeubels en prij zige interieuraccessoires aanbiedt. Waaronder een bronzen gorilla op ware grootte, waar hij 2200 euro voor vraagt, een bronzen zeemeermin en Mona Keijzer. foto beekman CDA-prominent Mona Keijzer stoort zich aan 'haantjesge- doe' binnen haar partij. In een interview met deze krant zegt Keijzer dat zij er 'helemaal klaar mee is' dat bijna uitslui tend ministers Wopke Hoek stra en Hugo de Jonge wor den genoemd als potentiële kandidaatlijsttrekkers voor de volgende verkiezingen. Jan Hoedeman Den Haag P12 Vissen met Jan antieke stoelen. Bijna alle spullen staan in zijn grote woonboerderij in Witha ren, die hij anderhalf jaar geleden kocht. Dream or Donate, dat in Zwolle gevestigd was, ver dween eerder deze week van de radar. Mastenbroek zegt in een verklaring dat de site werd gehackt en dat hij daarna afgeperst werd door de internetcri- minelen. Om daaraan te ontkomen zag hij maar één uitweg: zijn bedrijf en site opheffen. Hij belooft iedereen terug te betalen, maar gedupeerden kun nen geen contact met hem krijgen. Gisteren kondigde Mas tenbroek aan dat hij ook het landgoed in Witharen gaat verkopen om daar mee gedupeerden te kun nen terugbetalen. Tiental len mensen die via Dream or Donate geld inzamel den om hun doelen te rea liseren vrezen echter het ergste. Zij willen aangifte doen van oplichting. Robert-Jan Mastenbroek van Dream or Donate heeft zijn sportwagen te koop gezet. Hij zegt ook zijn landgoed te verkopen, om gedupeerden terug te betalen. fotos privé frank uijlenbroek en wilbert bijzitter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3