Gedichten over vrijheid in ZB Reformatorische opvatting over toneel verschuift 7 Zeeuwse kandidaat landelijke verkiezing Monnikenwerk Bomenliefhebber Johan Antheu nisse heeft de beuk aangedragen voor de prestigieuze prijs. ,,De Vleugelnoot kennen we inmid dels wel in Middelburg, maar kijk eens naar deze beuk. Hij heeft z'n voeten opgetrokken vanwege het zoute water dat hier in de grond zat. Een uniek exemplaar." Volgens Antheunisse was de boom dus bang voor natte voeten. ,,Als je kijkt naar de onderkant dan is het net of ie z'n voeten op getrokken heeft. Dat komt omdat je hier een gracht hebt en de hoge waterstand beïnvloedde vroeger de tuin, die laag ligt. Het toeval wil dat met de bewoners van het pand hierachter precies hetzelfde aan de hand was. Het was hier vroeger een oude mannen- en vrouwenhuis en die mensen lie pen ook allemaal een beetje kreu pel. Ze hadden moeilijke voeten en liepen met van die houten krukken. Een mooie overeen komst tussen de mensen en de beuk." Antheunisse hoop dat de beuk de verkiezing wint. ,,Het kan de mooiste boom van Nederland worden. Deze boom heeft het veel zwaarder dan bomen in het midden van het land vanwege de Zeeuwse, zilte lucht. Hij heeft het al tientallen jaren overleeft, hier in zijn eentje. Uit liefde voor Zee land en voor de boom hoop ik dat de Zeeuwen er massaal op stem men." De Boom van het jaar 2019 ver kiezing van SBNL Natuurfonds draait om markante bomen met een bijzonder verhaal. Een jury heeft uit alle aanmeldingen voor elke provincie één boom gekozen. De twaalf genomineerden zijn te vinden op: deboomvanhetjaar.nl. En wie de expositie vandaag be zoekt, mag ook stemmen op zijn of haar favoriete gedicht, zegt Pascal Elegeert van ZB Planbureau en Bi bliotheek van Zeeland. ,,De schrij vers van de drie beste gedichten krijgen een prijs." Elk gedicht wordt getoond in een grote fles; niet van glas, maar een geraamte in de vorm van een fles. De flessen zijn gemaakt door de kunstenaars Ramon de Nennie en Ko de Jonge uit Middelburg. Zo wordt de titel van de expositie ver beeld: message in a bottle. Elegeert: ,,Bij deze expositie hebben we ge dacht aan de boodschap van vrij heid die aanspoelt. De gedichten zijn geïllustreerd door een groep Middelburgse kunstenaars die zich onder meer bezighoudt met grafische kunst." De gedichten zijn geschreven door leerlingen tussen de 12 en 16 jaar van tien scholen in heel Zeeland. Zij heb ben onder meer een gastles gekre gen van een oud-militair via het project Veteraan in de klas. Dat le verde 83 inzendingen op, waaruit een jury er twaalf koos. Enkele dichters verwoorden hun zeer persoonlijke ervaringen met oorlog, vrede en vrijheid. An dere kiezen voor een vrijere invul ling van het begrip vrijheid. Maar alle twaalf dwingen tot nadenken en reflectie. Bevrijdingsfestival De expositie staat van 5 tot 25 sep tember in de ZB en op 5 mei op het Bevrijdingsfestival in Vlissingen, zegt Elegeert. „Tussentijds hopen we dat de tentoonstelling op veel plekken in Zeeland te zien zal zijn, zoals in gemeentehuizen." De gedichtenwedstrijd past in een initiatief van de ZB om jaar lijks in het voortgezet onderwijs aandacht te besteden aan de vier vrijheden zoals die door de Ame rikaanse president Franklin Roos evelt in 1941 zijn omschreven. ens in de paar jaar ge beurt het, dat ik onder duik in de leefwereld van reformatorische I jongeren. Op 19 sep tember hoop ik een lezing te ver zorgen bij de expositie Bij ons in de biblebelt in het Catharijneconvent in Utrecht. Ik voer veel gesprekken met dertigers die veertien jaar ge leden examen deden in het refor matorisch voortgezet onderwijs. Een raar idee, ik volg ze nu hun halve leven. De 'ontmoetingen' - nu met behulp van de laptop - voelen bijna vertrouwd. De uitgangspunten waren voor iedereen gelijk. De examenkandi daten groeiden op in een reforma torisch gezin, gingen naar refor matorische scholen en zaten twee maal per zondag in de kerk. Hun opvattingen zijn nu verschillend. De gesprekken geven, evenals en quêtes die onder grotere groepen zijn herhaald, zo langzaamaan een bewegend beeld. Er verandert iets in reformatorische kring. Bij een krantenkop in de PZC als 'SGP waarschuwt ZNF: 'God komt hierop terug'' zit ik op het puntje van mijn stoel. Deze mannenbroe ders lijken heel precies te weten hoe God denkt en oordeelt. In het stuk Wie is Bang wordt grof taalge bruik blijkbaar niet geschuwd. Wie het programma van het Zeeuws Nazomerfestival (ZNF) doorneemt wordt gewaarschuwd dat 'de voor stelling teksten bevat die de toe schouwer als grof zouden kunnen ervaren'. De 'bijsluiter' die het ZNF bij de aankondiging van het stuk Wie is Bang toevoegde, kwam ook aan de orde in een artikel in Trouw. Maar hoezo is dat een punt? Het is handig! Net als bij films weet je te voren wat je te wachten staat. Je kunt wegblijven. 78 procent van de 2280 PZC-lezers die instemden met de stelling 'Ik stoor mij aan vloeken in een voorstelling' zal dat vast en zeker doen. Maar nu de ordners met oude verslagen van eerdere interviews met refojongeren toch in mijn werkkamer liggen, nodigen die uit tot zoeken. Want over toneel, film en wat daarin naar voren komt hebben de jongeren zich al jSren geleden uitgesproken. Toneelspe len - iets of iemand anders preten deren te zijn dan je in werkelijk heid bent - kan volgens sommige 'zwaren' ten principale niet, om dat dat leugenachtig is. In dat op zicht is het best wel vooruitstre vend dat de SGP Middelburg geen bezwaar uit tegen toneelspel op zich, maar het grove taalgebruik als struikelblok noemt. Ik geniet ervan, bladeren in de ordners met honderden A4-tjes van letterlijk uitgetypte gesprek ken. En ja hoor, ik vind wat ik zoek. Een uitspraak van een jonge man uit een gereformeerde ge meente. Hij heeft mij uitgelegd dat hij best films kon kijken, zelfs als er stevig taalgebruik of seks in voorkwam. Hij formuleerde het zo: ,,Het moet gewoon een goed lopend verhaal zijn en als stevig taalgebruik een toevoegende waarde heeft - hetzelfde geldt voor seks - dan is het oké." De jon geman die bijzonder strikt was in de leer, heeft het mij in 2011 uitge legd aan de hand de film Das Leben der Anderen die hij had gezien. ,,Daarin komt een tegenstelling voor tussen iemand die een goede relatie heeft en een andere hoofd persoon die een hoer moet bestel len om zijn eenzaamheid te ver drijven." Seks of grof taalgebruik is passend als het functioneel is, was zijn conclusie. Zou deze man met Tom Lanoye door één deur kun nen? Of de door gedeputeerde Anita Pijpelink voorgestelde dia loog op gang kunnen brengen? Villa Valentijn Middelburg Kinderdagverblijf www.villavalentijnmiddelburg.nl zaterdag 31 augustus 2019 WA Gehandicapte beuk de mooiste boom? Johan Antheunisse heeft de 'beuk met moeilijke voeten' aangemeld voor de verkiezing Boom van het jaar. fotos maurice steketee Al meer dan 175 jaar jaar schit tert 'de beuk met moeilijke voe ten' aan de Herengracht in Mid delburg in het ochtendlicht, maar nu pas wacht eeuwige roem. De zwaar gehandicapte boom is genomineerd voor de titel Boom van het jaar. Maurice Steketee Middelburg De beuk aan de Herengracht in Middelburg. Kijk op de site bij /video Beuk met moeilijke voeten in race voor Boom van het jaar Twaalf gedichten van Zeeuwse jongeren over vrijheid vormen een nieuwe expositie die op 5 september opent in de ZB in Middelburg: Message in a bottle. Speciaal voor de her denking van de Slag om de Schelde zijn ze vandaag ook al één dag te zien in Terneuzen. Maurits Sep Middelburg José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk. José Baars Kinderdagverblijf Villa Valentijn Middelburg al meer dan 17 jaar uw vertrouwde adres voor kinderopvang kunt u vinden aan de Rouaansekaai 61 in Middelburg. Ons landelijk registratienum mer is 257589806. Opvangvormen zijn o.a.: 40-, 48-, 52 weken p/j en flexibel. Hele-, halve- en verlengde dagen, incidentele-, ruildagen en uurtje factuurtje. Villa Valentijn Middelburg maakt gebruik van wasbare bamboeluiers. Waarom eigenlijk persé zo'n wasbare luier? Het is gewoon beter voor het milieu. En de kinderen zijn eerder zindelijk. We hebben vier groepen in de volgende leeftijd: 3 mnd. -1 jaar (Gele groep), 1 - 2 jaar (Roze groep), 2 - 3 jaar (Rode groep), 3 - 4 jaar (Blauwe groep), waardoor we de kinderen op maat tijdens de verschillende ontwikkelingsstadia kunnen begeleiden en de overgang naar de basisschool optimaal is. Ook is een heerlijke 36 meter diepe ommuurde tuin aanwezig waar uw kinderen veilig in kunnen spelen. Voor de zeer scherpe prijs/kwaliteit verhouding kunt u meer informatie vinden op onze website, t.w. www.villavalentijnmiddelburg.nl ons e-mailadresisinfo@villavalentijn.nl. 1 5-i Telefonisch zijn wij te bereiken op 0854-890090. Rouaansekaai 61 in Middelburg! info(®villavalentijn.nl Landelijk registratienummer is 257589806

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35