Stop opmars van fastfood Oek de Jong presenteert nieuwe Zeeuwse roman Antwerpen wacht weer record-containerschip Appen 2 HET PONYHOF EINDE VAKANTIE De koffers staan klaar. Dag Zeeland! De laatste dag van de vakantie is er een van afscheid nemen. Op Het Ponyhof in Aagtekerke vloeien daarbij traantjes. Schriftelijke zaterdag 31 augustus 2019 Commentaar in Goes is voorlopig geen gebrek aan fastfood. Bij de A58 zit een snel groeiende groep restaurants die allemaal een snelle hap verkopen. Het gebied wordt wel de obesitas- boulevard genoemd. Dat is niet gekscherend. Het voedsel dat er wordt aangeboden, is duidelijk minder gezond. Het Goese gemeentebestuur heeft er geen probleem van gemaakt. Het is in goed gezelschap. Uit onderzoek van deze krant blijkt dat veel gemeenten weinig of niets doen tegen de snelle opmars van fastfoodrestaurants. Deze nonchalance is niet te rijmen met de groeiende zorgen over overgewicht. Bijna de helft van de Nederlanders is te zwaar. Dit grote probleem mogen de gemeenten niet negeren. De eventuele economische winst van de vestiging van nieuwe restaurants weegt minder zwaar dan de risico's voor de volks gezondheid. Het is jammer dat veel gemeentebestuurders daar geen boodschap aan hebben. Overigens is het veel te simpel de verantwoordelijkheid helemaal bij de overheid te leggen. De gemeenten kunnen wel helpen met het beperken van het aantal fastfoodrestaurants, en de landelijke politiek kan zeker iets doen aan de inkomens - mensen met weinig geld hebben vaker problemen met hun ge wicht. Maar het zal toch vooral moeten komen van mensen die zelf kiezen voor gezond eten en meer bewegen. Zo'n gedrags verandering is moeilijk, die komt vaak pas op gang als de nood zaak overduidelijk is. Kennelijk kijken veel mensen nog niet goed om zich heen. Economische winst van nieuwe fastfoodrestaurants weegt niet op tegen gezondheidsrisico's MIDDELBURG De nieuwe roman van Oek de Jong, Zwarte schuur, verschijnt dinsdag 3 september. Net als in zijn vorige boek, het veelgeprezen Pier en oceaan (2013), speelt Zeeland een prominente rol. De Jong groeide op in onder meer Goes. Oek de Jong maakte naam met romans zoals Cirkel in het gras en Hokwerda's kind Zwarte schuur (ruim 500 pagi na's) gaat over de schilder Maris Coppoolse, die een overzichtsten toonstelling in het Stedelijk Mu seum in Amsterdam heeft en op ALMANAK Een collega belde deze week naar de politie in het Belgische Asse nede. Hij wilde meer weten van een ongeval bij Sas van Gent dat net op Vlaams grondgebied was gebeurd. Een vriendelijke poli- tiemedewerkster is bereid alle informatie op te zoeken, maar dat kan wel even duren. ,,As ge het toppunt van zijn roem staat. Dat verandert als een weekblad de bron van zijn obsessieve werk blootgelegd: een misdaad die hij op zijn veertiende beging en waar van niemand in zijn omgeving op de hoogte was. Die speelde zich af in een zwartgeteerde schuur op een eiland. Oek de Jong (1952) maakte naam met romans zoals Cirkel in het gras (1985) en Hokwerda's kind (2002). Pier en oceaan werd bekroond met zowel de Zeeuwse Boekenprijs als de Gouden Uil en de F. Bordewijk- prijs. even 'ebt", klinkt het aan de an dere kant van de lijn. In verwar ring vraagt de collega: ,,Moet ik appen? Met m'n mobiele tele foon?" Gelach volgt. In hoog Ne derlands klinkt het daarna: ,,Of u even tijd heeftBinnen vijf minuten zijn alle gegevens uit gewisseld, heel rep dus. Danny Vera haalt man uit gracht SVRZ populairste werkgever Zorgverlener SVRZ is in een onderzoek van The Intelligence Group als populairste werkgever van Zeeland uit de bus gekomen. Het onderzoek werd tussen 2017 en 2019 onder 40.000 res pondenten verricht. De onderzoekers keken naar alle kanten van werk en arbeidsmarkt. Ook moes ten ze een favoriete werkgever kiezen, zolang het maar niet de eigen werkgever was. ADRZ en Rijkswaterstaat maken samen met SVRZ de top 3 in Zeeland compleet. MIDDELBURG Voetbalvelden nog niet bespeelbaar Hanne de Decker (15) uit Malde- gem is een beetje verliefd gewor den. ,,Ik ga hem missen." Ze doelt op Snow: een Spaanse, witte pre- ruin. Hier op manege annex mini- camping Het Ponyhof in Aagte- kerke draait alles om pony's en paarden. ,,Als ik hier vandaan kom, wil mijn moeder altijd gelijk al mijn kleren wassen. Want alles ruikt naar paard", zegt Hanne. Elke zomer worden hier negen weken lang ponykampen gehou den, vertelt eigenaresse Hellen Nooijen. Zeven dagen blijkt ge noeg om innige vriendschappen te smeden, zowel tussen de jonge lui onderling als met de dieren. Dat maakt het afscheid zwaar. Bonte avond Vrijdag wordt de vakantie afgeslo ten met een bonte avond. De lei ding weet uit ervaring: aan het be gin is iedereen nog vrolijk, daarna slaat de stemming om. ,,Iedereen huilt en omhelst elkaar", weet leidster Faride Jabakhanji. Febe de Decker (15), nicht van Hanne, uit Maldegem: ,,Ik huil bij alles." ,,Ik huil omdat we de leiding niet meer zien", zegt Lenthl Se- mick (15) uit Sint Truide. ,,En om dat we weer naar school moeten." Ze hebben allemaal een beetje een knoop in de buik als ze den ken aan het vertrek. Eén ding weet de Belgische vriendengroep van ponykamp Darco zeker: die laatste nacht blijven alle veertig deelne mers van kamp Darco wakker. Eenmaal thuis zijn er de foto's. Van paardrijden langs het strand bij ondergaande zon, zwemmen met de pony's, een fotoshoot in de zee, de lessen in de manege, het werken in de stal. Faride Jabak- hanji uit Aken zit ze achter haar computer uit te zoeken. Ze was twaalf toen ze voor het eerst op Het Ponyhof kwam. ,,Het was zo Ik huil omdat we de leiding niet meer zien, en omdat we weer naar school moeten overweldigend, zo veel, zo leuk! Toen ik weer naar huis moest, wilde ik niet. En dan moest ik ook nog mijn lievelingspony achterla ten. Joep was zó lief, bruin met een witte bles, twee witte voetjes. Op die leeftijd kun je verliefd zijn op een paard. Dan doe je alles om op dat paard te mogen. Dan draait je hele leven om dat paard, dan heb je het er de hele dag over en maak je elke dag een tekening voor hem." Mooiste paard En wie is nu het mooiste paard van stal? Wie gaan ze het meest missen? ,,Joep! Super braaf en heel snel!" ,,Tommie! Super schattig en heel braaf!" ,,Prins, met zijn mooie, lange manen", zegt Ayrton Raets (14) uit Tongeren. Lenthl zal haar Dushi missen. ,,Donker en lekker dik, maar wel heel mooi. Zit zonder zadel als B i j kclc i1 rstis^^y Cq cu^uenv schriftelijkebijbelcursus. nl Opnieuw kan de Antwerpse haven een record-containerschip van de Zwitsers-Italiaanse rederij MSC tegemoetzien, de MSC Isabella. Het bij Daewoo in Zuid-Korea gebouwde schip wordt tussen donderdag 10 en zaterdag 12 okto ber in Antwerpen verwacht. De MSC Isabella heeft een maximum laadcapaciteit van 23.646 stan daardcontainers (teu) van zes me ter lang. De vorige recordhouder, de Cosco Shipping Universe, die juli vorig jaar naar Antwerpen kwam, kan er maximaal 21.237 ver voeren en was indertijd de eerste containerreus voor Antwerpen die meer dan 21.000 teu kan laden. De extra ruimte in de MSC Isa bella zit hem in de breedte, niet in de lengte. De Cosco Shipping Uni verse is 399,9 meter lang en 58 me ter breed. De MSC Isabella is met een lengte van 399,77 meter net iets korter, maar dat wordt volledig gecompenseerd, omdat het schip ruim drie meter breder is. Dat maakt het mogelijk in de breedte 24 rijen containers te vervoeren. Serie MSC laat in totaal elf van deze schepen in het Verre Oosten bou wen, de MSC Isabella is de vierde in de serie. II De Jong komt woensdag 16 ok tober naar Middelburg, voor de PZC/Drvkkery-lezing. Hij wordt dan geïnterviewd door PZC-re- dacteur Jan van Damme. De bij eenkomst in de Oostkerk en be gint om 20.30 uur. Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Een 51-jarige man uit Middelburg is gisteroch tend rond 9.40 uur door een nog onbekende oor zaak in de Herengracht in Middelburg terecht geko men. Een passante zag dat een hond zich vreemd gedroeg aan de rand van de gracht en zag vervolgens iemand in het water. Ze riep zanger Danny Vera, die vlakbij woont, te hulp. Hij haalde de bewusteloze man uit het water. Een ander belde ondertussen naar 112. Het slachtoffer is met een ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is ernstig. De politie zoekt getuigen. MIDDELBURG De natuurgrasvelden van sportclubs in Mid delburg mogen tot 21 september niet gebruikt worden. Volgens de ge meente is het gras door de droogte nog steeds te kwetsbaar. Om toch enkele noodzakelijke wedstrijden te spelen en lessen mogelijk te maken, zijn enkele uit zonderingen gemaakt vanaf 7 september voor velden op de sportpar ken Arnemuiden, Kruit- molen, Nieuwland, Veerse Poort en De Sprong. Het watergang- veld op De Sprong is vanaf die zaterdag in overleg beschikbaar. Afscheid Ondine van der Vleuten Aagtekerke - Lenthl Semick (15) Harmen van der Werf Antwerpen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30