'Laatste oproep' in zaak vermissing Herman Ploegstra Gedeputeerde wil geen ruzie maken over varend ontgassen 2 MAIKEL HARTE Column Het is een beetje uit de mode geraakt, maar vroeger wer den voor veel dorpen en steden bijnamen gebruikt. Neem Middelburg, de inwoners van onze hoofdstad werden maneblussers genoemd. Dit zou ontstaan zijn omdat de lokale brandweer ooit uitrukte, omdat ze dachten dat de Lange Jan in brand stond. Wat bleek: de maan scheen bloedrood aan de hemel en reflecteerde in de ruitjes van de toren, waardoor de nachtwacht dacht dat er brand was uitgebroken. Het bleek dus de maan. Opvallend is wel dat er meer steden en dorpen geassoci eerd worden met maneblussers. Mechelen bijvoorbeeld, maar ook Schoondijke. Ik weet niet of de brandweer daar ook tevergeefs is uitgerukt voor een bloedmaan. je een beeld tegen van de stropie- lekkers. Volgens de overlevering zou er in het dorp ooit een vat stroop van de kar zijn gevallen en waren de dorpelingen toegesneld om het lekkende zoet op te van gen. Sommigen met kannen en kruiken, maar de meesten zouden het gewoon met de handen heb ben opgevangen om het er vervol gens van af te likken. Stropielek- kers dus. Grote Markt in Goes een vracht wagen met 12.000 liter bier en ik dacht dat er een nieuwe legende zou worden geboren. Het was im mers even wereldnieuws: de NOS, Nu.nl en De Telegraaf, ze berichtten er allemaal over. Dat snap ik wel. Zo'n bericht spreekt enorm tot de verbeelding. Ik hoorde het op de radio en zag in gedachten 12.000 liter over de markt stromen en honderden Goesenaren aan ko men rennen om er zich tegoed aan te doen. De Goese horeca aan de Grote Markt hoorde ik al klagen omdat er niemand die dag een pintje bestelde: de klanten zaten op hun knieën om het bier gratis van de straat af te slurpen. Mijn te leurstelling was groot toen ik 's avonds op tv zag dat het bier was overgepompt in een andere tank wagen. Er was geen druppel verlo ren gegaan. voortaan graag Stoepezugers ge noemd. Ik had Goesenaren graag Stoepezugers genoemd DE STELLING Vandaag: Fastfood is lekker Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters ?S% NEDERLANDERS BIN0EWATCHT Big Bazar opent twee winkels Oud-Statenlid Kees Roelse (VVD) overleden WESTDORPE Inmiddels 390 tips in zaak dode vrouw De kraanmachinist/brandweer man uit IJzendijke wordt sinds 26 oktober 2010 vermist. De toen 35- jarige IJzendijkenaar keerde niet te rug van een bezoek aan de sport school. Zijn auto werd leeg aange troffen tussen Breskens en Num mer Eén. De autoriteiten gaan er van uit dat Ploegstra door een mis drijf om het leven is gekomen. Zijn lichaam is nooit gevonden. Van hem ontbreekt sindsdien ieder spoor. In juni 2018 besloot het coldcase- team van de politie de zaak te her openen. Het hele onderzoek werd overgedaan en tientallen tips nage- lopen. Ook werden er twee infor matiebijeenkomsten gehouden waarbij ook geruchten werden ont zenuwd. Beloning Het Openbaar Ministerie loofde een beloning van 15.000 euro uit voor degene met de gouden tip. ,,Die beloning geldt nog steeds", laat de politie in een persbericht weten. Naar aanleiding van de her opening van deze cold case zijn er rond de zestig tips binnengekomen bij het onderzoeksteam, maar de gouden tip kregen de rechercheurs nog niet binnen. ,,Omdat alle tips zijn uitgeplozen en er verder vooralsnog geen on derzoeksmogelijkheden meer zijn voor het team, ligt de zaak Ploegstra momenteel stil", aldus de politie. ,,Dat wil overigens niet zeggen dat de zaak op de spreekwoordelijke 'plank' komt te liggen, want ook nu geldt nog zeker dat er bij elke tip die binnenkomt bij het coldcaseteam doorgerechercheerd gaat worden met alle mogelijkheden die er be staan." Het provinciebestuur verbiedt sinds 2017 dat binnenvaarttankers al varend dampvormige restlading zoals benzeen lozen. Minister Cora van Nieuwenhuizen zegt dat de provincie niet over de rijkswateren gaat. In Zeeland zijn dat de voor naamste vaarwegen. In een brief aan de Tweede Ka mer maakte de minister vorige week duidelijk dat zij toewerkt naar een totaalverbod voor ontgassen in 2024. Tot die tijd kunnen schepen alleen in dunbevolkte gebieden ontgassen. Daaronder valt vrijwel geheel Zeeland, dat daarmee een gedoogzone wordt. CDA-Statenlid Anton Geluk sprak gisteren zijn verbazing en be- zorgdheid uit. ,,Geldt er nu wel of geen verbod in Zeeland? Is alles wat we hebben gedaan min of meer voor jan-met-de-korte-achternaam geweest?" Op heterdaad Van der Velde zei te betreuren dat het beeld nu ontstaat 'dat ze in Zee land lekker hun gang kunnen gaan'. ,,Ik huldig het standpunt dat ons verbod gewoon geldig is en dat po litie ermee aan de slag kan gaan, in dien nodig." Schippers op heter daad betrappen is volgens hem wel 'een lastig verhaal'. De gedeputeerde voelt er weinig voor om met de minister in discus sie te gaan over de geldigheid van het provinciale verbod, aangezien er uiteindelijk toch een totaalver bod komt. In de tussentijd wil hij kijken hoe overtreders kunnen worden aangepakt en zorgen voor milieuvriendelijke ontgassingsin- stallaties. ,,Dat is beter dan ruzie maken met de rijksoverheid, waar wat ons betreft toch niet zoveel uit gaat komen." HiBHIUifiiV 1 peldoorn IV incl. ontbijt en 2-gangendiner zaterdag 31 augustus 2019 Rijd je door Zaamslag dan kom Van de week kantelde op de Jammer, ik had Goesenaren Reageer op pzc.nl Gisteren: Tabaksverkopers moeten niet zeuren over strengere regels 1302 reacties ÖAS MEVROUW. HOE VAAK BINST U PER WEEK NAAR netflix en VIC>EOLANE> KIJKEN BE&OEL IK... JA JA MAAK ER MAAR WAT VAN viespeuk! GOES Na Vlissingen en Terneu- zen krijgt ook Goes bin nenkort een vestiging van Big Bazar. De discounter opent 11 september de deuren aan de Gasthuis straat, waar tot voor kort Op=op Voordeelshop te vinden was. Deze for mule, met vijf winkels in Zeeland, ging eerder dit jaar failliet. Blokker Hol ding maakte in juni be kend in vijftig voormalige panden van de budget drogisterij filialen van Big Bazar te openen. In Goes is de verbouwing in volle gang. Ook aan de Mol in Zierikzee komt een Big Bazar in de voormalige Op=op Voordeelshop. ZOUTELANDE Na een kort ziekbed is donderdag oud-Statenlid Kees Roelse (VVD) uit Zoutelande op 67-jarige leeftijd overleden. Hij was van 2002 tot 2014 raads lid in de gemeente Veere. In maart 2015 werd hij in het algemeen bestuur van waterschap Schelde- stromen gekozen. Ander half jaar later stapte hij over naar Provinciale Staten, als opvolger van Jolanda Boerjan. In maart van dit jaar nam hij af scheid. Daarnaast was Roelse actief in het voet bal, onder meer als voor zitter van de Stichting Zeeuws Elftal. In het onderzoek naar de identiteit van de dode vrouw die in juni aangetroffen werd in een weiland in West- dorpe zijn al 390 tips binnengekomen. Dat meldt de politie. Haar identiteit is desondanks nog altijd niet bekend. De vrouw is onlangs in een anoniem graf in Ter- neuzen begraven. Het Team Grootschalige Opsporing heeft nog niet alle tips kunnen na trekken, maar is daar wel druk mee bezig. Er komen ook nog altijd tips binnen die verband hebben met het buiten land. De politie doet nog één keer een oproep voor tips in de zaak van de vermiste Herman Ploegstra uit IJzendijke. Het coldcaseteam van de politie is ruim een jaar actief bezig geweest de vermis sing uit 2010 op te lossen, maar alle onderzoeksmogelijkheden zijn uitgeput. Miriam van den Broek Vlissingen De provincie houdt vol dat het varend ontgassen op de Zeeuwse vaarwegen al verbo den is, zei gedeputeerde Dick van der Velde gisteren in de Sta tencommissie Ruimte. Rolf Bosboom Middelburg jL -ƒ 'H* Fletcher Hotel-Restaurant Het Veluwse Bos $5 hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur (.088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 2