Zevenklapper voor Oranje bij 16 Een heerlijke herfst lonkt voor ons clubvoetbal. In de eredivisie bieden Ajax en PSV tegen elkaar op in de titelstrijd. En daarnaast staan tot aan de kerst liefst 24 Europese affiches op de rol. Van Feyenoord-FC Porto tot Manchester United - AZ: genieten maar! Column @sjoerdmossou SJOERD MOSSOU Het publiek zat er altijd zo driftig te klappen en te juichen, onvermoeibaar grijnzend, dat je je af vroeg hoe ze het volhielden. Maar gelukkig was daar dan Hans Kazan, en die had goed nieuws, want Wim uit Delfzijl mocht naar beneden ko men. 'Kom maar naar beneden en sla je slag, Wim uit Delfzijl!' Ik moest donderdagavond aan Prijzenslag den ken, want het kon allemaal niet op. Ajax had zich nog maar net geplaatst voor de champions League, of PSV, Feyenoord en AZ haalden ook nog fluitend de poulefase van de Europa League. Verderop in Monaco werd eerst Frenkie de Jong verkozen tot beste middenvelder van het afgelopen Champions League-seizoen en daarna Virgil van Dijk tot de beste speler van Europa. Het ene feestje was nog niet gevierd, of het vol gende was alweer be gonnen. verloor van een club die Osijek heet, en Ajax van OGC Nice, en dat we van gekkigheid niet meer wisten waar het naartoe moest met dat voetbal van ons. In Zeist hadden ze een prachtige nieuwe KNVB Campus gebouwd, maar iedereen zat er depressief uit het raam te staren, lusteloos bladerend in moeilijke Duitse studieboeken. Hans van Breuke- len was net met pek en veren naar buiten gejaagd. Frankrijk roste Oranje in Parijs met 4-0 van het veld. Maar moet je nu eens kijken. VI-journalist en feitjesfreak Michel Abbink introduceerde laatst het woord 'coëfficiëntenpolonaise', om te vieren dat we tegenwoordig weer zoveel punten scoren op de ranglijsten van de UEFA. 'Big Virgil' van Dijk liet nota bene Messi en Ronaldo voor joker zitten in Monaco. Frenkie lachte er weer schitterend zijn jongenstanden bloot. Alleen competitieleider Jan Bluyssen zit nog braaf te zwoegen op zijn kantoor natuurlijk, bel lend met burgemeesters. Die moet in de komende maanden 87 eredivisiewedstrijden verplaatsen, in wat we ook wel het 'belang van het Nederlandse voetbal' noemen. Verder hebben we weinig te mopperen. Het kunstgras verdwijnt stap voor stap uit het profvoetbal, ook dat nog. Elke eredivisie club die op natuurgras speelt, krijgt tonnen aan bonus uit de Europese pot dit seizoen. Buiten schijnt de zon. als we verliezen, liggen we plots kilometers achter op Noord-Ierland in de poule. Dan kan opeens weer alles anders zijn, voor je het weet is het weer crisis, maar tot die tijd: hoera. Hoezee. Leve onszelf. Tijd voor polonaise. Het valt niet uit te sluiten dat directeur Gudde in Zeist met een rolfluitje vooroploopt Malen in selectie Oranje Minuut stilte voor Enrique Laatst deed Jan Joost van Gangelen nog eens zuchtend voor hoe de donderdagavonden er vorig seizoen uitzagen bij FOX Sports. Dan stond de presentator vlak voor midder nacht nog gespeeld enthousiast te doen bij de samenvatting van PAOK Saloniki tegen Mol Vidii. Ge volgd door de niet te missen hoog tepunten uit Vorskla Poltava tegen FK Karabag. Het was armoe troef bij gebrek aan Nederlandse clubs op de Euro pese velden. Er haalden welgeteld 'nul' teams de groepsfase van de Europa League. Hoe anders is dat nu. Nu baden 'we' als voetballand in weelde. Liefst vier clubs blijven minimaal tot aan kerst Europees spelen. Ajax in de Champions League op dins- en woensdagavonden. PSV, Feyen- oord en AZ op de donderdag. Vier teams, maal zes wedstrijden, dat maakt 24 potjes bovenop al het ere- divisiegeweld, de bekerduels en de beslissende EK-kwalificatie-inter- lands van het Nederlands elftal. Nu lonkt voor Jan Joost, voor FOX, voor iedere voetballiefhebber een heer lijke herfst. Polonaise De loting voor de Europa League bracht gisteren onder meer Feyen- oord - FC Porto als affiche. En de Rotterdammers gaan op het histo rische Ibrox tegen Rangers FC spe len. Met als coach bij de Schotten Liverpool-icoon Steven Gerrard. PSV lootte onder meer Sporting Portugal, met Marcel Keizer als trai- ner. En bij AZ gingen ze in polo naise over het trainingsveld met een koppeling aan Manchester Uni ted. Dat wordt wat straks: Paul Pogba in het Cars Jeans stadion in Den Haag. En zeg maar eens dat AZ met zijn ingespeelde elftal en zijn com binatievoetbal helemaal volslagen kansloos is tegen de gevallen En gelse topclub... Die ook nog op kunstgras aan de slag moet. Sportief zijn er in alle vier de poules kansen. In de groepen van PSV en Ajax bijvoorbeeld zouden de onderlinge krachtsverschillen wel eens zo klein kunnen zijn, dat alle teams lang bij elkaar blijven. Als het goed is worden naast de fans de spelers de grote winnaar. Zij krijgen weken met om de drie da gen een wedstrijd onder regelmatig hoge intensiteit. Doneyll Malen, Calving Stengs, Mohamed Ihatta- ren, Orkun Kök^u, Myron Boadu, Wouter Burger, Sergino Dest; De nieuwe aanwas van talent krijgt de kans zich versneld te gaan ontwik kelen. Stengs op Old Trafford en te gen de Balkanboys van Partizan Het klinkt luid door het vrijwel lege Lilleküla Stadion van Tallinn. Kee per Sari van Veenendaal laat er in haar traditionele peptalk vlak voor de wedstrijd geen misverstand over bestaan. ,,EK- en WK-finales star ten Mer!" De kreet is op de tribunes te horen. De veelal lege tribunes. Want natuurlijk doelt de aanvoer- der van Oranje op de totaal andere ambiance dan de Leeuwinnen de afgelopen maanden en afgelopen jaren in eigen land zijn gewend. Het ging in de voorbeschouwingen vooral da^r over. En toch: de precies 1881 toeschouwers is een record voor een vrouwenwedstrijd in Est land. Van Veenendaal wil met de speech maar zeggen: daar houden we nu dus even mee op, het belang is duidelijk. Maar goed, óók al zou Oranje zich niet hebben kunnen motiveren voor de opening van de kwalificatiereeks, dan nóg had Ne derland simpel van Estland gewon nen. Het niveauverschil met de nummer 99 van de wereldrang lijst is gewoonweg te groot. Op werkelijk elk vlak: technisch, tac tisch, fysiek. Maar motivatieproblemen kun je Oranje niet verwijten in het Lille- küla Stadion aan de Finse Golf. Ne derland speelt zoals je dat zo'n beetje mag verwachten tegen een ultradefensie tegenstander. Soms geduldig, maar toeslaand op de juiste momenten. Natuurlijk maakt Vivianne Miedema de eerste van de avond. Een mooie ook nog, met haar linker van afstand in de krui- O Niveauverschil met nummer 99 van de wereld is veel te groot in bijna leeg stadion zaterdag 31 augustus 2019 Polonaise Het leek deze week wel Prijzenslag met Hans Kazan. Misschien kent u dat nog; Prijzenslag was een dolblij, hysterisch vro lijk RTL4-programma uit de jaren '90, waarbij de tosti-ijzers en de wasmachines je oeverloos om de oren vlogen. Het is nog maar twee jaar geleden dat PSV Het valt bepaald niet uit te sluiten dat die polo naises inmiddels ook werkelijk voorbijtrekken in Zeist. Dat Eric Gudde op vrijdagmiddag met een rolfluitje vooroploopt, in zijn korte broek, met de rest van het personeel erachteraan, de overhemden losgeknoopt van lang-zullen-we-leven. Volgende week speelt Oranje tegen Duitsland, en VOETBAL Donyell Malen (foto) zit voor het eerst bij de Oranjese lectie. De 20- jarige PSV- spits is opge roepen voor de komende twee EK-uit- duels. Oranje speelt op 6 september in Hamburg tegen Duits land en drie dagen later in Tallinn tegen Estland. Aja- cied Joël Veltman is na twee jaar terug bij Oranje. VOETBAL Voorafgaand aan alle wed strijden in de hoogste twee voetbaldivi sies in Spanje wordt een mi nuut stilte ge houden. De organisatie van La Liga besloot dit te doen ter na gedachtenis aan Xana, de dochter van oud-bonds- coach Luis Enrique (foto) die op 9-ja- rige leeftijd overleed aan botkanker. Zalige herfst is in aantocht voor alle fans Maarten Wijffels Rotterdam Keizer. f De voetbalsters van Oranje zijn de EK-kwalificatie begonnen zoals je dat mag verwachten van een Europees- en vice-wereld- kampioen. Het zwakke Estland werd in Tallinn met 0-7 versla gen. Daniël Dwarswaard Tallinn O a 0)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16