ïA f ECONOMIE 15 Acties bij KLM aanstaande Trump woest op General Motors Pleidooi voor innovatiefonds 10 DEPUIS LA NATURE..* BIODEPUI ÖCO 60.000, van gemeentes en interge meentelijke verbanden tot depar tementen en regio's. Dat bureau- cratenwaterhoofd leidt tot 'gebrek aan efficiëntie' (Europese Com missie) en 'een onduidelijke taak verdeling' (Franse Rekenkamer). Neem het departement Jura, aan de Zwitserse grens: 5000 km2 en 250.000 inwoners. Daar liggen ruim 500 gemeenten. Nederland (42.000 km2 en 17 miljoen inwo ners) kent minder dan 400 ge meenten. De dorpjes Villers-Far- lay (672 inwoners) en Écleux (209 inwoners) in de Jura zijn piep klein, liggen naast elkaar en heb ben toch allebei een gemeente raad, allebei een burgemeester en allebei een feestzaal. Een ander voorbeeld: het Wetboek van Arbeidsrecht telt drieduizend pagina's met achtduizend wetsar tikelen en is in twintig jaar ver drievoudigd in omvang. Zinvol? Niet per se. In de wet worden vijf tig pagina's gewijd aan de gelijk heid van man en vrouw, maar vrij wel nergens staan verplichtingen. ,,Het is een juridische leegte'', oor deelde de liberale denktank Insti- tut Montaigne. Inefficiënt Al met al leidt de overregulering tot buitensporige rompslomp en grootschalige inefficiëntie. Het World Economic Forum bere kende dat Frankrijk tot de landen met de meeste regels ter wereld behoort. Het Franse parlement telde er ooit 400.000. Als het Franse bedrijfsleven een kwart minder regels opgelegd zou krij gen, levert dat ondernemers 15 miljard euro aan besparingen op. De Franse economie zou dan 0,8 procent groeien, becijferde de Eu ropese Commissie. Ook de Franse regering lijkt in te zien dat de overheid met zó veel bestuurslagen en zó veel regels tot een waterhoofd uitgroeit. ,,Per jaar worden er alleen al tussen de fis cus en lokale overheden 150 mil joen A4'tjes verstuurd'', ver zuchtte minister van begrotings zaken Gérald Darmanin. Dat zijn er meer dan 400.000 per dag: om die brieven te openen heb je al een leger ambtenaren nodig. De regering van president Em manuel Macron poogt het regel- woud te snoeien. De meest op merkelijke stap: voor elke nieuwe bestuursregel, moeten twee an dere worden afgeschaft of versim peld. De eerste effecten zijn al merkbaar, zegt de regering. Er zijn minder decreten uitgevaardigd. De regering-Macron heeft ver der voor bedrijven de regels ver simpeld, met name waar het gaat om het aannemen, betalen en ont slaan van personeel. Fransen in het algemeen hebben het recht ge kregen 'zich te vergissen': als ze een keer een regel overtreden, worden ze niet meteen de eerste keer gestraft. Terug naar ondernemer Louis Frack en zijn biologische restau rants. Zelfs acht jaar na de start krabt Frack zich nog regelmatig verbaasd achter de oren. ,,Maande- lijks betalen we premies voor onze werknemers. Maar die worden aan de lopende band veranderd door de overheid. Ik weet niet wat ik volgende maand aan salarissen be taal. Het verandert constant. En voor élke werknemer gelden - echt voor élke - andere rechten en plichten. De salarisstrook in Frankrijk is zó ingewikkeld dat niemand hem nog begrijpt.'' TESLA zaterdag 31 augustus 2019 GO Het Oost-Franse departe ment Jura met 250.000 inwo ners telt alleen al 500 gemeen ten. In Nederland met 17 mil joen inwoners zijn er minder dan 400. Het grote aantal ge meentes en andere administra ties zorgt voor een waterhoofd aan regeltjes. MA Het kostte Louis Frack veel moeite om zijn biologische restaurants te kunnen openen. fotos frank renout pagina's telt het Franse Wetboek van Strafrecht. Het is de afgelo pen twintig jaar verdrievoudigd in omvang. SCHIPHOL Grondpersoneel van KLM gaat actievoeren. De werknemers waren niet te spreken over het nieuwe cao- voorstel. Ook vakbond FNV vond het loonbod te mager. De bond hield vast aan een ultimatum dat gisteren om 17.00 uur afliep. Er kwam geen beter bod. Daardoor worden acties volgens FNV 'onvermijdelijk'. KLM probeert momenteel met piloten, cabi nepersoneel en mensen die op de grond werken tot nieuwe cao-afspraken te komen. Het bedrijf biedt een cao voor drie jaar waarin me dewerkers in totaal 6 procent meer loon krijgen in drie stap pen. Volgens FNV is de actie bereidheid bij de medewer kers op de grond groot. Dat geldt bijvoorbeeld voor ba- gage-afhandelaars en men sen op het platform. Volgens FNV staat komende week al het nodige te gebeuren. Auto's van Tesla zijn in China vrijgesteld van aan- schafbelastingen van 10 procent. Topman Elon Musk bezocht onlangs het land. WASHINGTON De Ameri kaanse president Donald Trump heeft gisteren automa ker General Motors (GM) een veeg uit de pan gegeven. Hij uitte via Twitter onder meer kritiek op de weinige banen die het autoconcern nog in de Verenigde Staten heeft. Daar tegenover heeft GM grootse plannen in China. Trump wil dat GM activiteiten terughaalt naar de VS. DEN HAAG De Europese Unie moet minstens 120 miljard euro vrijmaken voor innovatie om te kunnen blijven concur reren met de Verenigde Sta ten en China. Het geld is nodig om op het vlak van technologie onafhankelijk te blijven. Dat betoogt de Ken niscoalitie, waarin Neder landse ondernemersvereni gingen met universiteiten op trekken. Ze vinden dat er nu nog te veel geld naar bijvoor beeld het gemeenschappelijk landbouwbeleid gaat. "'A'JSi IV!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15