Reformatorische opvatting over toneel verschuift 7 CROWDFUNDING NIEUWE SPORTROLSTOELEN Allebei hebben ze de spierziekte Duchenne en zijn ze gek van elektrisch rolstoelhockey: de broers Joël en Aron Beurkens uit Scherpenisse. Hun sportrolstoelen zijn echter aan vervanging toe. Daarom zamelen ze geld in. Monnikenwerk zaterdag 31 augustus 2019 Het doel: een kleine 30.000 euro ophalen. Dat is naast de ge meentelijke bijdrage via de Wmo nodig om twee nieuwe sportrolstoelen aan te schaffen, met daarbij een onder houdscontract van zes jaar. In de woonkamer van hun huis draait Joël soepel een rondje in zijn sportrolstoel. De draaicirkel is verrassend klein. Had hij de bal bij zich gehad, dan zou-ie zo een schijnbeweging maken. Gepassio neerd vertelt hij tegelijkertijd over het E-hockey. Joël (23) en zijn jon gere broer Aron (21) zijn dan ook erg bedreven in hun sport. Weke lijks trainen ze, en spelen mee in een competitie bij de Sportclub Gehandicapten Beveland (SGB) in Goes. Dat brengt hen naar steden als Eindhoven en Roermond. ,,Maar de rolstoelen die we nu gebruiken, raken versleten", zegt 111(11 Willi «■II «"I «"■li Joël. ,,Het wordt lastiger om daar mee te hockeyen. Je merkt dat spe lers met een nieuwe rolstoel je Mensen gunnen het ons, terwijl ze er niets voor terugkrijgen. Dat doet me goed voorbij rijden. Onze motoren wor den ook warm. Met als gevolg dat de rolstoel hoekig gaat draaien en moeilijk gaat doen. Die nieuwe rolstoelen kunnen heel de wed strijd vol gas." Trots De sportrolstoelen van de broers zijn zo'n zeven jaar oud. Ze heb ben er een hele poos mee kunnen hockeyen, maar willen nu nieuwe. Via de website actiebeurkens.nl zamelen ze geld in. Deze week passeerden ze de grens van 10.000 euro al, vertelt J oël trots. ,,In nog geen twee weken! Mensen gunnen het ons, terwijl ze er niets voor te rugkrijgen. Dat doet me goed." Va der Ard vult aan: ,,Een meisje uit de buurt krijgt 2 euro zakgeld. Dat doneerde ze. Geweldig!" Hoewel Duchenne erfelijk kan zijn, is dat bij de broers niet het ge val. Niemand anders in de familie heeft het. Door het ontbreken van een eiwit dat onder meer zorgt voor spierherstel, verzuren de spieren van de broers snel. Hun rolstoelen zijn daarom al sinds hun negende jaar onmisbaar. ,,Lo- pen werd moeilijker en moeilij ker", herinnert Joël zich. ,,Op straat voelde ik me onveilig omdat ik niet veel evenwicht had. Dat ge voel kreeg ik ook toen ik binnen liep. Sindsdien ben ik in mijn rol- stoel blijven zitten." Ook het huis, midden in Scher- penisse, werd aangepast op de handicap. Het pand van de buren werd erbij getrokken zodat twee slaapkamers, een ruime speelka mer en een badkamer op de be gane grond gebouwd konden wor den. In die ruimtes hangt overal een plafondlift, zodat de broers uit bed zó de badkamer in getild kun nen worden. Het ziet er technisch behoorlijk complex uit, maar het gaat best snel, verzekert Ard. ,,Op vakantie hebben we een duwlift, dus dan weten we weer waar-ie goed voor is." Eens in de paar jaar gebeurt het, dat ik onderduik in de leefwereld van refor matorische jongeren. Op 19 september hoop ik een lezing te verzorgen bij de expositie Bij ons in de biblebelt in het Catharijnecon- vent in Utrecht. Ik voer veel ge sprekken met dertigers die veer tien jaar geleden examen deden in het reformatorisch voortgezet on derwijs. Een raar idee, ik volg ze nu hun halve leven. De 'ontmoe tingen' - nu met behulp van de laptop - voelen bijna vertrouwd. De uitgangspunten waren voor iedereen gelijk. De examenkandi daten groeiden op in een reforma torisch gezin, gingen naar refor matorische scholen en zaten twee maal per zondag in de kerk. Hun opvattingen zijn nu verschillend. De gesprekken geven, evenals en quêtes die onder grotere groepen zijn herhaald, zo langzaamaan een bewegend beeld. Er verandert iets in reformatorische kring. Bij een krantenkop in de PZC als 'SGP waarschuwt ZNF: 'God komt hierop terug'' zit ik op het puntje van mijn stoel. Deze mannenbroe ders lijken heel precies te weten hoe God denkt en oordeelt. In het stuk Wie is Bang wordt grof taalge bruik blijkbaar niet geschuwd. Wie het programma van het Zeeuws Nazomerfestival (ZNF) doorneemt wordt gewaarschuwd dat 'de voor stelling teksten bevat die de toe schouwer als grof zouden kunnen ervaren'. De 'bijsluiter' die het ZNF bij de aankondiging van het stuk Wie is Bang toevoegde, kwam ook aan de orde in een artikel in Trouw. Maar hoezo is dat een punt? Het is handig! Net als bij films weet je te voren wat je te wachten staat. Je kunt wegblijven. 78 procent van de 2280 PZC-lezers die instemden met de stelling 'Ik stoor mij aan vloeken in een voorstelling' zal dat vast en zeker doen. Maar nu de ordners met oude verslagen van eerdere interviews met refojongeren toch in mijn werkkamer liggen, nodigen die uit tot zoeken. Want over toneel, film en wat daarin naar voren komt hebben de jongeren zich al jSren geleden uitgesproken. Toneelspe len - iets of iemand anders preten deren te zijn dan je in werkelijk heid bent - kan volgens sommige 'zwaren' ten principale niet, om dat dat leugenachtig is. In dat op zicht is het best wel vooruitstre vend dat de SGP Middelburg geen bezwaar uit tegen toneelspel op zich, maar het grove taalgebruik als struikelblok noemt. Ik geniet ervan, bladeren in de ordners met honderden A4-tjes van letterlijk uitgetypte gesprek ken. En ja hoor, ik vind wat ik zoek. Een uitspraak van een jonge man uit een gereformeerde ge meente. Hij heeft mij uitgelegd dat hij best films kon kijken, zelfs als er stevig taalgebruik of seks in voorkwam. Hij formuleerde het zo: ,,Het moet gewoon een goed lopend verhaal zijn en als stevig taalgebruik een toevoegende waarde heeft - hetzelfde geldt voor seks - dan is het oké." De jon geman die bijzonder strikt was in de leer, heeft het mij in 2011 uitge legd aan de hand de film Das Leben der Anderen die hij had gezien. ,,Daarin komt een tegenstelling voor tussen iemand die een goede relatie heeft en een andere hoofd persoon die een hoer moet bestel len om zijn eenzaamheid te ver drijven." Seks of grof taalgebruik is passend als het functioneel is, was zijn conclusie. Zou deze man met Tom Lanoye door één deur kun nen? Of de door gedeputeerde Anita Pijpelink voorgestelde dia loog op gang kunnen brengen? SD 'We willen de hele wedstrijd vol gas' Michiel Bouwman Scherpenisse IllIHJi 1IIKI1 ■Ui Joël (links) en Aron Beurkens houden een inzamelingsactie voor nieuwe sportrolstoelen. foto marcelle davidse - Joël Beurkens José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 138