Kan ik het maken om op zondag in mijn huis te klussen? Ik heb geen zin om mijn zus en haar man op mijn feest uit te nodigen JOOST MAG 'T WETEN Die lieve vrede die u wilt bewaren, is een over schat begrip. Laat me dit huiselijk voorbeeld eens wat ruimer interpreteren. Ik neem u dit keer mee naar september 1938, toen de Britse premier Cham berlain een verdrag had gesloten met Hitler. Peace for our time noemde Chamberlain het. Churchill had een andere visie: 'U kreeg de keuze tussen oorlog en vrede. U koos vrede en u zult oorlog krijgen'. Dat bleek helaas maar al te waar. De prijs voor lieve vrede kan dus erg hoog zijn. In uw geval: blijvende ergernis over het lamlendige gedrag van uw zus en zwager en bij elke verjaardag weer dat dilemma van wel of niet uitnodigen. Toch sta ik aan de kant van uw zus. Zij het om een andere reden dan die treurige lieve vrede. U bent in de 60. U hebt altijd geleefd als een fatsoenlijk mens. Waarom zou u zich ineens verlagen tot het niveau van uw zwager? 'Lekker puh, nodig ik jullie ook niet uit': zo iemand wil je toch niet worden? Zo wil je toch niet aan jezelf denken? Daar gaan we op onze oude dag toch niet aan beginnen? Dus nodig stoute zus en zwager maar uit. Want aan één vervelende kerel heeft uw familie meer dan genoeg. Regels en ongeschreven regels moeten van tijd tot tijd worden verbroken. Anders wordt ons leven te saai. Het ligt er natuurlijk wel aan wie ze schendt. Mensen die het voort durend doen, zijn bajesklanten of heel verve lende mensen. Maar sommigen kunnen zich nu eenmaal wat meer permitteren dan anderen. Of zoals de oude Romeinen zeiden: 'Wat toe gestaan is aan Jupiter, is daarom nog niet toe gestaan aan een rund'. Wij brengen dit probleem dus terug tot de vraag: in welk kamp zit u? In dat van Jupiter, de Romeinse oppergod, of in dat van de runderen? Ik neem u mee naar het verleden. Uw verle den. U bent al jaren de ideale buurman. Sociaal, twee rechterhanden, geen overlast, een aardige vent volgens de hele buurt. Zou zo iemand niet een keer op zondag mogen klussen? Natuurlijk wel. Men kan ook té beleefd zijn. We hoeven niet te worden als Marie Antoinette 1755-1793) die op de trappen naar het schavot de beul op zijn tenen trapte en toen zei: 'Ik vraag u excuus meneer, ik deed het niet expres'. 'Ik ben een God in 't diepst van mijn gedachten', dichtte Willem Kloos. Wat mij betreft bent u Jupiter. Wijsheid komt met de jaren. Omdat acteur Joost Prinsen (77) een eind op weg is, beantwoordt hij uw vragen. Ik (man, 42) werk fulltime en heb alleen het weekend om in huis te klussen. Op zondag is herrie maken niet bepaald sociaal tegenover mijn buren. Aan de andere kant: het scheelt me een klusdag en het is misschien ook wel achter haald om op zondag stil te moeten zijn. Kan ik deze ongeschreven regel gewoon vergeten? Mijn zussen en ik (eind 60 tot eind 70) ergeren ons al jarenlang aan één zus en haar man. Zij vie ren elk feestje uitbundig mee: eten en drinken dan zoveel mogelijk. Zelf organiseren ze alleen wat voor hun eigen gezin en zijn familie. Erover praten, hints en toespelingen hebben geen effect. Nu wil ik ze niet uitnodigen voor mijn feest, maar mijn zussen zijn bang voor een scheuring in de familie. Speelt er iets tussen u en uw kinderen, familie, vrienden, buren of collega's? Leg de kwestie voor aan Joost Prinsen. Mail uw vraag naar joostmagtweten@persgroep.nl ZATERDAG 31 AUGUSTUS 2019 43

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 131