12 NIEUWS VISSEN METJAN Mona Keijzer ontvouwt haar idee over hoe het verder moet met Nederland, mocht ze CDA-lijsttrekker worden. ,,We kunnen niet als los zand verder.'' Bij ons thuis zeiden we altijd: de burgemeester moet ook naar de wc e lijkt zo weggelopen uit een strandvakantie. Witte broek, zonnebril, het is een tropische dag. Maar de krachten van haar ministerie trekken al weer flink aan Mona Keijzer, CDA-staatsse- cretaris van Economische Zaken en Klimaat. Ze loopt opgetogen in de richting van het noordelijk havenhoofd van Scheveningen. „Lekker, een stuk lopen!'' Want aanvankelijk zat ze de hele dag op het ministerie. ,,Mijn spieren gingen op slot en ik werd zwaarder. Geen ramp in mijn geval zul je zeggen. Nu zet ik iedere dag tien duizend stappen en heb thuis de loopband. Echt hardlopen doe ik niet meer, want ik kreeg een hamstringblessure die niet meer overging. Ik heb nu wel een evenwicht gevonden.'' Terwijl windsurfers en een enkele vissersboot voorbijkomen, vertelt Mona Keijzer (50) over de geur en het geluid dat haar gelukkig maakt. ,,De geurcombinatie van diesel en vis vind ik een van de lekkerste dingen die er is. Zo'n dieselmotor die to-boc-to-boc-to-boc doet, dat vond ik vroeger een prachtig geluid. Want ik kom uit Volendam. Aan mijn vaders kant voeren ze op de Volendam 119. Van huis uit werd er altijd vis gegeten en een van mijn eerste baantjes was in de vis.'' Voor de buitenwacht werd Mona Keijzer in 2012 vanuit het niets nummer twee van het CDA. Ze scoorde 26 procent in de door Buma gewonnen lijstrekkersstrijd met vijf anderen. Keijzer is een stemmenkanon: in 2012 pakte ze 127.446 voor keursstemmen en in 2017 ging ze daar overheen met 165.384 kiezers. ,,Hahaha! Ik zou het af en toe wel willen. Weet je, het is een ander leven. Je hebt etentjes, dineraf spraken, je zit langs de weg. Ik krijg wel vaak een salade mee. Daarom wil ik op vrijdagavond echt thuis zijn. Dan ga ik 's middags naar onze plaatse lijke groenteboer Leek, die heeft de lekkerste rode bieten van Nederland. En ik haal vis, dat kook ik vrijdagavond zelf. Dat is wel het lekkerste maaltje van die week hoor. Daar heb ik echt trek in.'' ,,Geen idee, ik weet het niet, ik zeg altijd ik ben Mona van Jan en Hilletje. Je hoort, ik begin meteen een beetje Volendams te praten. Bij ons thuis was een gevleugelde uitspraak: 'de burgemeester moet ook naar de wc'. Ik heb altijd te maken gehad met artiesten, mijn oom Jaap Buis zorgde ervoor dat jongens zoals Jan Smit en Nick en Simon normaal bleven doen. Geen sterallures. En trouwens, in Vo- lendam wordt dat ook gewoon niet gevreten! Hoe zo? Wie ben je dan, zeggen ze dan! Dat vind ik dus ook niet nodig.'' ,,Daar moet ik altijd erg om lachen. Ik blijf gewoon wie ik ben. Als het heel erg opzichtig wordt, dan zeg ik: nou, doe eens even gewoon! Maar andersom merk ik wel eens dat mensen geïmponeerd raken omdat ze met mij zitten te praten. Dan zeg ik: ,,Rustig! Niks aan het handje! Mona! (spreidt haar armen) Ga zitten! Lust je koffie?' Het is niet nodig, die kouwe drukte.'' ,,Dat was bij het in ontvangst nemen van het eerste officiële F35-jachtvliegtuig in Forth Worth in DROOM zaterdag 31 augustus 2019 GO Politiek verslaggever Jan Hoedeman gaat deze zomer elke week vissen met een politicus en praat met hem of haar over leven en politiek. De foto's zijn van Martijn Beekman. 'CDA-lijsttrekker geen vrouw? Hou toch op!' Jan Hoedeman Als Kamerlid nam u uw eigen gehaktballen en stampotten mee naar Den Haag. Doet u dat als staatssecretaris nog? Mensen die u beter kennen roemen uw ge woonheid. Wat is dat toch? MM Hoe kijkt u naar mensen in politiek Den Haag die niet gewoon doen? Mona Keijzer op het noordelijk havenhoofd in Scheveningen. De Volendamse voelt zich thuis in de sfeer van diesel en vis. Wanneer denkt u: wie ben ik dat ik dit doen mag? ,,Ik wilde astronaut worden maar daar had je bêtahoofd voor nodig. Dus dat werd hem niet. Maar ik vind het nog steeds heel fascinerend. Second best was ballerina, maar daar was ik veel te lang voor, daar moet je een beetje petit voor zijn.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12