'Iedereen kent het verlangen naar iemand die jou echt kent' mijn kinderen, twee jongens, nu 8 en 10. We zijn zeven jaar samen geweest. Langer heb ik het nooit volgehouden, of het is niet gelukt, of ik heb het niet gewild. We delen de zorg voor de jongens en dat gaat goed. Anderhalfjaar geleden ontmoette ik een man met zes kinderen uit twee huwelijken op wie ik verliefd werd. Met hem is het lief devol, open en onderzoekend. En het gaat dus niet over het samenvoegen van onze le vens, het delen van een huishouden of het vervullen van stiefouderschap voor elkaars kinderen. De grenzen zijn niet strikt, mijn kinderen kennen hem ook, en we doen ook weleens iets met z'n allen. Maar juist dat we bepaalde wederzijdse verantwoordelijk heden, conventies en beloftes buiten onze relatie houden, en dat er veel vrijheid is, dat maakt het, voor nu in elk geval, zo mooi. Je zou kunnen zeggen dat het grote voor deel van gescheiden-zijn is dat je er twee levens op na kunt houden. Nu zijn de kin- deren bijvoorbeeld op vakantie met hun vader, en dan heb ik een heel ander leven.'' ,,Dat denk ik wel. Maar tegelijk kent ieder een het verlangen naar lotsverbondenheid, geborgenheid, naar iemand die jou echt kent. Die intimiteit is volgens mij voor iedereen een drijfveer, zelfs als je weet wat daar allemaal aan vastzit als het tot een rela- tie komt. Het omgaan met dat verlangen en het voorkomen van een uitkomst waarin je eigenheid verdwijnt, of waarin je helemaal verantwoordelijk wordt voor die ander, dat is wat relaties zo ingewikkeld maakt.'' Marij 'Echt niet o wete Is de een beter relatiemateriaal dan de ander? In uw vorige boek, Noodweer, beschrijft u hoe een van de personages wat gras sprieten plukt van de broek van haar man, 'alsof zijn benen ook van haar waren'. Een voorbeeld om duidelijk te maken dat veel stellen in een 'we' veran deren. Hoe zou je jezelf kunnen blijven? ,,Door niet overal het gemiddelde te zoeken. Ik kom uit een harmonieus gezin, met twee gelukkige ouders en twee kinderen. Ik heb een fijne jeugd gehad. Ik ben geboren in Amsterdam, maar ben grotendeels opge groeid in Groningen, daar kreeg mijn vader een baan. Eerst woonden we in een dorp, daarna in de stad. Op mijn negentiende vertrok ik naar de toneelschool in Arnhem. ZATERDAG 31 AUGUSTUS 2019 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 121