Rood is liefde en gevaar GUS EN PIETER KRAKEN EEN NOOT Over de auteurs Vandaag is rood de kleur van jouw lippen Vandaag is rood wat rood hoort te zijn Vandaag is... rood van rood wit blauw Van heel mijn hart voor jou Pieter Hulst en Gijs Groenteman ontleden teksten van Nederlandstalige hits. Ze geven antwoorden op prangende vragen die de nummers oproepen. Komen ze er zelf niet uit, dan roepen ze de hulp in van de wetenschap. Vandaag verdiept Gijs zich in de kleurenleer naar aanleiding van Marco Borsato's hit Rood. 'Vandaag is rood!' zingt Marco Bor- sato. Die woorden zijn hem in de mond ge legd door John Ewbank, zijn vaste tekst- en muziekschrijver, maar ik geloof dat die twee over het algemeen wel op één lijn zitten. Vroeger had rood een diepromantische betekenis in hun levens, maar: 'Rood is al lang het rood niet meer/Het rood van rode rozen/De kleur van liefde van weleer/Lijkt door de haat gekozen'. Het is rood geworden 'van bloed en oorlog om ons heen'. Marco Borsato en John Ewbank kiezen vandaag voor een ander rood: 'Vandaag is rood de kleur van jouw lippen/Vandaag is rood wat rood hoort te zijn'. Maar ja, wat hóórt rood eigenlijk te zijn? Ofbeter gezegd, wat ^s rood, behalve een kleur? Heeft rood een betekenis, anders dan dat het, ja, róód is? Wie zich verdiept in de betekenis van kleuren, komt onherroepelijk in de wereld van de marketing terecht. Een eindeloze reeks bedrijfslogo's vinden we op internet, hele schema's worden er gemaakt, de merk jes gegroepeerd naar kleur. En het klopt: elke kleur heeft onmiskenbaar een andere uitstraling. Het is overduidelijk dat met de kennis van kleuren geld te verdienen is. Brave biologen en psychologen doen uitgebreid onderzoek naar ons reptielenbrein: wat zijn onze meest primaire impulsen en reacties bij het zien van bepaalde kleuren? Uiteraard heeft onze relatie met kleur alles te maken met het die renrijk, waarin bepaalde kleuren, vooral felle kleuren, leiden tot paring of juist waar schuwen voor gevaar. Denk bijvoorbeeld aan de mandril-aap, met zijn hysterisch gekleurde gezicht. Althans, het belangrijkste mannetje heeft een hyste risch gekleurd gezicht. Hij mag paren met de vrouwtjes, terwijl de andere mannetjes zich van de groep afzonderen en hun leven in eenzaamheid doorbrengen. Kleur is macht, wil ik maar zeggen. Nick Kolenda, een nogal intimiderende Amerikaan uit Boston met een hagelwitte glimlach (als hij een mandril was geweest had hij vast een bontgekleurde toet) is goeroe op het gebied van kleurenmarketing. Duizenden wetenschappelijke studies naar het effect van kleur heeft hij tot zich geno men, en daar een heel eigen schema uit gedistilleerd. Felgeel staat voor zonlicht en roept dus activiteit en drukte op, donker blauw is de kleur van rust en kalmte, van wege de associatie met de nacht. Waarom rood zo veel emoties oproept, het hart sneller doet kloppen (is echt zo!), geassocieerd wordt met liefde en gevaar - rode rozen, een rood stoplicht - daar zijn de geleerden het niet over eens. Misschien omdat de mens vroeger vooral rode vruch ten at, misschien omdat rood de kleur van bloed is. Dat stieren aanslaan op een rode lap, is in ieder geval onzin. Maar dat vandaag rood is voor Marco Borsato, is dan weer een waarheid als een koe. I Gijs Groenteman (45) is maker van de podcasts Met Groenteman in de kast en De Grote Harry Bannink Podcast. Hij schreef boeken over Willem Ruis en Ischa Meijer, heeft een column in Het Parool en is presentator van Kunststof op Radio 1. Gijs zingt altijd vals. Pieter Hulst (29) is opgeleid tot psycho loog en maakt pro gramma's voor de VPRO, waaronder De Proefkeuken, Wetenschap Haver moutpap en De Nationale Weten schapsquiz. Pieter zegt niet opgewas sen te zijn tegen de administratieve ver plichtingen van het volwassen leven. Volgende week: Pieter neemt het (over)bevolkingsvraagstuk door aan de hand van 15 Miljoen mensen van Fluitsma Van Tijn. Tekst uit Rood van Marco Borsato (2006) x co oö cc cc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 114