'Ons beeld van Vladimir Poetin is vertekend' INTERVIEW Marie-Thérèse ter Haar, oprichter van de Rusland Oost-Europa Academie, is geen fan van Poetin. Maar sinds hij in 1999 de touwtjes in handen kreeg, heeft Rusland volgens Ter Haar wel vooruitgang geboekt. ,,Ik kom al jaren in Rusland en woon er een deel van het jaar. En ik kan uit eigen erva ring zeggen: als ik de situatie van nu vergelijk met die van twintig jaar geleden is er veel verbeterd, vooral op econo misch gebied. Ik bezoek plaat sen waar anderen niet komen. Daar hoor ik van veel mensen dat ze het beter hebben dan vroeger. De middenstand wordt niet meer afgeperst, de oligarchen die het land hebben leeggeroofd zijn grotendeels verdreven, de criminaliteit is sterk afgeno men en de landbouw bloeit. Natuurlijk, er loopt genoeg gespuis rond en je zult mij niet horen zeggen dat de poli tieke situatie ideaal is. Rus land is geen democratie als de onze. Maar daar is dat land, met zijn andere cultuur en geschiedenis dan de onze, ook nog niet klaar voor. Ik ben zeker geen fan van Poetin en heb niets met autoritaire leiders. Maar het beeld dat wij in het Westen van Rus land krijgen voorgeschoteld, is vertekend. D e verhouding tussen Rus land en het Westen is inder daad verslechterd. Maar is dat alleen Poetins schuld? Hij heeft vaak genoeg de hand uitgestoken naar het Westen. Hij wil partner zijn van Ame rika en Europa. Het Westen, en met name de VS, weigerde die uit gestoken hand keer op keer. Mijn mening over Rusland wordt mij door velen niet in dank afgenomen. Ik idealiseer Poetin en Rusland niet, maar ik vind wel dat wij in het Westen te makkelijk oordelen over een land waarvan de meeste mensen weinig afwe ten. Daarom wil ik met reizen, cursussen en lezingen meer kennis over Rusland versprei den en bruggen slaan tussen Nederland en Rusland.'' MOORDOP MARIANNE VAATSTRA DE NACHT VAN WIEGEL Begin mei wordt in een weiland bij het Noord-Hollandse Veenklooster het lichaam van de 16-jarige Marianne Vaatstra uit Zwaag- westeinde gevonden. Ze is verkracht en vermoord. Het misdrijf leidt tot grote commotie, ook omdat inwoners van het gebied zeker menen te weten dat de moordenaar uit het plaatselijke asiel zoekerscentrum (AZC) komt. Het AZC, maar ook het gemeente bestuur, worden belaagd door woedende burgers. De moord wordt pas dertien jaar later opgelost na een grootscheeps dna-onderzoek, dat Jasper S. - een plaatselijke agrariër - als dader aanwijst. Na diens bekentenis wordt S. veroordeeld tot 18 jaar cel. VVD-coryfee, oud-minister en Eerste Kamerlid Hans Wiegel brengt op 19 mei hoogstpersoonlijk het tweede paarse kabinet Kok ten val met zijn stem tegen het wetsvoorstel voor de invoering van een correctief referendum, waarvoor een wijziging van de grondwet nodig is. Voor D66 - dat dan nog vóór een referendum is waarbij burgers besluiten van de regering zouden kunnen terugdraaien - aanleiding de stekker uit het kabinet te trekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 106