SuRO&/$ior\ EN DE WINNAAR IS... TROTS 'Met echt Rotterdams bier proosten op de overwinning' w 'Geweldig als we verse vlaai op Europese kaart zetten' 9 Verse vlaai uit Maastricht of een koud biertje uit Rotterdam. Lokale ondernemers uit beide steden zijn klaar voor de komst van het Eurovisie Songfestival. Valt de keus vandaag op het knusse Maastricht of op big city Rotterdam? R0TT£RDHM3 BIER ,,De komst van het festival naar Ahoy zal zeker leiden tot extra bezoekers in de Markthal. Daarnaast lever ik ook bier aan de horeca, met name aan ho tels. Ik verwacht dat de vraag vanuit deze hoek behoorlijk zal stijgen, dus direct en indi rect valt er zeker wat te verdie nen aan het Songfestival. Ik ga ervoor zorgen dat Europa gaat proosten met ons lokaal bier.'' Trots Rotterdams Bier ont stond zes jaar geleden uit het brein van vier studenten, on der wie Zwolsman. ,,We stu deerden small business en re- tail management aan de Hoge school Rotterdam en verbaas den ons erover dat Rotterdam nog geen eigen biermerk had. Ik had in die tijd een bijbaantje in De Kuip waar je nota bene Amstel Bier moest drinken. Dat vond ik al helemaal gek.'' Uiteindelijk lukte het de stu- ledereen houdt van de Markthal, zelfs Amsterdammers denten een eigen biermerk uit de grond te stampen. Een paar brouwerijen in en rond de stad maken het gele goud voor Zwolsman, die het bedrijfje in middels in zijn eentje runt. Onbedoeld succesnummer uit de collectie van Trots Rot terdams Bier is 'Bocht, niet te zuipen Maaswater'. ,,We had- den de brouwerij ons recept doorgegeven voor ons eerste bier, maar waren niet te spre ken over het eindresultaat. We vonden het eigenlijk niet te drinken, maar het was ook zo wat om het weg te gooien. Daarom hebben we het als 'Bocht' op de markt gebracht. Inmiddels is de receptuur wel wat aangepast, hoor.'' Zwolsman kan zich niet voorstellen dat Maastricht het van die andere Maasstad gaat winnen. ,,Rotterdam is een metropool, de meest interna tionale stad van het land. Je kunt hier schitterende beelden maken van de skyline. We hebben het juiste formaat om het Eurovisie Songfestival te organiseren. Maastricht is een ontzettend leuke stad, maar toch echt te klein. Rotterdam is de afgelopen jaren op veel vlakken gegroeid, zeker op het gebied van toerisme. Ik merk het aan de bezoekers van de Markthal, zelfs Amsterdam mers zijn enthousiast.' Als het Eurovisie Songfesti val-circus in Maastricht neer strijkt, profiteert ook Hermans daarvan. ,,Een deel van de be zoekers zal ons ongetwijfeld weten te vinden. Extra klanten kunnen we zeker aan, want we bakken zowel 's nachts als overdag.'' Mathieu Hermans, de opa van Carmen, opende in 1936 de bakkerij. Haar vader verfijnde de receptuur van het brood en het gebak en daar maakt zijn dochter nog steeds gebruik van. ,,We maken alles zelf, van het deeg tot de fruit- vulling. Bij ons kom je geen halffabricaat tegen. Het zou toch geweldig zijn als we de verse vlaai op de Europese kaart kunnen zetten?'' Eerst twijfelde Carmen Her mans of haar Maastricht wel groot genoeg is om het Eurovi- André Rieu trekt ook 150.000 man, Maastricht kan dit sie Songfestival te dragen. ,,We hebben zo'n charmante, kleine stad. Worden we niet overlo pen? Maar toen besefte ik me dat André Rieu elk jaar twaalf keer optreedt op een tjokvol Vrijthof. Deze openluchtcon certen trokken afgelopen juli 150.000 bezoekers uit bijna honderd landen. Een logistieke operatie die elk jaar zonder kleerscheuren verloopt. André Rieu is misschien nog wel in- ternationaler dan het songfes tival. Dus nu zeg ik: laat maar komen!'' In de winkel gaat het de laat ste dagen steeds vaker over het festival. ,,We merken het aan de klanten. Bijna elk gesprekje gaat erover. De meesten zijn positief, maar vinden het moeilijk te geloven dat onze stad daadwerkelijk gaat win nen. Rotterdam is een heel an dere stad, veel groter. Bij ons is het allemaal wat intiemer, knusser. Daarnaast zijn we ook echt een Europese stad. In 1992 werd hier het Verdrag van Maastricht ondertekend. Dus met zo veel Europese geschie denis kan het toch niet mis gaan? Het festival komt thuis in Maastricht.'' vrijdag 30 augustus 2019 GO ze: Songfestival is kassa Sanne Schelfaut Rotterdam/Maastricht Natuurlijk gaat Rotterdam het Eurovisie Songfestival bin nenhalen. Dat is de overtui ging van Roy Zwolsman, eige naar van Trots Rotterdams Bier. De naam van zijn bier merk geeft al aan hoe groot Zwolsmans liefde is voor de stad. Sinds twee maanden ver koopt hij zijn flesjes tripel, blond en witbier in de Markt hal; een toeristische trekpleis ter bij uitstek. -Roy Zwolsman, bierhandelaar 1 Als Maastricht wint, trakteert Carmen Hermans haar klan ten. Op een stukje vlaai. Adel verplicht, want de bakkerij van Hermans staat bekend als een van de beste vlaaienbak kers van stad en streek. Wie de knusse winkel aan de rand van het Maastrichtse centrum nadert, ruikt de geur van vers gebakken brood, suikerbollen en vlaai. -Carmen Hermans, bakker Trotsbier (S) Trotsbier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9