Tegenstanders Johnson spuwen vuur na omstreden schorsingsactie 8 NIEUWS GASTLAND VERDIENEN Het Eurovision Songfestival is veel meer dan een muziekspektakel. Het is ook big business, weten ze in Zweden, dat maar liefst zes keer gastland was. Slimme ondernemers kunnen een aardig graantje meepikken. Ongrondwettelijk, schandelijk, ver achtelijk: de stevige termen die worden gebruikt om de acties van Johnson te omschrijven, liegen er niet om. ,,Een dictator'', noemde Nicola Sturgeon, de eerste minister van Schotland, haar collega. Sarah Wollaston, parlementariër van de Liberaal Democraten, gebruikte woorden van dezelfde strekking en vindt dat het tijd wordt dat kabi netsleden hun ontslag indienen. Ook roept ze conservatieve Lager huisleden op zich bij de oppositie aan te sluiten, 'voordat ze besmet raken door deze schandalige actie'. Kabinetsleden, laat je niet besmetten door deze schandalige actie, neem ontslag Uiteraard spuwt Labour als grootste oppositiepartij ook vuur. Lager huislid Clive Lewis dreigde zelfs het parlement te bezetten: ,,Ik en andere parlementariërs zullen de democratie verdedigen. De politie zal ons uit het Lagerhuis moeten ontzetten." Ook uit eigen gelederen klinkt forse kritiek. Lord Young of Cook- ham, die voor de Conservatie Partij in het Hogerhuis zit, stapt op uit protest tegen de stap van Johnson: ,,De timing en de lengte van de par- lementsschorsing dreigt de funda mentele rol van het parlement op een kritiek moment in onze ge schiedenis te ondermijnen", schrijft hij in zijn ontslagbrief. Conservatief Lagerhuislid Ken Clarke beticht zijn premier van schandelijk gedrag. Een aantal an- dere partijgenoten van Johnson kondigt aan tegen hem te zullen stemmen, mocht het komen tot een motie van wantrouwen. Het is duidelijk dat Johnson on der het gros van zijn collega-politici geen vrienden heeft gemaakt met zijn beslissing het parlement voor maar liefst vijfweken te schorsen in aanloop naar de brexit-deadline op 31 oktober. Veel van hen verdenken hem ervan zo zijn eigen brexit- plannen erdoor te willen duwen, zonder rekening te houden met de wensen van het parlement. Ook een deel van het Britse volk keurt Johnsons actie af. Uit een pei ling van YouGov blijkt dat bijna de helft van de Britten de actie van Johnson onacceptabel noemt. 27 procent vond deze wel kunnen, en eenzelfde percentage zei het niet zeker te weten. Online wordt een petitie die pleit voor het schrappen van de schorsing massaal getekend: gistermiddag stond de teller op 1,5 miljoen handtekeningen. Maar het Verenigd Koninkrijk is verdeelder dan ooit en dat zie je ook terug op de voorpagina's van de kranten. Tabloid The Daily Mail plaatste over de hele voorpagina een foto van de premier in boks houding met als bijschrift 'Johnson trekt zijn handschoenen uit', ter wijl The Sun dezelfde foto plaatste met de teksten: 'Hey big suspender' en 'Ballsy Boris comes outfighting', vrij vertaald: 'Boris heeft ballen en gaat het gevecht aan'. The Times kopt juist met 'Boris gaat voor ver woesting' en ook andere kranten focussen zich op de woedende re acties van parlementariërs en spre ken van een constitutionele crisis. Grondwettig Johnson en zijn medestanders zijn zich intussen van geen kwaad be wust. Prominent brexiteer en rege ringsvertegenwoordiger Jacob Rees-Mogg noemt de boze reacties nep. ,,Deze stap is helemaal grond wettig en gepast. De verontwaardi ging die ons de afgelopen 24 uur ten deel is gevallen, komt bijna volledig van mensen die überhaupt nooit uit de EU wilden stappen." Misschien heeft Per Malmnas uit Stockholm nog wel de beste zaken gedaan tijdens het Songfestival in 2016. De toenmalige kroegbaas van de Pet Sounds Bar verhuurde zijn café een week lang aan Nederlands glorie: Douwe Bob. Waar normaal gesproken rockbandjes de snaren uit hun gitaren ramden, hosten nu elke avond een paar honderd fans in het rood-wit-blauw. En daar hoefde Malmnas niet eens veel voor te doen, herinnert hij zich. Vijf maanden voor het Songfestival kwam de toetsenist van Douwe Bob naar hem toe met dit adoptie-idee. ,,Ik dacht dat hij een grapje maakte. Waarom zou je al die moeite doen? Maar daar ben ik wel van teruggeko men. Het was een groot succes'', zegt de kroegbaas, drie jaar later. De fans sloegen een gat in zijn biervoorraad. Soms komt geluk je dus aanwaaien, maar wie een graantje wil meepik ken op het festival, moet slim zijn. Zo hadden de restaurants rond het Eu rovisie-dorp, in hartje Stockholm, speciale festivalmenu's. Winkeliers verkochten boa's, hoedjes en ander glitterspul, waar de gemiddelde festi valganger erg gevoelig voor is. Bij Bakkerij Fabrique - twaalf winkels in Stockholm - kneedden de werkne mers zich ongans om extra kaneel- broodjes te fabriceren. „Typisch Zweeds natuurlijk, dat vinden men sen leuk. Het was superdruk in onze zaken'', blikt Charlotta Zetterström van Fabrique terug. Linda van Loon uit Lelystad genoot van de festival- gekte. Op het laatste moment besloot ze haar 40ste verjaardag te vieren in Stockholm. ,,Het is bijna niet te be schrijven, zó leuk. Alsof de stad één grote Gay Pride was." Horeca De stad Stockholm trok 9,3 miljoen euro uit voor het muziekspektakel, maar verdiende er volgens eigen be rekeningen maar liefst 24 miljoen aan. De festivalgangers bleven ge middeld vijf dagen in de stad, twee keer zo lang als de gemiddelde be zoeker. Tijdens hun verblijf gaven ze ongeveer 1000 euro uit. De cijfers moeten kritisch bekeken worden, zegt Thijs Geijer, toerisme- econoom van ING. ,,De uitgaven worden door de publieke sector ge daan, maar de inkomsten komen gro tendeels in de portemonnee van pri vate ondernemers terecht, zoals ho- reca-eigenaren en winkeliers.'' Kortom: daar ziet de gemeente dus weinig van terug, op wat toerisme- belasting na. Het zijn vooral de hoteleigenaren 1 die profiteren van de Eurovisie- mania, zegt hij. ,,Ik zie het in Rotter dam en Maastricht ook weer gebeu ren. Normaal kost een overnachting hier gemiddeld 100 euro, maar op Booking.com worden de kamers al voor het drie- of vierdubbele aange boden." ABBA-museum In Stockholm bezocht de helft van de muziekliefhebbers een museum of een nachtclub. Tip: probeer in het thema te blijven. Daar wisten ze bij het ABBA-museum wel raad mee. Daar verlekkerden bezoekers zich aan een speciale Songfestival-exposi tie: de Waterloo-glitterpakken van Agnetha, Anni-Frid, Björn en Benny uit 1974 of de strakke lederen broek van Mans Zelmerlöw, zanger van het winnende Heroes uit 2015. Het zou een tijdelijke tentoonstel ling zijn, maar door het succes bleven de kostuums veel langer hangen, ver telt een museummedewerkster. Volgens Geijer profiteren de gast landen óók van het massatoerisme, maar anders. ,,Het Songfestival zorgt voor naamsbekendheid en toerisme. Dat we drie jaar later nog weten dat Stockholm het Songfestival organi seerde, zegt wel iets." Adam von Mentzer, werkzaam in hotel Kungstradgarden midden in de stad, betwijfelt dat. ,,Het songfestival heeft ons in de schijnwerpers gezet, héél eventjes. Maar dat zijn de meeste gasten alweer vergeten hoor. Net als de muziek." Per Malmnas, die zijn kroeg ver huurde aan Douwe Bob zal de Ne derlandse fans in elk geval nooit ver geten. Hij denkt ook dat wij Neder landers bij uitstek een slaatje kunnen slaan uit het evenement. ,,Jullie zijn een kei in promoten." Er is echter één Nederlands product dat we tijdens de komende festivaleditie beter ach terwege kunnen laten. ,,Jenever. Een paar Nederlanders probeerden dat destijds hier te verkopen. Wat is dat smerig spul." vrijdag 30 augustus 2019 GO Premier Johnson wordt in eigen land compleet afgebrand na zijn controversiële beslissing om het Britse parlement te schorsen. Suse van Kleef Londen -Sarah Wollaston, Liberaal Democraten In Zweden weten Hanneke van Houwelingen Sanne Schelfaut Stockholm Douwe Bob in de bar van Per Malmnas in Stockholm. foto anp Kijk op de site bij /video om alle ontwikkelingen rond het Songfestival te volgen. Protest tegen Johnson in Downing Street. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8