7 Maleisische premier Mahathir is een vriend van Poetin en wil dat blijven Honderden dupe van Tikkie-fraude Bij elke persconferentie van het MH17- onderzoeksteam onderschrijven de Maleisische onderzoekers de conclusies. En elke keer vindt de premier van Maleisië daar wat anders van. De nabestaanden zijn er klaar mee. Ede Twee weken geleden in Kuala Lum pur, Maleisië: in een zaaltje zit een rijtje mensen achter een tafel. In de zaal luisteren ongeveer dertig men sen. Onderwerp: MH17, de zoek tocht naar gerechtigheid; meer in het bijzonder de twijfels bij het on derzoek naar de oorzaak van de crash van het Maleisische toestel. Op een beeldscherm staan foto's van het wrak, met cirkeltjes getrok ken om schade aan bepaalde delen. 'Dit kan nooit door een Buk-raket zijn veroorzaakt', staat erbij. Drie lokale maatschappelijke or ganisaties hadden de bijeenkomst georganiseerd. Die zou normaliter weinig stof hebben doen opwaaien. Maar een van deze organisaties, de Perdan Global Peace Foundation, heeft een bijzondere voorzitter: Mahathir Mohamad, premier van Maleisië. En Mahathir staat bekend als criticaster van het JIT, het MH17- onderzoeksteam. De premier ge looft niet zomaar in de Russische betrokkenheid en stelde al verschil lende keren dat het onderzoek po litiek gestuurd zou zijn en bedoeld is om de Russen de schuld te geven. Opschorten De eindconclusie van de conferen tie, overgenomen door enkele Ma leisische media, luidde: schort het proces tegen de vier verdachten (drie Russen en een Oekraïner) op 'omdat heel veel belangrijke vraag stukken nog niet zijn opgelost'. Het opschorten van het proces zou, vol gens de organisaties, moeten wor den besproken op een bijeenkomst van de Nederlandse premier Rutte en de Maleisische minister-presi dent Mahathir zelf. Die oproep schoot de nabestaan den van vlucht MH17, verenigd in de Stichting Vliegramp MH17, in het verkeerde keelgat. Het was de zoveelste keer dat de Maleisische premier inging tegen de conclusies van het onderzoeksteam, waarin nota bene vertegenwoordi gers van zijn eigen Openbaar Ministerie zitten. De stich ting, die ook nabestaanden van de 43 Maleisische slachtoffers vertegen woordigt, besloot de pre mier een persoonlijke briefte schrijven, met een oproep te stoppen met het zaaien van verwarring. „Gezien de sprekers en de publicaties na de conferen tie kunnen wij ons niet aan de indruk onttrekken dat de conferentie geen ander doel had dan het onderzoek en de bevindingen van het door uw eigen justitieapparaat en uw ei gen regering gesteunde JIT in dis krediet te brengen", schrijft de stichting aan de regeringsleider. „Die conferentie was de laatste druppel, helemaal omdat in het oorspronkelijke programma ook Maleisische na bestaanden als sprekers werden opgevoerd, die dat helemaal niet wilden", zegt een woordvoerder van het bestuur. Eer der schreef de stichting al een brief aan de Maleisische ambassadeur in Nederland. ,,Dat leverde toen een andere houding bij de premier op." Autocraat Mahathir (94), door een deel van de Maleisische pers simpelweg 'Dr M.' genoemd, is de oudste regeringslei der ter wereld. Hij regeerde Malei sië al eens van 1981 tot 2003 en stond toen bekend als een auto craat. Vorig jaar keerde hij terug na dat de zittende premier moest op stappen vanwege een groot corrup tieschandaal. Mahathir ziet Russen als tegenwicht tegen dominantie van VS De premier kan goed opschieten met de Russische president Poetin. Mahathir had altijd al een anti-wes terse reflex. „Hij ziet de Russen als een tegenwicht tegen de Ameri kaanse dominantie", stelt Oh Ei Sun, politiek analist aan het Singa pore Institute of International Af fairs. Mahathir vroeg de Russen re cent ook om hulp. De Maleisische luchtmacht heeft namelijk veel Russische vliegtuigen, maar een groot deel daarvan staat aan de grond door gebrek aan onderhoud. Ook wil het land meer palmolie gaan uitvoeren naar Rusland. „We hopen dat de premier zich nu gaat conformeren aan de bevin dingen van het JIT, of dat hij zich zal onthouden van zijn persoonlijke mening", stelt de MHi7-stichting. „Maar ook als hij dat niet doet, heb ben we in ieder geval een duidelijk signaal afgegeven." 'Maak even 1 cent over via deze link, dan weet ik dat je te vertrou wen bent.' Tussen januari en juni zijn zeker 375 mensen in die Tik- kie-truc getrapt. Ze dachten dat ze op een veilige bankiersite za ten, maar hun gebruikersnamen en wachtwoorden kwamen zo in verkeerde handen. Zes verdach ten zijn opgepakt. Ze hadden bijna 100.000 euro buitgemaakt. Volgens de politie kreeg ING door dat vreemden toegang had den gekregen tot bankaccounts. De bank 'pauzeerde' betalingen. Bij honderden mensen voor- kwam dit dat zij ook de dupe werden. ,,ING wist hiermee ruim 300.000 euro aan schade te voor komen", aldus de politie. De ver dachten zijn vier mannen van 18 tot 20 jaar uit Groningen, een 25- jarige man uit Diemen en een 19- jarige zonder vaste woonplaats. KMA schorst onderofficier VVD'er vertrekt als Kamerlid Bol.com schrapt opvulmateriaal Verkeerde foto motorclub vrijdag 30 augustus 2019 GO 'Dr M.' gaat zijn eigen weg, tot verdriet van MH17-nabestaanden Cyril Rosman Stichting Vliegramp MH17 The Prime Minister of Malaysia Tun Dr Mahathir Bin Mohamad, Prime Minister's Office Main Block, Perdana Putra Building Federal Government Administrative Centre 62502 Putrajaya MALAYSIA Ede, augustus 2019 Excellentie, De Stichting Vliegramp MH17 is opgericht in november 2014 en behartigt de belangen van nabestaanden van de slachtoffers van vlucht MH7. Bij de stichting zijn ook nabestaanden van Maleisische slachtoffers aangesloten. Wij maken u attent op de volgende feiten: Maleisië heeft ingestemd met Resolutie 2166 van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Maleisië heeft meegewerkt aan het onderzoek van de Onderzoeksraad voor Veiligheid naar de oorzaak van het neerstorten van vlucht MH17 en heeft de eindrapportage ondersteund. Maleisië neemt deet aan het strafrechtelijk onderzoek van het Joint Investigation Team. Op 21 september 2017 is het "Memorandum of Understanding between the Government of Australia, the Government of the Kingdom of Belgium, the Government of Malaysia, the Government of the Nether1 Mahathir Mohamad, premier van Maleisië, fotoafp ■^ent of Ukraine regarding political support for prosecuting the *ht MH17 on 17 July 2014" ondertekend door de genoemde landen, de vatsgelegd: - ""7 Team will remain closely involved at both the irf for a prosecution and trial conducted in and by py pressure is exerted directed towards de bevindingen van het Joint Investigation nente vertegenwoordigers bij de iet o.a. de volgende tekst: <e full confidence that the above n accordance with the highest p." V^aen brief gestuurd waarin wij o.a. would greatly appreciate it if your Prime Joint Investigation Team's nd onze brief beantwoord en daarin is equally committed to ensure the jii /oordigers van Maleisië in het JIT en lien, dat u als prime minister bij foek van het JIT in twijfel trekt. Op 17 keie NGO's, waaronder de Perdana Global sprekers en de publicaties na de conferentie Erentie geen ander doel had dan het onderzoek en uw eigen regering gesteunde JIT in n en bovendien dient u de belangen van de ^eestaanden) zeker niet. Daarnaast zaait u verwarring ing en haar JIT-vertegenwoordigers in het MH17- »Kijk op de site k voor de volledige tekst van de brief —Oh Ei Sun, politiek analist GRONINGEN Met de Tikkie-truc werden velen opgelicht. foto anp BREDA Een onderofficier van de Koninklijke Militaire Academie (KMA) in Breda is geschorst, nadat hij een cadet had mishandeld. De opperwachtmeester der cavalerie is na de schorsing overge plaatst naar het Korps Nationale Reserve. Een woordvoerder van Defensie laat dat weten. Verder wil het ministerie niets erover kwijt omdat de zaak nog onder de militaire politierechter is. DEN HAAG VVD'er Arno Rutte vertrekt uit de Tweede Kamer. Hij wil meer tijd vrijmaken voor zijn privéleven. De 47-jarige Rutte gaat werken bij stra- tegieconsultancybu- reau Vintura. UTRECHT Bol.com gaat pakket jes voortaan zo vaak mogelijk versturen zonder papieren op- vulmateriaal. Dit jaar kan dat al bij 75 pro cent van de pakjes, de komende jaren bij nog meer. Het bedrijf wil zo minder CO2 gaan uitstoten. Verpakkin gen zijn goed voor 20 procent van de CO2-uitstoot van Bol.com. Het vulmate riaal kan worden weg gelaten door pakket ten kleiner te maken. RECTIFICATIE Bij een bericht over een 36-jarige Neder lander in Marbella stond gisteren per abuis een foto van motorclub Satudarah uit 2017. De man wordt verdacht van het opdracht geven voor zeker twee moorden. Hij was vol gens lokale media lid van Caloh Wagoh, een andere motorclub die de Nederlandse justi tie wil laten verbieden. Satudarah is sinds vorig jaar al verboden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7