in zoveel mogelijk gemeenten 75 JAAR VRIJHEID 15 Katholiek Het geldbusje Iza's pop Het afscheidsbriefje 'Vrijheid om te onderzoeken en fouten te maken, de vrijheid om daarvan te leren' ECKSTEIN IZAK ZILVERSMIT Tijdens de Tweede Wereldoorlog worden soms joden in de provincies gedwongen naar Amsterdam te verhuizen, om latere deportatie te vergemakkelijken. In maart 1942 vertrekt een flink deel van de Zeeuwse joden naar de hoofdstad, 122 van hen keren nooit meer terug. Onder de vertrekkers bevindt zich het gezin Eckstein uit Hulst. Mozes Eckstein is een joodse kleermaker uit het Groningse Appingedam die in 1914 trouwt met de katholieke Maria Stevens uit het Zeeuws-Vlaamse Sint Jan steen. Ze krijgen vijf zonen en een dochter die ze katholiek dopen. Dat blijkt hun red ding. Als Mozes in 1943 wordt opgepakt en gedeporteerd naar kamp Westerbork, komt hij alsnog vrij omdat hij getrouwd is met een katholieke vrouw. Het hele gezin over leeft de oorlog, op Emile na. De automon teur/chauffeur saboteert een Duitse vrachtwagen en betaalt daarvoor met zijn leven. Hij wordt voor die verzetsdaad op 22-jarige leeftijd in vernietigingskamp Sobibor vermoord. Izak Zilversmit (1852) is als koster van de synagoge een bekende verschijning in het Twentse Borne. Elke vrijdagavond loopt hij met de Thora onder de arm langs de deuren om bijdragen op te halen. 'Wol iej nog ne wek Jör bliev'n', is zijn standaardvraag. Natuurlijk wil iedereen nog een week Jood blijven. Zilversmit is daarnaast handelaar in antiek. Met de opbrengsten betaalt hij de onderduik voor zijn kleinzoon. De 90-jarige zelf blijft in het huis aan de Watertorenstraat wonen, al vreest hij dat het een keer mis zal gaan. Op een dag roept hij overbuurjongen Gé naar bin nen en drukt hem een busje met een davidster in de hand. Zilversmit stopt er een zilveren gulden in. Ik zal binnenkort waarschijnlijk ver weg zijn, vertrouwt hij de jongen toe. Op 11 mei 1943 is het zover: de Duitsers staan op de stoep. Zilversmit moet mee naar het station. ,,Ik ga op reis, ik ben nog nooit op reis geweest.zegt de joodse handelaar. Hij komt om in Sobibor. Zijn geldbusje staat nog altijd in huis bij Gé Nijkamp. De Stolperstein voor Izak Zilversmit is in 2007 geplaatst. Het was de allereerste Stolperstein in Nederland. Al jarenlang brengt Sandra Kostons minutieus de geschiedenis van 28 tij dens de oorlog omgekomen joden uit het dorpje Amby (nu een woonwijk in Maastricht) in kaart. Bij een herdenking leest ze hun namen voor, waarna Lieske Slangen-Janssen haar erop wijst dat ze het gezin Wajnkowski is vergeten. Deze Polen vluchten in 1933 naar Nederland en komen in Amby terecht. Bernhard en Frieda hebben twee kinderen, Iza en Harald. Lieske en haar zusje Annie spe len veel met Iza en Harald. Het gezin Wajnkowski wordt gedeporteerd en komt om in Auschwitz. Lieske bewaart een pop van Iza samen met portretten van Iza en Harald tot haar dood in 2017; daarna krijgt Kostons ze in haar bezit. Op verzoek van Lieskes kinderen draagt ze alles over aan twee Israëlische nichten van het gezin Wajn- kowski, met wie een warme band is ont staan. Kostons: 1 j „Sindsdien weten we zeker dat V. familie geen -**' *■«- ja bloedband '-'V v'" s>\, hoeft te hebben." 'Liefste Mou Dit is het Afscheid misschien voor eeuwig De Politie is hier Lieveling, het ga je goed' Het is een van de twee afscheidsbriefjes die de 16-jarige Marga Hoffmann snel heeft geschreven voor haar vriend Mau Franken. Ze geeft ze op 1 oktober 1942 aan politieman Johan de Kiewiet, die het joodse meisje en haar familie komt ophalen van hun woning aan de Delde- nerstraat 65 in Hengelo. De familie Hoffmann heeft eerder be richt gekregen om zich klaar te maken voor vertrek naar Polen. Vader Robert heeft besloten om niet onder te duiken, in de hoop zijn gezin bij elkaar te hou den. Marga is pessimistisch. Ze verwacht Mau niet weer te zien. Agent De Kiewiet neemt de briefjes mee en gooit ze enkele uren later in de bus van een woning verderop. Daar, zo weet hij, zit de joodse familie Franken ondergedoken. Marga en haar ouders sterven op 19 februari 1943 in Auschwitz. Mau overleeft de oorlog en blijft de briefjes altijd koeste ren. (Bron: Niet langer een vreemdelinge van Wybo Miedema) ervaart samen een emotie; dat wordt een herinnering waar mee je de gebeurtenis levend houdt. Zodat het nooit weer zal gebeuren. De opdracht zette me ook aan het denken over wat vrijheid voor mij persoonlijk betekent. Dat de Holocaust plaatsvond in 259 gemeenten wist ik helemaal niet aan het begin. Ik wist dat er concentra tiekampen waren - ik besefte minder goed dat de mensen die daar zaten overal vandaan kwa men. Goed en kwaad zit in ons allemaal, daar moeten we ons van bewust zijn.'' ,,Door verhalen van overleven den van de kampen. Ze vertel- den hoe ze in de trein op weg waren naar Auschwitz. Nie mand wist wat er stond te ge beuren, iedereen voorvoelde het onheil. De wagons hadden houten schuifdeuren die niet helemaal goed aansloten. Er waren kieren waar licht door heen viel en ze beschreven hoe ze zich daarop focusten. Want het gaf hoop. Er is licht, er is le- ven, er is hoop. Dat gevoel is onvoorstelbaar en raakte me diep. Ik dacht, daar moet het over gaan: levenslicht.'' ,,Ik zie dat veel mensen het idee hebben dat veel zaken niet meer werken. Zoals we met elkaar omgaan, of met het klimaat. We zoeken naar een ander soort har monie. Vaak gaat het daarbij over minder doen. Minder vlie gen, minder vlees eten. Wat mij betreft moet het ook gaan over meer doen: meer nieuwe dingen uitproberen. We zijn bang voor verandering, bang voor het on bekende. Terwijl in die richting de oplossing zit. Vrijheid is daar- bij essentieel. Vrijheid om te on derzoeken en fouten te maken, de vrijheid om daarvan te leren en samen uit te zoeken hoe het dan wel moet." ,,Jazeker. Al was het niet een geniale ingeving. Ik realiseerde me dat ik strawberry-cheese- cake-ijs wilde eten vandaag. Dat heb ik ook gedaan dus, check, dat kon ik afvinken.'' HIER WOONDE SEB, 1352 SIQQOÖ 1943 IN SOSIBQR VRIJDAG 30 AUGUSTUS 2019 HULST, Houtmarkt 8 BORNE, Watertorenstraat 7 MAASTRICHT, Kleine Stokstraat 1 HENGELO, Deldenerstraat 85 Hoe ontstond het idee voor het kunstwerk? Wat heb je nog meer geleerd over je persoonlijke gevoel van vrijheid? Je wordt elke ochtend om vier uur wakker en schrijft wat ideeën op waarna je weer verder slaapt. Vannacht ook? De monumenten 'Levenslicht' zijn te zien vanaf half januari tot eind januari, rondom de interna tionale en nationale herdenking van de Holocaust. HIER WOONDE GEB. 1 920 VERMOORD 9.4.1943 SOBIBOR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 63