i:-s De strategie van de 'offensieve inundatie' blijkt niet te werken 75 JAAR VRIJHEID 13 Mirakel 3 Oversteek Westerschelde In het westen de Noordzee, in het zuiden en oosten de vijand voor wie de Duitsers op dat moment geen partij zijn. Er rest het leger maar één ontsnappingsroute: naar het noor den, Zeeuws-Vlaanderen, daar de Wester schelde oversteken en dan via Walcheren en Zuid-Beveland hergroeperen in Noord-Bra bant. Het is een logistieke operatie die tot op de dag van vandaag bewondering afdwingt. Tobias van Gent en Hans Sakkers hebben in hun boek de cijfers paraat. De Duitsers we ten tussen 4 en 21 september 1944 vanuit Breskens en Terneuzen een heel leger over de Westerschelde te zetten: 86.000 man schappen, 616 stukken geschut, 6222 voertui gen, 6200 paarden en zo'n 6500 fietsen. Het zijn de weken dat Zeeuwen Duitse soldaten op blote voeten en met hun ransel in een gestolen kinderwagen voorbij zien trekken. Die aanblik draagt bij aan de mis plaatste euforie op Dolle Dinsdag (5 septem ber). De geallieerden zijn dankzij het kraken van de Enigma-code tot op de komma geïn formeerd over de bewegingen van de vijand. Ze ondernemen pogingen om de oversteek van het Duitse leger te verhinderen. Op 11 september 1944 laten ze meer dan 450 bommen op Breskens vallen. De haven werken worden licht geraakt, minstens drie kwart van het tegen de haven aan liggende dorp wordt vernietigd of zwaar beschadigd. Met bijna tweehonderd burgerdoden heeft Breskens ruim voor er vliegtuigen in de Twin Towers vliegen een eigen '11 september'. Mirakel 4 Amfibievoertuigen Als Arnhem een brug te ver blijkt, geeft de Amerikaanse generaal Eisenhower prioriteit aan het vrijmaken van de vaarweg naar Ant werpen. Inmiddels heeft Hitler de tijd gekre gen om het verdedigen van de Scheldemon- ding tot een halszaak te maken. Walcheren wordt zijn 'Festung Walcheren', West- Zeeuws-Vlaanderen krijgt het predikaat 'Schelde Festung-Süd'. In dat zuidelijke deel nestelt zich de 64ste Infanteriedivisie met een restant van het 15de Leger, in totaal zo'n 12.000 ervaren frontmannen onder leiding van generaal- majoor Eberding. De bevrijding van West- Zeeuws-Vlaanderen door de Canadezen - Eén granaat, zeventien doden Operatie Switchback - neemt daardoor niet de geplande week, maar bijna een maand in beslag. In het zompige polderland moeten de aanvallers zich over de binnendijken ver plaatsen, zodat ze een makkelijk doelwit vor men. Dat is de belangrijkste reden dat de Canadezen hun materieel overwicht van vele honderden kanonnen op grote schaal inzetten. Ze vallen pas aan na vaak uren-, soms dagenlange artilleriebeschietingen. Geallieerde bommenwerpers doen er dik wijls nog een schepje bovenop. Honderden inwoners bivakkeren wekenlang in schuil kelders en slaan op de vlucht. Velen komen in Groede terecht, de van beschietingen ge vrijwaarde Rode Kruis-vestiging. Dorpen en stadjes als Schoondijke, Oostburg en Sluis liggen grotendeels in puin op het moment dat de Canadese tanks binnenrijden. Het 'onverwachte en nooit geziene' in deze episode van de Slag komt op het conto van in Amerika ontwikkelde amfibievaar tuigen. De zogeheten Buffalo's beleven in Zeeuws-Vlaanderen hun Europese vuur doop. Als de Canadese opmars bij het Leo- poldkanaal stokt, landen op 8 oktober bijna honderd amfibievaartuigen vanuit Terneu zen op de kust bij Hoofdplaat: een voor de Duitsers onbekend wapen. De geallieerden rijden aan land onder be scherming van een effectief aangelegd rook gordijn. Duitse beschietingen vanaf Walche ren en Breskens zijn daardoor weinig effec tief. Er ontstaat een tweede front, de Duit sers moeten hun verdediging splitsen. Dat kunststukje herhalen de Buffalo's als de Canadese opmars op Zuid-Beveland dreigt vast te lopen. Dan steken er op 26 ok tober 137 varende legervoertuigen over vanaf Terneuzen en rijden de dijk op bij Baarland, in de rug van de Duitsers. Enkele dagen later staan geallieerde troepen voor de Sloedam, de enige en zwaar verdedigde toegang tot Walcheren. Mirakel 5 Walcheren onder water De Canadese bevelhebber luitenant-ge neraal Simonds heeft geen Zeeuwse water staatkundige in zijn staf. Hij denkt de Duitse verdedigingswerken op Walcheren te kun nen uitschakelen door het onder water te zetten. Hij houdt vast aan deze 'offensieve inundatie', ook als de Duitse verdediging al verzwakt blijkt. De dijken worden kapot ge bombardeerd. Vooral het bombardement op 3 oktober op de zeedijk van Westkapelle is desastreus: 152 inwoners komen om. Als de zee het eiland in bezit heeft genomen, blijkt de strategie niet te werken. De zware Duitse kustbatterijen in de duinen liggen hoog en droog en blijven scheepvaart in de monding van de Westerschelde bestoken. Maar Walcheren wordt bevrijd, de kanon nen komen tot zwijgen: het sluitstuk van de Slag om de Schelde. De vaarweg naar Ant werpen ligt open. Na het mijnenvrij maken van de vaargeul meert het eerste koopvaar dijschip op 28 november 1944 aan. De haven speelt daarna een doorslaggevende rol in de bevoorrading van de geallieerde legers. Zeeland betaalt een zware tol. Er worden 1440 burgerslachtoffers geteld en West- Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren zijn vrij wel onbewoonbaar. In Zeeland wordt het feest van de bevrijding dan ook lange tijd met gemengde gevoelens gevierd. Tot op de dag van vandaag is de Slag om de Schelde vrij onbekend gebleven. De Opera tie Market Garden is internationaal bekend, net als de Slag om de Ardennen. Zeeland had het druk met de wederopbouw en kreeg met de watersnood (1953) een nieuwe ramp te verwerken, nog voor de wonden van de oor log waren geheeld. De strijd om de vaarweg naar Antwerpen bleef een voetnoot in de grote geschiedenis. Met de start van de viering 75 jaar vrijheid in Terneuzen (31 augustus) wordt breed er kend dat de Slag om de Schelde cruciaal was in de strijd tegen nazi-Duitsland. Dat is laat, 75 jaar na dato. Maar niet te laat. VRIJDAG 30 AUGUSTUS 2019 De misrekening heeft verstrekkende ge volgen. Zo leidt Monty's strategie tot wat de Duitsers das Wunder im Westen noemen. Door de onverwacht snelle opmars van de geallieerden door Noord-Frankrijk en België is het daar gestationeerde Duitse 15de Leger in een 'tang' komen te zitten. HANS GERMING Als hij in oktober 1944 in de kelder van het ziekenhuis van Oost burg de bevrijding meemaakt, is Hans 7 jaar. ,,Een granaat die door één van de raampjes naar binnen kwam, ontplofte. Het was nacht. Zeventien doden. Er was totale paniek. Ik hoorde dat de nonne tjes van het ziekenhuis begonnen te zingen. Kruitdamp vulde de kel der. Bij vuurwerk denk ik door de geur altijd aan die nacht terug.'' IZAAK helmstrijd In de herfst van 1944 is Izaak 21 jaar en woont hij in Oudelande op Zuid-Beveland. Hij ziet hoe vanuit Zeeuws- Vlaanderen militairen van het Duitse 15de Leger een veilig heen komen zoeken over de Wester schelde. ,,Ze gingen met van alles te water. Met badkuipen, met aan elkaar gebonden vaten. Voor onze kust lagen zandbanken. Als het eb werd strandden ze daar. 'Hilfe Hilfe', hoorden we aan de andere kant van de zeedijk. Ze hadden geen dekking en werden door jachtvliegtuigen doodgeschoten. Helpen? Nee. Zij waren de vijand.'' WALCHERE Middelburg Goes ZUID-BEVELAND Vlissingen ireskens jÊÊ Hoofdplaat J Groede Oostburg Terneuzen ZEEUWS-VLAAI Knokke Duitse 15de leger 1ste Poolse pantserdivisie 2de en 3de Can. infanterie 4de Canadese pantserdivisie Geïnundeerd gebied Bergen Zoom Antwerpen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 61