Cruciaal in de geallieerde zegetocht i 12 Buiten Zeeland niet zo bekend: de Slag om de Schelde (najaar 1944). Toch was de goede afloop cruciaal voor de vrije doorvaart op Antwerpen en daarmee voor de uiteindelijke overwinning op nazi-Duitsland. anaf 6 juni is 1944 het jaar van de mirakels. Geallieerde tanks en trucks rukken soms zo snel op dat het in het hoofdkwartier van Eisenhower nauwelijks valt bij te benen. We zien een Houdini-ontsnapping van een Duits leger en varende legervoertui gen die een loopgravenoorlog voorkomen; de door Zeeuwen gevreesde zee blijkt een wapen in de strijd. Dit alles valt in de catego rie 'onverwacht en nooit gezien'. Mirakels, zoals de Vlamingen zeggen. Mirakel 1 Snelle opmars Dan gaat het vizier noordwaarts. De voor hoede van de 21ste Britse Legergroep dendert onder bevel van Bernard Montgomery met zeshonderd tanks doelgericht door Noord Frankrijk en België. Brussel kan in de avond van 3 september de vlag uitsteken, de 1ste Britse Guards Pantserdivisie heeft dan in acht dagen tijd bijna 300 kilometer afgelegd. Voor een aanvallend leger, zeggen Hans Sakkers en Tobias van Gent - de auteurs van het deze week te verschijnen boek Slag om de Schelde 1944, het eerste omvattende stan daardwerk - mag je dat een record noemen. Mirakel 2 Antwerpen valt Vriend en vijand rekenen erop dat de geal lieerden alles op alles zullen zetten om de Antwerpse haven zo snel mogelijk operatio neel te maken. Zo'n 35 kilometer onbescha digde havenkade vlakbij het front, dat is nog eens iets anders dan de geïmproviseerde ha vens aan de Normandische kust. Om van Antwerpen een wapen in de strijd te maken, moeten de oevers van de Westerschelde worden veroverd: Zeeuws-Vlaanderen aan de zuidkant, Walcheren en Zuid-Beveland ten noorden. Maar nee. Later zal de één de Britse gene raal tunnelvisie aanrekenen, de ander denkt dat de champagnekurken in zijn hoofdkwar tier na de val van Antwerpen te hard hebben geknald. In elk geval, na de inname van de Belgische haven worden de militaire opera ties richting Zeeland opgeschort. 'Monty' richt zich op een snelle doorbraak bij Arn hem, in de verwachting zo snel naar het hart van het nazirijk door te kunnen stoten. He laas, die Operatie Market Garden mislukt. 28 NOVEMBER 1944 Het eerste Liberty- konvooi, negentien sche pen groot, bereikt de haven van Antwerpen met materieel en voorraden. 2 DECEMBER De Duitse bezetter wil na Operatie Market Garden een nieuwe geallieerde opmars voorkomen en zet de Betuwe onder water. 3 DECEMBER De Britse Operatie Nutcracker eindigt met de inname van Blerick (Limburg). Venlo, aan de overzijde van de Maas, wordt fel verdedigd en blijft in Duitse handen. 4 DECEMBER Het begin van de voedsel- transporten ter bestrij ding van de Hongerwinter. Vanuit Noord-Nederland vervoeren schepen aard appelen en graan over het IJsselmeer naar Amster dam. De beoogde 20.000 ton voedsel per week wordt echter bij lange na niet gehaald. 11 DECEMBER West-Nederland gaat ge bukt onder de Hongerwin ter. Uiteindelijk worden zo'n 50.000 ondervoede kinderen uitgezonden naar gebieden waar nog wel te eten is. 16 DECEMBER Het Ardennenoffensief verrast de geallieerden. Hitler zoekt een weg naar Antwerpen. De Britten en Amerikanen slagen erin om de Duitse opmars een halt toe te roepen. 1 JANUARI 1945 Een van de koudste januari-maanden van de eeuw zal de winter nog zwaarder maken. In totaal 22 dagen zal de gemid delde temperatuur onder het vriespunt liggen. 27 JANUARI Het Rode Leger bevrijdt het vernietigingskamp Auschwitz in Polen. De Sovjets staan op 70 kilometer van de Duitse hoofdstad Berlijn; de eindfase van de bevrijding is ingezet. VRIJDAG 30 AUGUSTUS 2019 JAN VAN DAMME Na de landing van de geallieerde troepen op de kust van Normandië, op 6 juni 1944, kost het even tij d voordat er voldoende man schappen en materieel voorhanden zijn om uit de Duitse omsingeling te breken. Als dat lukt kan op 25 augustus betrekkelijk gemak kelijk Parijs worden ingenomen. Een dag later, op 4 september, is Antwer pen de voorlopige kers op de taart. Als de 11de Britse Pantserdivisie de stad verkent, blijken vrijwel alle havenfaciliteiten intact. Met dank aan het Belgische verzet. Slag om de Schelde Onbekend wapen: amfibievoertuigen verrassen de Duitsers. Duitse soldaten behelpen zich in overstroomd gebied. Niet ver van de Westerschelde wordt geschut gecamoufleerd. Landingen van Canadese infanterie in de Dokhaven in Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 60