In het verkeerde kamp 75 JAAR VRIJHEID 11 Er is iets met mijn vader. Een groot geheim hangt als een zwarte deken om hem heen. Pas 26 jaar na zijn dood leer ik de wrange waarheid kennen. Het eeuwige gehamer in ons gezin op schuld en schaamte Elke zes weken zit mijn vader voorovergebo gen op een krukje met alleen een oude satij nen pyjamabroek aan. Sinds zijn pensionering verf ik zijn grijze haren. Ik smeer de zwarte verf in en zwijgend wachten we een half uur, hij met een plastic kapje op. Op een zondag, terwijl hij in de keuken voorover zit voor het ritueel, ontdek ik een zwart, in gekapseld stuk dat uit zijn huid lijkt te komen. ,,Papa, wat is dat?'' Ik duw een brokje ter grootte van het topje van mijn pink naar buiten. ,,Oh dat is steenkool'', zegt hij achteloos. ,,Hoe kom je daar nou aan?'' ,,Dat is van toen die mijn in stortte.'' Hij zwijgt. Als mijn vader dronken is, vertelt hij weleens dat hij in een kamp in zijn hemd buiten in de vrieskou is gezet. Urenlang. Maar als ik vraag wie dat deed, waar het was, krijg ik geen ant woord. Sowieso geeft hij nooit antwoord. Wie is hij eigenlijk? Ik ken alleen een gebroken man die iets aan het verdrinken is. Tenzij de Tour de France op televisie is, dan leeft hij op. Als ik mijn moeder ernaar vraag weet zij dat hij na de oor log voor straf naar de mijnen in Limburg is gestuurd. Voor straf? Ja, hij is opgepakt in SS- uniform. We maken er iets heldhaftigs van, mijn vader die de Duitsers om de tuin leidt door een SS-uniform te stelen, maar klopt dat wel? Waarom altijd dat geheimzinnige gedoe, de stress in ons gezin, mijn va ders woede die keer dat ik op vakantie ging naar Berlijn? In november 2017 - 26 jaar na het overlijden van mijn vader - bezoek ik het Nationaal Archief in Den Haag. Daar lees ik wat hij mij niet vertelde. Als de oor log begint is hij 18. Met politiek wil hij niets te maken hebben, hij wil wielrennen, dat is zijn leven. Terwijl ik lees, is het of ik zijn jonge, nog ongebroken stem hoor, de stem van een kind dat in absurde omstandig heden rampzalige keuzes maakt. Zijn ouders zijn bij de NSB, in 1942 begint ook hij iets te voelen voor hun denkbeelden en wordt hij lid. Hij kan auto's repareren en gaat in 1944 werken voor de Duitse Wehr- macht. Na Dolle Dinsdag, op 5 september, wordt het NSB- gezin Roskamp naar Duitsland geëvacueerd. Mijn vader blijft in Zwolle achter en moet toe treden tot Polizei Bataillon Nie- derlande. Hij krijgt een wapen in handen gedrukt dat hij niet durft te gebruiken. Op 14 april 1945, hij is onderweg naar Amsterdam, pakken de gealli eerden hem bij Hoenderloo op. Dan volgt via België en Den Helder strafkamp en tewerk stelling in een kolenmijn in Limburg. Die stort op 7 oktober 1946 in. Op 5 november 1947, amper 25 jaar, komt hij vrij. In de map in het archief zit een foto van mijn vader in een zwart uniform. Kopiëren mag niet, meenemen ook niet. Privacyregels. Maar het is mijn vader, mijn foto. Een mager kind, dat ik alsnog zo graag zou beschermen tegen de beslissin gen die zijn leven bepaalden. En zonder dat ik het wist, ook het mijne. Er was zoveel dat ik niet begreep. De kinderen die niet met mij mochten spelen, het eeuwige gehamer in ons gezin op schuld en schaamte. Mijn vaders driftbuien. Mijn mislukte pogingen hem geluk kig te maken. Mijn weigering om zelf een gezin te stichten. En recent mijn honger naar de liefde van een onbereikbare man, een vluchteling die in zijn thuisland in een strafkamp zat wegens landverraad. Misschien gaat het wel nooit over. 23 OKTOBER 1944 Operatie Pegasus slaagt: zo'n honderd Britse militairen die niet hebben kunnen vluchten na de Slag om Arnhem, steken bij Renkum alsnog de Nederrijn over. 29 OKTOBER Na de bevrijding van Kamp Vught (26 oktober) en Den Bosch en Tilburg (27 okto ber) door de Britten wordt ook Breda ontzet. Hier zijn onder anderen Polen de bevrijders. 1 NOVEMBER De eindfase van de Slag om de Schelde breekt aan wanneer de geallieerde troepen landen op Wal cheren. Westkapelle wordt bevrijd, twee dagen later volgt Vlissingen. 5 NOVEMBER In het Brabantse Heus- den blazen de Duitsers 's nachts het stadhuis op. De mensen die zich schuil houden in de kelders van het stadhuis worden volle dig verrast; 134 van hen komen om het leven. 8 NOVEMBER Na de bevrijding van Mid delburg en Veere (6 en 7 november) geven de laat ste Duitse troepen op Wal cheren zich over. De Slag om de Schelde is beslist. Mijnenvegers beginnen met het opschonen van de Westerschelde, zodat de vaarweg naar Antwerpen beschikbaar komt. 10 NOVEMBER In Rotterdam en Schiedam worden 52.000 van de 70.000 mannen tussen 17 en 40 jaar opgepakt tijdens de grootste razzia in Neder land. Zij moeten als dwangarbeider naar Duits land. Ook in de Noord oostpolder (17 november) en Den Haag (21 novem ber) zijn razzia's. 15 NOVEMBER Grootste bankroof uit de Nederlandse geschiede nis. Het verzet overvalt het filiaal van De Nederland- sche Bank in Almelo en maakt 46 miljoen gulden buit die Reichskommissar Seyss-Inquart wil wegslui zen naar Duitsland. Omge rekend naar nu is de buit 290 miljoen euro. VRIJDAG 30 AUGUSTUS 2019 ZOVEEL DAT IK NIET BEGREEP j Waarom altijd die stress in het gezin, vroeg Hanny zich af. HANNY ROSKAMP Wielrennen was zijn leven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 59