Huizen zonder vader Op 1 mei 1943 legden Jan en collega's het werk neer. Represailles volgden Als tijdens de Slag bij Arnhem in september 1944 een vluchtelingenstroom op gang komt, stelt Aaltje Tjalkens haar bescheiden woning open voor evacués. Haar echtgenoot, verzetsman Jan, is dan al gefusilleerd. Hun kind Ine vertelt. Er komen berichten binnen over een landelijke stakingsgolf. Aanleiding is de oproep van de bezetter, in april 1943, aan 300.000 Nederlandse oud-mili tairen om te gaan werken voor de Duitse oorlogsindustrie. Een groot deel van Nederland ligt plat uit protest tegen deze maatregel. Jan Tjalkens, die werkt als contro leur bij machinefabriek Thomassen in Rhe- den, wil niet achterblijven. Hij is een grote sterke vent met een opvlie gend karakter die slecht tegen onrecht kan. Hij is al actief in het verzet. Echtgenote Aaltje weet er het fijne niet van maar ver moedt dat hij betrokken is bij illegale wa pendroppings. Dat de uitgesproken socialist Tjalkens zich aansluit bij de staking, is eigen lijk niet meer dan logisch. Hij legt op 1 mei het werk neer, samen met enkele collega's. Represailles blijven niet uit. Twee dagen later rijdt de Sicherheitsdienst voor om Tjalkens en twee andere vakbondsleden op te pakken. De mannen worden op 4 mei om 8 uur in de ochtend doodgeschoten op de fusillade plaats bij Waterberg. Nooit de vlag uit Het drama slaat een gat in het jonge gezin. Ine beseft het aanvankelijk amper, want ze is nog maar 4 jaar. Moeder Aaltj e, die kort daar voor ook haar moeder verloor, wil na de dood van haar man iets terugdoen en wordt koerier voor het verzet. Ze krijgt aanwijzin gen via ansichtkaarten van een niet- bestaande 'Oom Bas'. Als tijdens de Slag bij Arnhem in september 1944 een vluchtelin genstroom op gang komt, stelt de weduwe haar bescheiden woning open voor evacués. Het gemis van echtgenoot Jan is en blijft voelbaar, ook na de oorlog. Elk voorjaar ziet dochter Ine hoe het verdriet bij haar moeder naar boven komt. ,,Weken voorafgaand aan de herdenking merkte ik een verandering. Dan trok ze zich terug en was ze vaak geïrri teerd. 'Wacht maar tot het 4 mei is geweest', zei ze, 'dan gaat het wel weer over.' Bevrij dingsdag was voor haar geen feestelijke dag. Bij ons werd nooit de vlag uitgehangen." Weduwe Aaltje vindt het te ingewikkeld om een man voor haarzelf én een goede vader voor haar kind te vinden. Pas wanneer Ine een baan heeft, is er ruimte voor een partner en hertrouwt ze. Ine: ,,Ze heeft zich er goed doorheen geslagen. Ze gaf mij de kans om de opleiding voor algemeen maatschappelijk werk te volgen. Dat was toen best lastig, want we hadden het niet breed. Maar ze wist dat vader het zo had gewild.'' Naarmate de jaren verstrijken, wordt de im pact van de oorlog groter, niet kleiner. ,,Het heeft lang geduurd voor ik een beetje zicht kreeg op mijn eigen verdriet'', zegt Ine. ,,Het was in eerste instantie vooral het verdriet van mijn moeder. Pas later ontdekte ik hoe veel de dood van vader met mij heeft gedaan, wat mijn gemis was. Wonderlijk dat ik daar tot op de dag van vandaag last van heb. Je denkt dat je het zoveel jaren na de oorlog wel hebt verwerkt, maar het verlies en de schok roepen bij mij nog steeds emoties op.'' Ine heeft altij d last van faalangst gehouden en legt een verband met het wegvallen van haar vader. ,,Oppassen dat ik niks fout doe, dat zit er bij mij heel erg in. Daardoor heb ik langer gedaan over mijn opleiding. Daardoor was bij mij de energie op na ruim dertig jaar algemeen maatschappelijk werk. Ik heb on bewust al die tijd extra veel energie in mijn werk moeten steken om overeind te kunnen blijven. Het had te maken met mijn onzeker heid door het wegvallen van vader. Doe ik het wel goed? Was het misschien mijn schuld? Heb ik iets verkeerd gedaan? Ik was er voortdurend mee bezig. En vooral: zorgen dat ik geen fouten maak.'' De schuldvraag lijkt vreemd, maar is vol- gens Ine Tjalkens verklaarbaar. „Kinderen kiezen er vaak voor om zich schuldig te voe len over iets waaraan ze niets kunnen doen. Als nare dingen gebeuren doordat je iets fout hebt gedaan, kun je door geen fouten meer te maken voorkomen dat zich nieuwe narig heid voordoet. Het is een mechanisme om je leven in de hand te houden. Zo ging het ook bij mij. Je ziet dat zelfs terug bij kinderen uit de tweede generatie. Ook bij hen werken ge beurtenissen in de oorlog vaak door in faal angst en onzekerheid." Vrijheid In de jaren negentig komt Ine Tjalkens in contact met Kombi, een organisatie voor kinderen van de oorlog. Kinderen met ver schillende achtergronden. ,,Ik merkte in de gespreksgroepen hoeveel al die verhalen op elkaar lijken. Hoe kinderen van foute ouders waren uitgesloten, hoe ze te maken kregen met agressie. Sindsdien heb ik sterker dan ooit het gevoel dat we méér moeten doen om dat te voorkomen, dat we de jaarlijkse her denking breder moeten maken. Het is niet alleen de oorlog, het gaat ook om vluchtelin gen. Wij leven nu in vrijheid, maar er zijn zoveel mensen die niet die vrijheid kennen.'' 1Q VRIJDAG 30 AUGUSTUS 2019 De schok werkt nu nog door MARCO KRIJNSEN 16 april 1945: Velp is bevrijd, de Engelse sergeant Seaholme met de kinderen uit het dorp. Op zijn schoot zwaait Ine Tjalkens (6) met de Nederlandse vlag. Ine Tjalkens nu en in de oorlog met moeder Aaltje en vader Jan, die kort erna viel voor het vuurpeloton. foto links koen verheijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58