'De mensen zaten in de dodencel omdat ze anderen wilden helpen' 'Dit is wat er gebeurt als je tornt aan vrijheden' 75 JAAR VRIJHEID 9 ,,Het was mijn eerste keer in het Oranjehotel. Ik wist niet dat het bestond. Ik vond het zo indruk wekkend. Sowieso is de Tweede Wereldoorlog een onderwerp dat me bezighoudt. Het moet heel heftig voor de mensen zijn ge weest om hier te zitten, omdat zij iets deden waarvan ze zeker wis ten dat het goed was. Ze kwamen in deze ellende terecht omdat ze anderen wilden helpen. Onge looflijk, toch? Ik kan me bijna niet voorstellen dat het allemaal zo ,,Dit bezoek was heel imposant. De mensen werden opgesloten vanwege hun afkomst, denkbeel den of omdat ze hun land - in het verzet - wilden beschermen tegen de bezetter. En Scheveningen was hun laatste bestemming. Daar werd ik stil van. Het klinkt mis schien gek, maar ik vond de hou ten kruizen aan de wand het meest indrukwekkend. Die zijn gebruikt als fusilleerpaal. De ge vangenen werden koelbloedig vermoord op de Waalsdorper- vlakte, een plek waar ik ook ging, bijvoorbeeld met die stuk ken hout op de fusilladeplaats, waar ze tegenaan werden gezet en doodgeschoten. Op de gang hier hangen kruisen die van dat hout zijn gemaakt. Ik vraag me weleens af hoe Duitse en Nederlandse sol daten eraan konden meewerken. Maar ze werden natuurlijk ook verplicht. En soms was het uit zelfbehoud. Ik kan nu wel roepen dat ik er niet aan mee zou doen, waar ik ook echt overtuigd van wil zijn, maar je zou maar in een situ atie komen dat je echt moet kie zen. Verschrikkelijk. In de doden cel schrok ik wel. Hoe kwamen de mensen hun dagen door? Je kan er niet eens met zijn allen liggen, daar is het te klein voor. De in scripties op de muur vond ik bij zonder. Ze hielden daar ook de stand van de zon bij, dankzij het licht van de zon. Er werden dagen geturfd. De gevangenen zochten regelmaat en houvast in het leven. De teksten waren op God gericht en soms ook wanhopig. Misschien was hun vertrouwen in het geloof groter dan de angst voor de dood.'' weleens kom om te oefenen voor de landmacht - juist voor vrede en veiligheid. Dat had daarom extra impact op mij, omdat ik daar dus ook soms rondloop en nu weet wat voor verschrikkelijkheden er hebben plaatsgevonden. Dat kleine celletje 601 is eigenlijk een van de belangrijkste musea die we hebben. Ik ben niet zomaar reser vist geworden. Het thema vrijheid vind ik belangrijk. We hebben hier in het Oranjehotel gezien wat er kan gebeuren als we gaan tor nen aan vrijheden. Ik merk dat in onze huidige maatschappij som mige mensen anderen minder vrijheid gunnen. Iedereen leeft te genwoordig geïsoleerd, in zijn ei gen bubbel, zonder zich te verdie pen in wat vreemdelingen drijft. Daardoor ontstaan er verkeerde beelden van elkaar. We moeten niet te veel vervreemden van de ander. Daarom is het belangrijk dat deze tentoonstelling er komt, want dan kunnen jongeren zien op wat voor vreselijke manier het kan escaleren als we niet iedereen gelijk behandelen.'' VRIJDAG 30 AUGUSTUS 2019 JEROEN VAN DER HA (19) uit Hoogerheide is hbo-student, raadslid voor D66 en brengt ook nog spareribs rond KOEN MEIJERING (20), reser vist bij de landmacht, volgt Security Studies in Leiden stfg In de gang met de doden cellen: Özcan Akyol (m) met de jongeren. Vanaf 7 september is het Oranjehotel in Scheveningen zes dagen per week open als Herinneringscentrum. Ook cel 601 is te bezichtigen. In de oorlog zaten er ruim 25.000 mensen opgesloten: verzetsmensen, communisten, Jehova's getuigen, joden, zwarthandelaren. Dit Nationaal Monument wil tonen hoe kwetsbaar vrijheid is en hoe willekeurig het lot kan zijn op het moment dat er geen onafhankelijke rechtsspraak meer is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 57