't Zuiden vrijt? De situatie op 'de breuk' 'Geen stroom, geen kolen, geen werk, geen grondstoffen, geen kleding' 75 JAAR VRIJHEID 7 Met kunst- en vliegwerk en hier en daar wat geluk houden burgers in het zuiden van Nederland het hoofd boven water na de bevrijding in september 1944. Ze zijn vrij, maar hoe goed gaat dat ze af? Boven de grote rivieren: Hongerwinter halen over de toestand in het zuiden: de boe renstand fungeert als redder in nood. Bur gers gaan met de fiets het platteland op en keren terug met aardappelen, melk, eieren. Na de bevrijding is er gebrek aan zowat al les in Eindhoven en omgeving, valt Eindho- vens Dagblad-journalist Chris Paulussen op bij zijn studie naar de Eindhovensche Fabri kantenkring. Frits Philips richt de EFK op negen dagen na de bevrijding. Paulussen schrijft in het op 27 september 2019 te verschijnen boek Sterker uit elke crisis, 75 jaar Eindhovensche Fabrikantenkring: ,,Er is geen stroom, er zijn geen kolen, geen grond stoffen, geen werk, geen kleding, geen trans portmiddelen. Dat het zo dramatisch is, had ik niet voor ogen toen ik aan het onderzoek voor mijn boek begon.'' Bekend zijn de beelden van opgetogen mensen die de bevrijders begroeten, van Britse en Amerikaanse militairen die choco lade en sigaretten uitdelen, van feestende menigten die opgelucht de bezettingsjaren achter zich laten. Dat gebeurt in het zuiden, het noorden kampt met schaarste. Het zui den vrij en bevoorraad, het noorden in last. Die beeldvorming behoeft nuancering, ontdekt Paulussen. ,,Heel dubbel. Terwijl in het zuiden in vrijheid wordt gemopperd over de schaarste, heeft de rest van het land te maken met de Hongerwinter. Maar in het zuiden is ook gebrek aan van alles. Venster glas, solutie om een fietsband te plakken, on dergoed. De gebroeders Van Doorne van DAF regelen dat ze in Deurne turf kunnen halen voor hun werknemers, om huizen mee te verwarmen. De net opgerichte EFK vergadert eerst in het gebouw van de Kamer van Koophandel, maar daar wordt het te koud. Daarom gaan ze over naar de sigaren kistjesfabriek van Picus, waar ze niet alleen verwarming hebben, maar ook thee kunnen zetten. Thee, dat is wat! Als bij Picus de kolen op zijn, komen de fabrikanten bij elkaar in het Philips Ontspannings Centrum POC, in de garderobe, onder de kleerhaken. De enige plek die nog verwarmd kan worden.'' Philips komt aan de reguliere productie van gloeilampen bij lange na niet toe. Ge brek aan fabrieksruimte, grondstoffen en gereedschappen dwarsboomt een normale bedrijfsvoering. Om toch weer wat bedrij vigheid te creëren, verzint Frits Philips het devies Handen Uit de Mouwen. Onder die noemer maken medewerkers 'HUM'-artike- len, spullen die met zo min mogelijk energie uit restmaterialen worden gemaakt. Stof kammen, aardappelschilmesjes, kolen schoppen, plattebuiskachels, speelgoedle- gerjeeps uit door bevrijders achtergelaten biscuitblikken. Maar tegen honger helpt dat allemaal niet. De Eindhovensche Fabrikantenkring stuurt samen met de vakorganisaties op 11 november 1944 een telegram naar koningin Wilhelmina in Londen. 'Roepen eerbiedig uw hulp in daar voedseltoestand catastrofaal. Sinds de bevrijding daling van 1600 naar 600 calorieën. Zuigelingensterfte neemt onrust barend toe. Bevolking radeloos.' Tien dagen na het telegram dreigen Phi- lips-medewerkers te gaan staken vanwege de voedselschaarste. Besloten wordt eenma lig rantsoenen beschikbaar te stellen - een blik gecondenseerde melk voor kinderen tot 4 jaar en voor kinderen tot 12 jaar een reep chocolade. Het militair gezag zegt daarnaast per persoon eenmalig 125 gram vlees en 125 gram suiker toe. De maatregelen helpen, de rust keert weer in Eindhoven. VRIJDAG 30 AUGUSTUS 2019 Gebrek aan alles Frans de Wit (92) eet in 1944 de etensrestjes van een militair. 'Wit brood. Echt wit!' FOTO KOEN VERHEIJDEN Eindhoven na het Duitse wraakbom- bardement op 19 sep tember 1944. FOTO EINDHOVEN IN BEELD Zuid-Nederland wordt eind 1944 grotendeels bevrijd, maar het gebied ten noorden van de grote rivieren blijft bezet. In Eindhoven worden de Duitse bezetters op 18 september 1944 ver dreven, in Amsterdam pas op 8 mei 1945. In de tussenliggende periode hebben bewoners van het noordelijke deel amper te eten. Ook brandstof is schaars. In de Honger winter sterven in het bezette deel 20.000 tot 25.000 mensen door ondervoeding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 55