Market Garden tl 't Noorden lijdt, Verhaal achter het voorwerp is mooi I 'De kleur van het verleden verbindt' Operatie Market Garden Twee onbeduidende stukjes metaal zijn misschien wel de meest bijzondere objec ten uit de militariacollectie van Sem Arends. „Afkomstig van een vliegtuig dat tijdens Market Garden onderweg was naar Arnhem toen het bij Opheusden neer stortte." Ze maken de oorlog tastbaar, vindt de jonge verzamelaar. En juist daarom verza melt hij alles wat te maken heeft met de Betuwe in oorlogstijd. Het mooist vindt hij het als er een verhaal achter een voorwerp schuilgaat. Zoals bij de metaalstukjes. „Pas sen in één hand, maar de copiloot trok dat vliegtuig de lucht in zodat de parachutisten nog konden springen. Die zijn bij het dorp geland voordat het vliegtuig neerstortte, en weggebracht door het verzet. De copiloot overleefde het en kreeg later de Militaire Willems-Orde.'' Eerlijk is eerlijk, 'de hobby is vrijetijds besteding'. Veel belangrijker is het dat de herinnering aan de oorlog blijft. De afgelo pen jaren exposeerde Arends verschillende keren met zijn collectie, hij geeft ook gast lessen op scholen. ,,Ik behoor waarschijnlijk tot de laatste generatie die de verhalen nog direct kan horen van de mensen die erbij waren.'' Maar waarom toch die Tweede Wereld oorlog? ,,De oorlog is van vrij recent'', zegt Arends. ,,Er zijn nog spullen uit die tijd, net als media.'' Met een simpele zoekterm vind je op internet talloze artikelen en video's. ,,Het is allemaal dichterbij, tastbaarder. Ik ken geen filmbeelden van Romeinen die Nederland binnenvallen." de jongeren met een oorlogsinteresse. Mijn hobby is oude zwart-witfoto's inkleuren. Belangstelling voor de Tweede Wereldoor log ging daaraan vooraf. Vooral hield mij de vraag bezig hoe zoiets afschuwelijks als die oorlog - in al zijn facetten - toch kon plaats vinden. De Tweede Wereldoorlog was een cruci ale periode in de wereldgeschiedenis, waar we tot op de dag van vandaag nog de gevol gen van ondervinden. Het is ook een tijd waar steeds minder interesse voor lijkt te zijn. Vroeger. Geweest en gebeurd: time to move on. Dat gaat me aan het hart, al is het maar omdat de mensen die zijn omgeko men - in strijd en in onderdrukking - nooit vergeten mogen worden. Om de geschiedenis - en dus ook de oor log - dichter bij het nu te brengen, besloot ik zwart-witfoto's in te kleuren. Wat hielp om te beginnen: tijdens een opdracht voor mijn opleiding merkte ik wat dit inkleuren met jaargenoten deed. Zwart-witbeeld versterkt het gevoel van vroeger. Slaat een gat tussen het heden en, pak 'm beet, alle gebeurtenissen van vóór de tweede helft van de twintigste eeuw, toen kleurenbeeld gemeengoed werd. Kleur over zwart-wit slaat een brug. Het brengt verbinding en herkenning teweeg. Waardoor mensen zich in de verhalen van het verleden verdiepen. Hopelijk, dan. et gemak gaat Frans de Wit (92) uit Eindhoven in ge dachten terug naar de peri ode vlak na 18 september 1944, de dag dat Eindhoven werd bevrijd. Het Duitse wraakbombardement op 19 september staat hem helder voor ogen en dat zal altijd zo blij ven. Geen wonder, met 227 doden. Geen wonder ook dat De Wit eerst daar over begint, gevraagd naar armoede in het zuiden na de bevrijding. ,,Alles in het cen trum ligt plat. In een schuilkelder zijn 42 mensen om het leven gekomen.'' Het beeld van de stoffelijke overschotten die netjes op een rij op de grond lagen staat in zijn geheu gen gegrift. En armoede? ,,Die was er ook ja.'' Niet het gebrek aan van alles vlak na de oorlog maakte de meeste indruk op de ge pensioneerd onderwijzer en basisschool directeur, maar hij kan er wel over vertellen. ,,Op de kweekschool waar ik na de oorlog naar toe ga, komen jongens die geen brood bij zich hebben, vooral zoons van arbeiders. Ze eten maar twee keer per dag.'' Zelfheeft De Wit het niet slecht getroffen. ,,We hebben geen overvloed, helemaal niet. Maar we hebben wel een stuk grond, met ra dijs, sla, rabarber. Anderen hebben het zwaarder. Onze buren hebben echt honger.'' De Wit heeft ook het geluk dat Britse mi litairen hun kamp opslaan vlak bij zijn ou derlijk huis. De jongeling weet niet wat hij ziet. ,,Eén van die Britten, Jackie, komt elke avond bij ons langs en brengt het eten mee dat ze over hebben: wit brood. Écht wit, zo wit hadden wij het nog nooit meegemaakt.'' Een derde geluk is dat zijn vader bij Philips werkt. ,,Philips-mensen kunnen na de oor log voor vijf cent een warme maaltijd krij - gen, de Philiprak. Een pannetje erwtensoep of een stamppotje.'' Niet opvallend lekker, die prak, maar wel 'goed te eten'. Honger ziet hij wel om zich heen. Er is ook een beweging die steeds terugkomt in ver- SEM ARENDS Verzamelaar (21) uit Opheusden Generaal James M. Gavin leidde de 82ste Airborne Divisie tijdens de operatie Market Garden. Originele foto ingekleurd door Joni van Essen. foto usa army JONI VAN ESSEN Verslaggever (22) kleurt oorlogsfoto's in. De schrijver van dit artikel hoort ook bij Deze roemruchte operatie begint op 17 september 1944 en bestaat uit twee onderdelen: luchtlandingen rond Eindhoven, Arnhem en Nijmegen (Market) en de opmars van grondtroepen vanuit het zuiden (Garden). Doel is het veroveren van Nederlandse bruggen over Maas, Waal en Rijn om daarna snel, in nieuwe operaties, door te kunnen stoten naar Berlijn. Door een combinatie van facto ren mislukt deze operatie. Nijmegen wordt bevrijd, maar de laatste brug bij Arnhem wordt niet ver overd en de opmars loopt vast in de Betuwe. Het rivierengebied tussen Waal en Nederrijn zal tot lente 1945 frontgebied blijven. 2 OKTOBER 1944 Om de haven van Antwerpen te kunnen gebruiken, moet ook de toegangsweg in gealli eerde handen komen. Hitler beveelt 'mit allen denkbaren Mitteln die Westerschelde zu sperren'. De Slag om de Schelde barst los. 3 OKTOBER De geallieerden besluiten Walcheren onder water te zetten om zo de Duitse posities te verzwakken. Bommenwerpers besto ken de zeedijk bij Westka- pelle. De dijk breekt en het zeewater stroomt het dorp in. 152 inwoners komen om het leven. 6 OKTOBER De geallieerden bombar deren Hengelo, 112 inwo ners laten het leven. In West-Zeeuws-Vlaanderen beginnen de Canadezen Operatie Switchback om de zuidelijke oever van de Westerschelde tot aan Breskens in handen te krijgen. De bombardemen ten worden tot ver in Zeeland gehoord. 11 OKTOBER Na Vlissingen slaan de bommen van de Engelse Lancasters ook gaten in de dijk bij Veere. Bijna heel Walcheren komt nu onder water te staan. In West-Zeeuws-Vlaanderen worden Sluis en Oostburg platgebombardeerd. 12 OKTOBER Op de grens van Noord Brabant en Limburg verhevigen de Amerika nen en Britten de strijd om Overloon, een veld slag met de inzet van hon derden kanonnen. Dit re sulteert op 18 oktober in de bevrijding van Venray. 13 OKTOBER Zwarte Vrijdag. Canade zen, die via West-Brabant proberen Zeeland boven de Westerschelde binnen te komen, lijden zware ver liezen bij Woensdrecht. 16 OKTOBER De Canadezen nemen Woensdrecht in. Met dit succes ligt de weg naar Zuid-Beveland en Walche ren open. De Duitsers daar zitten klem. VRIJDAG 30 AUGUSTUS 2019 DOMINIQUE ELSHOUT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 54